IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли възобновеният конфликт в Либия да предизвика нова мигрантска криза

Лидерът на признатото от ООН правителство на страната предупреждава точно за това, но други казват, че тези страхове са преувеличени

20:33 | 18.04.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Битката за контрол върху Триполи между подкрепяното от ООН правителство на Либия и силите на генерал Халифа Хафтар отново разпали страхове за хуманитарната ситуация на живеещите там мигранти и притеснения от прииждане на хора в Европа, пише в свой анализ DPA.

"Ако настъплението продължи, положението със сигурността в крайна сметка още повече ще излезе от контрол, вече има признаци за това", каза във вторник ръководителят на правителството в Триполи Файез Сарадж в интервю за италианския вестник "Република".



"На либийска земя има повече от 800 000 нелегални (нередовни мигранти). Те ще стигнат до Европа, а заедно с тях там ще проникнат терористи и престъпници", добави министър-председателят Сарадж.

Неговият заместник Ахмед Мейтиг, който направи изявление пред репортери в Рим след разговори с италианското правителство, предупреди, че има опасност от бягство и евентуално пристигане в Европа на "над 400 затворници" от "Ислямска държава", ако конфликтът се изостри.

Но правителството в Триполи може би преувеличава опасността.

"Ние смятаме, че е невъзможно да се прави каквато и да е прогноза за евентуално заминаване на хора от Либия. В миналото вече са били споменавани различни числа, които впоследствие са се оказвали погрешни", заяви за ДПА говорителят на Международната организация за миграцията (МОМ) Флавио ди Джакомо.

Той каза, че броят на чужденците в Либия е всъщност около 650 000 и "съвсем не всички (от тях) искат да си тръгнат", тъй като мнозина смятат Либия за своя крайна цел, а не за транзитна страна.

По оценка на МОМ в Триполи, където сега са съсредоточени сблъсъците, има около 3600 мигранти в центрове за задържане, включително 890 в Каср Бен Гашир южно от Триполи, "в непосредствена близост" до конфликта.

Върховният комисариат за бежанците на ООН (ВКБООН) казва, че в цяла Либия има 57 810 регистрирани бежанци, от които около 1500 са блокирани в центрове близо до бойните действия.

"Несигурната обстановка в Либия може да създаде положение, при което бизнесът на контрабандистите може да се развиват благодарение на хаоса и липсата на върховенство на закона. Трудно е обаче да се предскаже бройката", каза говорителят на ВКБООН.

През последните години Либия е център на трафик на хора, опитващи се да стигнат до Европа, а Италия - някогашната й колониален владетел, беше най-силно засегнатата от това явление. От 2013 г. над 600 000 търсещи убежище хора са достигнали нейните брегове, главно от Либия.

Притокът намалява от 2017 г. след сключването на подкрепени от ЕС сделки за пресичане на миграцията между Италия и Либия. През март 2017 г. са пристигнали 10 853 души през Централното Средиземноморие, а през март 2019 г. - 457.

Ново рязко увеличаване на пристигащите мигранти е последното, което иска твърдолинейният вътрешен министър на Италия Матео Салвини в момент, когато се стреми да постигне големи успехи за своята крайнодясна партия "Лига" на изборите за Европейски парламент следващия месец.

Той казва, че италианските пристанища ще останат затворени за мигранти, а на мигрантските плавателни съдове в бъдеще ще е забранено да влизат в италиански води, макар че не е ясно как. Другата управляваща популистка партия в Италия - Движение "Пет звезди" (ДПЗ), не е съгласна.

В случай на изостряне на войната в Либия "няма да имаме мигранти, а бежанци. А бежанците трябва да бъдат приемани, не може да затворите пристанищата", заяви в понеделник по радио "Капитал" министърът на отбраната Елизабета Трента от ДПЗ.

Служителите на ЕС в Брюксел внимателно следят събитията, а правозащитни организации и агенции на ООН призовават за освобождаването на бежанците и мигрантите от центровете за задържане заради влошаващото се положение със сигурността.

"Възобновеният конфликт в Триполи за пореден път показва колко важно е държавите членки на ЕС да осигурят безопасни маршрути от Либия за мигрантите и бежанците", каза заместник-директорът на "Амнести интернешънъл" за Близкия изток и Северна Африка в изявление в понеделник вечерта.

/БТА/

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:58 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 2
serafima
преди 4 години
Въобновеният конфликт в Либия отново показва, че първо ЕС не е в позиция и не желае да влияе положително върху световните процеси. Не смее да се противопостави на САЩ. Второ, спомнете си ролята на САЩ и конкретно хвалбата на Килъри (тогава секретар на държавния департамент) при посещение в Либия: "Дойдох, видах, и той (Кадафи) беше убит". ГОРДОСТ!!!!! ЕС да реагира, или отделни държави на този същински Цезар? Всичко си има последици и НИКАК няма да са благоприятни както за Либия, така и за ЕС. И пардон, не съм срещу ЕС, а съм срещу тези, които го унищожават.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още