IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС активизира дипломацията в защита срещу китайската сила

Според анализ китайските инвестиции в ЕС са далеч по-големи от тези на европейските компании в Китай в повечето сектори на производството

16:05 | 08.03.19 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейският съюз се опитва да изгради по-дефанзивна стратегия спрямо Китай и активизира дипломацията, за да ограничи способността на Пекин да купува чуждестранни компании в блока, който е най-големият му търговски партньор, твърдят дипломати и служители.

Въпреки дневния ред, доминиран от наближаващия Brexit, лидерите на ЕС ще използват срещата си на 21 март, за да обсъдят политиката на Китай за пръв път от много години. Тя е част от поредица консултации на високо равнище преди визитите на президента Си Дзинпин в Италия и Франция и срещата на върха ЕС-Китай на 9 април. 

Ускоряването на дипломатическата активност, включваща специални съвети на посланици, експерти и външни министри, бележи колективна преоценка на китайско-европейските отношения след десетилетия на разрастваща се търговия и благоразположение към Пекин, контрастиращо с по-агресивната позиция на Съединените щати, пише в свой анализ Ройтерс.

Европейският оптимизъм се превърна в разочарование от бавното отваряне на китайската икономика, поредицата от изкупувания от Китай на компании в ключови сектори, американския натиск за избягване на Китай поради опасения от шпионаж и усещането в Брюксел, че Пекин не е спазил обещанието си да защитава свободната търговия и глобализацията.

Четирима високопоставени дипломати и служители на ЕС, поддържащи тесни контакти с китайците, заявиха, че губят надежда по бизнес спорове, точещи се години наред, като например продължилите близо десетилетие преговори за специален договор за увеличаване на инвестиционните потоци.

"Китайците говорят добре, но когато стане дума за взимането на решение, те постоянно отлагат", каза високопоставен служител на ЕС, давайки пример с пропуснат през октомври от Китай краен срок за финализирането на сделка за признаване на системата на ЕС за защита на наименованията на храните. Китай освен това се отказа от споразумение да инвестира в инфраструктурен фонд на ЕС за милиарди евро.

Говорителят на китайското външно министерство Лу Кан заяви на 1 март пред журналисти, че Китай се надява, че Европа ще продължи да предоставя "честна, справедлива и недискриминационна среда" за китайските компании.

С дневен оборот от над един милиард евро Европейският съюз е най-големият търговски партньор на Китай, а Китай отстъпва само на САЩ като пазар за европейските стоки и услуги. Въпреки това китайските търговски ограничения са по-сериозни от бариерите на ЕС в почти всички сектори на икономиката, твърдят базираната в Ню Йорк изследователска компания "Родиум груп" и германският институт за изследване на Китай "Меркатор". По техни данни китайските инвестиции в ЕС са далеч по-големи от тези на европейските компании в Китай в повечето сектори на производството.

Стратегически съперник?

През 2017 г. вдъхновените от лозунга "Америка на първо място" политики на президента на САЩ Доналд Тръмп на пръв поглед сплотиха Китай и Европа, след като Си защити свободната търговия на Световния икономически форум в Давос. Според европейците обаче промяната в стила не е довела до по-малко протекционизъм от страна на Пекин.

Европейският съюз заяви, че инициативата за развитие на високотехнологична индустрия "Произведено в Китай 2025" разчита на незаконна държавна подкрепа и субсидии, като застрашава европейските компании, включително телекомуникационните и авиокомпаниите. Китай многократно отхвърли тези твърдения. На срещата този месец европейските лидери вероятно ще обсъдят дали е възможно да бъде наложена забрана на произведени от Хуавей устройства за мобилните мрежи от ново поколение, въпреки че широкият дебат в европейските столици е все още на ранен стадий.

Европа се превърна в основното бойно поле на американската кампания за прочистването на западните мрежи от китайско телекомуникационно оборудване, като Вашингтон обвини Huawei, че шпионира в полза на Пекин - твърдения, които компанията неведнъж отхвърли.

"Никой в ЕС не иска да изолира Китай, но трябва да се подготвим по-добре срещу една страна, която в някои области се превръща в стратегически съперник. Не разполагаме с ясна политика, но обсъждаме огромен брой идеи", заяви високопоставен дипломат на ЕС.

Китайските служители отхвърлят твърденията на САЩ, че китайските технологии могат да се използват за шпионаж от Пекин. Китайският премиер Ли Къцян ще присъства на априлската среща на ЕС в Брюксел, за да изрази исканията на Китай за честно третиране в търговията и инвестициите. Освен това Ли ще участва по-късно този месец в среща в Хърватия с 16 централноевропейски и източноевропейски страни членки на ЕС и нечленуващи в ЕС.

Мониторинг на сделките

Лидерите на ЕС няма да се договорят за нова стратегия на 21 март, но се очаква Европейската комисия да представи идеи за европейска индустриална политика в отговор на призивите на Франция и Германия за конкуренция с чуждестранните съперници и за по-добра защита на технологиите от чуждестранно изкупуване.

Една от идеите е да се съживи преустановения през 2012 г. проект за Международен инструмент за придобиванията, който предвижда чуждите страни да отварят пазарите си за придобивания в замяна на достъп до Европа и да ограничават достъпа в определени области.

След вълната от китайски инвестиции в Европа, като се започне от най-голямото пристанище в Гърция и се стигне до производител на роботи в Германия, Европейският парламент реши през февруари да създаде система за координиране на наблюдението на чуждестранните придобивания и инвестиции. Според европейските служители обаче наблюдението на инвестициите не е достатъчно.

Европейският комисар Джулиън Кинг заяви миналия месец, че е "време да обсъдим дали искаме да продължим, както сега, да наблюдаваме как напредналите ни технологии се изкупуват една след друга".

Той предупреди и за рисковете от това да се "позволява на доминиращия доставчик на 5G да се появява навсякъде из континента", а ръководителят на британското външно разузнаване Алекс Йънгър заяви, че Европа трябва да действа "поне толкова стратегически", колкото Китай, що се отнася до разработването на технологиите на бъдещето.
"Това е призив за събуждане и мисля, че трябва да го чуем", заяви той пред журналисти на Мюнхенската конференция по сигурността.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:49 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 12 rate down comment 3
ABBA
преди 5 години
Всичко, на което запада не може да противодейства е незаконно:Руснаците са по покана на сирийците в Сирия.Янките никой не ги е канил там.Руснаците заглушават и направо забиват с РЕБ-а си комуникациите на янките.Янките казват - руснаците водят незаконна война!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 6
pinoccio
преди 5 години
Тук има едно ключово твърдение :"Произведено в Китай 2025" разчита на незаконна държавна подкрепа и субсидии, като застрашава европейските компании, включително телекомуникационните и авиокомпаниите."С какво държавната подкрепа е лошо нещо, ако тя води до растеж на високотехнологичната индустрия? Протекционизмът също е превърнат в лоша дума, защото той също е атрибут на държавата. Тук проличава атаката срещу държавата и нейната роля в икономиката. Ами нали държавата е лош стопанин, защо са тези притеснения? Какво по-хубаво от лабав съперник?Как така конкуренцията и частният сектор се уплашиха от китайската държава? Отговорът е много *** - това е китайският социализъм, който ще докаже, че държавата може да бъде носител на просперитет, а не пречка. Така цялата неолиберална философия отива на рибите, това е големият проблем. А идеологията е всичко. Днес нямало идеологии, според същата тази философия, а сблъсъкът е колосален.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още