IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на жилищата в България са нараснали със 17,15% между 2010 и 2018 г.

Собствениците на жилища у нас са намалели с 4% между 2010 и 2017 г., сочат данни на Евростат

15:27 | 19.06.19 г. 36
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Цените на жилищата в България са нараснали със 17,15% през периода между 2010 и 2018 г., което е малко над средното равнище в ЕС, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.

Цените на съществуващите жилища са нараствали по-бързо в периода между 2014 и 2018 г. спрямо цените на новите жилища, показват данните на европейската статистика.

За периода цените на съществуващите жилища у нас са отбелязали средно годишно увеличение от 5,4%, докато тези на новите жилища са постигнали среден годишен ръст от 5%, показват данните на европейската статистическа служба. Цени Цени

След срива заради световната финансова криза и спукването на балона на жилищния пазар в България цените са се върнали към минимален растеж през 2014 г. от 1,4% и 2,8% през 2015 г., а през следващите две години ръстът се е ускорил до съответно 7% и 8,7%. Миналата година цените на жилищата у нас са нараснали с 6,6%.

Между 2010 и 2018 г. цените на жилищата са нараснали общо с 15% в ЕС и с 11% в еврозоната. Най-голямо повишение сред страните членки през този период е отчетено в Естония с 83%, следвана от Латвия с 61%, Австрия с 56%, Швеция с 55% и Люксембург с 50%, а най-голям спад е регистриран в Италия със 17%, Испания с 12% и Кипър с 8%.

Жилищната собственост в България намалява

Между 2010 и 2017 г. (последната, за която са налични данни) делът на собствениците на жилища у нас е намалял с 4% - от 86,9% на 82,9%, показват данните на Евростат. Това поставя страната ни на седмо място в ЕС по най-висок дял на жилищна собственост.

Делът на населението, което притежава жилището си в ЕС, е останал непроменен на около 70% между 2010 и 2017 г., докато делът на наемателите е около 30%. В еврозоната около две трети от населението притежава жилището си, а около една трета живее под наем.

През 2017 г. най-висок е бил делът на собствениците на жилища в Румъния с 97%, следвана от Хърватия с 91% и Литва с 90%. Най-малък е процентът на собствениците на жилища в Германия с 51%, следвана от Австрия с 55%, Дания с 62% и Франция с 64%.

Жилищните разходи – свръхбреме за близо една пета от българите

През 2017 г. 19% от българите са заявили, че разходите за жилището им представляват свърхбреме, т.е. домът им поглъща 40% или повече от разполагаемите им доходи. По този показател страната ни е на второ място в ЕС след Гърция с 40% и преди Дания и Германия, съответно с 16% и 15%. На другия полюс е Малта, където само 1% от жителите смятат, че разходите им за жилище са свръхбреме, следвана от Кипър с 3% и Финландия с 4%.

