IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как големите градове в Европа се борят с ръста на наемите на жилища?

Тавани на наемите, ограничаване на краткосрочните наеми на туристи, въвеждане на строги регулации, лотарии и други мерки се прилагат от местните власти

11:09 | 19.06.19 г. 11
<p>
	Виена си спечели прозвището &quot;столица на достъпните жилища&quot; благодарение на действащите силни регулации.&nbsp;<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Виена си спечели прозвището "столица на достъпните жилища" благодарение на действащите силни регулации. Снимка: Pixabay.com

Подобно на Берлин, който обяви вчера мерки за замразяване на наемите за пет години, други големи градове в Европа полагат усилия да сдържат резкия скок на наемите, който е общо явление в градските центрове. Франс прес и френският вестник La Tribune публикуват няколко примера.

Берлин

Властите в Берлин представиха във вторник проект за поставяне на таван и замразяване на наемите за пет години, което се случва за първи път в Германия на фона на резкия ръст на цените и имотните спекулации, разпространени в цялата страна.

Прозвището „беден, но секси град“, който дълго време прилягаше точно на германската столица, сега изглежда все по-малко оправдано, въпреки че цените остават доста по-ниски в сравнение с Париж или Лондон.

За 10 години наемите в града с четири милиона души население се удвоиха и недостигът на жилища се усеща все повече.

Париж

Властите в Париж се готвят отново да поставят таван на наемите от 1 юли. Мярката вече беше в сила между 2015 и 2017 г., но беше отменена от съда. Тя цели да отговори на резкия ръст на цените на имотите във френската столица през последните десет години. Продажната цена на квадратен метър в града е скочила с 50%, като повишението е значително по-голямо в сравнение със средното равнище в страната.

Таванът, който трябва да важи и за Лил, е различен от съществуващата рамка от няколко години в големи френски градове, ограничаваща възможностите за повишаване на наемите между напускането на стария и нанасянето на нов наемател.

Паралелно с това властите в Париж се противопоставят и на Airbnb, като възнамеряват да въведат забрана за краткосрочното отдаване на жилища под наем в центъра на града.

Ню Йорк

Миналия петък щатът Ню Йорк прие закон, който цели да предотврати изчезването на жилищата на достъпни цени и нарастването на пропастта между различните слоеве на обществото. Текстът отменя серия от разпоредби, които позволяваха на собствениците да заобикалят рамката за стотици хиляди жилища под наем при промяна на наемателя или ремонтни работи.

От 1994 г. насам тези разпоредби доведоха до изчезването на около 300 хил. апартамента от пакета с жилища с регулирани наеми само в град Ню Йорк. Текстът трябва да засегне пряко около 2,4 млн. жители на града при общо население от около 8,5 млн. жители, които обитават близо един милион апартамента с все още регулирани наеми. Той също така открива възможността за установяване на система от регулирани наеми във всички градове в щата Ню Йорк.

Виена

Австрийската столица е носител на титлата „столица на достъпните жилища“ благодарение на силните регулации. Около 60% от 1,9-те млн. виенчани обитават апартаменти с таван на наема, които са собственост на града или на организации с идеална цел. Изобилието от субсидирани жилища допринася за спиране на повишаването на цените на частния пазар.

Таванът на доходите за кандидатстване за общинско жилище е 46 400 евро на година за един човек и 87 430 евро на година за четиричленно семейство. Жилищата могат да бъдат наследявани от близките.

Барселона

Наемите в града са нараснали с 35% от 2010 г. насам, отчасти под влиянието на многобройните жилища за краткосрочен наем, предлагани на платформи като Airbnb. Местните власти взеха драстични мерки срещу сезонните наеми, като наредиха свалянето на обявите за хиляди жилища за краткосрочен наем, чиито собственици не разполагат с туристически лиценз. Те също така замразиха предоставянето на нови лицензи.

Общинските наблюдатели преглеждат внимателно обявите в платформи за отдаване на жилища под наем, за да открият незаконно отдавани жилища. Скоро може да бъдат задействани и мерки за рамкиране на наемите.

Стокхолм

Около 44% от жилищата в града се отдават под наем от институции или частни собственици, притежаващи няколко апартамента. За да се гарантира справедливата им цена, рамкираните наеми се договарят всяка година между представители на собствениците и наемателите. За да получат достъп до тях, местните жители трябва или да се запишат в списък, при което може да им се наложи да чакат 20 години, или да участват в лотария.

След като се добере до подобно жилище, наемателят може да живее в него неограничено или да го замени с друго.
Според доклад от 2017 г. обаче 25% от наемите се осъществяват по незаконен начин чрез преотдаване на жилището под наем без предварително разрешение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:27 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още