Делът на българите, които определят разходите си за жилище като свръхбреме, е нараснал над три пъти спрямо 2010 г., когато е бил само 5,9%. През 2017 г.10% от населението на ЕС като цяло се е задъхвало от разходите за дома си, сочат още данните на Евростат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:41 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 8 rate down comment 0
Kikaha2
преди 4 години
и все пак, една добра дума да кажем...Браво на Фотографа този път !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 17 rate down comment 2
Blueberry
преди 4 години
За каква заплата и заем пишете, за да му се вижда края на заема след няколко години? Някои коли не могат да изплатят за тези години, вие апартамент с потребитески кредит. На каква цена е купен имота и с какво самоучастие? И кога е "преди години"? 3, 5, 10?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 11 rate down comment 18
marto1992
преди 4 години
Преди години бях пред дилемата - дали да си купя жилище или да живея под наем. Сметнах, че ми е по-изгодно да плащам ипотека, а не наем. И какво се случи за тия няколко години - ами рефинансирах заема от ипотечен с 6,5% на потребителски с 4,5% лихва... Заплатата ми скочи доста и вече му се вижда края на заема. Приятели още бъхтят по квртири и чакат да се спука балона :)В София не е интересно - има си жилища на цени за бедните, и за средната класа... за богатите все още няма обособен квартал с жилища, но и това ще стане. По-интересно е извън София - особено около Пловдив
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 17
PlamenIvIvanov
преди 4 години
Сега видях и част от приказки дето лаеш във форума. Човече, ти си сертифициран *** хахаххаахСутрин червеното, вечер синьото...ми слушай го този лекар деДано 1982 не идва от набора ти, Балон
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 19 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 4 години
Хората не са прости, и спряха да купуват и правят сделки вече на тия цени. По натам коментара е излишен. Имаш отговор под другата статия от мен. С теб повече няма какво да си кажем. Мога до коментирам професионално. Ти дори не си запознат и с факторите за чуждестранните инвестиции в имоти, там само предполагаш. Останалите глупости дето си ги написал, ги има във всяка платена статия от последните 5 години в публичното пространство!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 12
PlamenIvIvanov
преди 4 години
Кликваш на профила и виждаш коментарите, Фойерверк. Не се ласкай толкова Кажи сега на хората за балона, остави ме мен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 12 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 4 години
Щом от толкова време ми следиш коментарите, значи ще има фойерверки... Ха ха...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 26
PlamenIvIvanov
преди 4 години
13.02.2018Nkavrakov1982"Балон има и то огромен -надуха го банките ,имотните агенции и строителните фирми."Бааа тоз здрав балон, неговата ***. 15 месеца си като латерна и все не се пука...Пич, ако продължаваш така все някога ще уцелиш :D Вземай панелката 45 кв да мирясаш, защото скоро за друго няма да ти стигат парите колкото и да ти се иска
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 23 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 4 години
Прав си ,добро виждане ,но думичката която е ключова се нарича икономически ръст .Лихвите са огледало на пазарите.И при тези лихви може да настъпи криза,тогава банките спират да кредитират защото риска се вдига.И в момента риска се вдига защото кризата наближава.За да ме разбереш правилно следи какво се случва извън България,защото ние ще поемем така както и поехме 2008 *** година външни икономически шокове.Кризата е в ход само че тя не настъва изведнъж ,а постепенно обхващайки различни държави.Това е последната година 2019 та на строителния бум От тук нататък цените на жилищата ще падат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 10
Blizzarder
преди 4 години
От позицията ти се разбира, че искаш да купуваш имот :) По темата - според теб цените се движат нагоре или надолу като цикли, както финансовите пазари? Къде остава обаче търсенето и предлагането? В момента няма търсене на имоти, че да падат цените ли? Има много "спусъци", които могат да бутнат цените на имотите, но нито нито нито един не е налице в момента. Ниските лихвени равнища няма изглед да свършат, а това от своя страна води до по-висок интерес на инвеститорите към недвижими имоти с цел доходност (това го има и през 2008). В същото време обаче, разликата с 2008 е, че достъпът до финансиране е много по-евтин от тогава. Ако тогава средната лихва по ипотечен кредит е над 10%, сега е около 3%, което създвама по-малки предпоставки за спукване на болна и невъзможност хората да си плащат ипотеките. Спад на цените може да дойде най-общо в 2 сценария - финансова криза - много хора си губят работата и не могат да си плащат ипотеките - банките се набълбукват с имоти и хоп - 2008 г. И втория сценарий е подобен - покачване на лихвите, което да доведе до отлив на интерес на инвесторите в имоти и отлив на пари и интерес от този пазар. В момента предпоставките са за стабилни цени, поне докато започне някаква криза (което е неизбежно). Но цените на имотите като цяло са закъсняващ показател - цените ще паднат, когато кризата е дошла, а не обратното. Сами по себе си имотите няма да поевтинеят - имаме силно търсене, просто купувачите са по-търпеливи и не купуват бардаци на всяка цена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още