IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

EMI: От 2007 г. до 2019 г. електроенергията в България е поскъпнала с 29%

Цената за производството на електроенергия нараства почти двойно през разглеждания период

08:17 | 16.07.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През първата анализирана регулаторна година (юли 2007 - юни 2008 г.) цената на електрическата енергия на регулирания пазар за клиенти, присъединени към мрежа ниско напрежение (домакинства и дребен бизнес), е била 146 лв. За мегаватчавс с ДДС. За дванадесет години цената е нараснала с 29% - за периода юли 2018-юни 2019 г. един мегаватчас енергия за същите клиенти вече струва 188 лв, посочва доклад на Института за енергиен мениджмънт (EMI), позовавайки се на данни от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Според Института изменението на цените през периода не е еднопосочно – те достигат своя пик от 194 лв./МВтч през 2012 г., а през следващите години цените се задържат на по-ниско ниво. Регулираните цени за периода юли 2018-юни 2019 г. все още са с 6 лв. за мегаватчас по-ниски от цените през 2012 г.

Производството

Докато пълните цени за разглеждания период нарастват с 29%, то цената за производство нараства почти двойно - от 57 лв. за мегаватчас през 2007-2008 г. до 108 лв./МВтч през 2018-2019 г.

Първоначален и основен фактор за повишаването на тази ценова компонента, чиято максимална стойност от близо 117 лв. за мегаватчас се регистрира през 2015 г., е инвестиционният бум при мощностите от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Преференциалните цени, по които се изкупува енергията, произведена от тях, се покриват чрез специални добавки към цената за пренос, заплащана от всички ползватели на мрежата. Добавката за ВЕИ с размер 2,12 лв. за мегаватчас се появява в ценовите решения за пръв път през 2009 г., устойчиво нараства през следващите години и достига до единадесеткратно по-високи размери от 23,78 лв./МВтч през 2018 г. Към нея постепенно се присъединяват и добавки за насърчаване на високоефективно комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия и за финансиране на невъзстановяеми разходи. От 2013 г. добавките са трансформирани и се калкулират в цена „Задължения към обществото“, чийто общ размер достига своята максимална стойност от близо 38 лв./МВтч също през 2015 г.

1 1

Според EMI известното успокояване на цената за производство след 2015 г. се дължи на предприети спешни мерки за стабилизиране на цените. Съществена част от финансовата тежест се пренасочва от крайните клиенти към енергийните предприятия чрез нови тарифни цени (цена за достъп на производителите), задължителни вноски във фонд „Сигурност на енергийната система“, ограничаване на изкупуването на ВЕИ-производството по преференциални цени. Все пак, най-голямо въздействие оказват два фактора с обща стойност приблизително 5 млрд. лв.- първо, използване на всички приходи от продажба на квоти за емисии на парникови газове за намаляване на добавките за ВЕИ и комбинирано производство; второ, за сметка на Обществения доставчик Националната електрическа компания (НЕК), който натрупва през годините след 2012 г. нарастващ тарифен дефицит като резултат от продажби на енергия по регулирани цени, по-ниски от доставните.

2 2

В крайна сметка, въпреки предприетите мерки, все пак производствената компонента в пълната цена на електрическата енергия (без ДДС) за клиентите, присъединени към мрежа ниско напрежение, нараства значително и като абсолютен размер, и като относителен дял - от 47% през 2007 г. до 70% през 2019 г.

Спад при цените на мрежовите услуги

При цените за мрежови услуги се наблюдава обратна тенденция - цената за пренос през

разпределителната мрежа на ниско напрежение през 2007 г. е била с 13,15 лв. за мегаватчас по-висока в сравнение с цените (за пренос и достъп) в края на периода, съответно 51,40 лв. за мегаватчас през 2007-2008 и 38,25 лв. за мегаватчас през 2018-2019. Подобна, макар и по-скромна като резултат, е тенденцията и при цените на Енергийния системен оператор (ЕСО), при които сумата от цените за пренос и достъп за крайните клиенти намалява с 3,5 лв. за мегаватчас – от 13,30 лв. за мегаватчас през 2007 г. до 9,84 лв. за 2018 г.

Това води и до съответни структурни промени - относителният дял на мрежовата компонента в пълната цена на електрическата енергия (без ДДС) намалява от 53% до около 30% през разглеждания период.

3 3

И така, двете противоположни тенденции – на поскъпване на производствената компонента и на поевтиняване на мрежовата компонента оформят общото номинално увеличение на пълната цена с 29%, подчертават от EMI.

През периода 2013-2015 г. се наблюдава рязък спад на мрежовите цени, след което те отново се покачват, но без да достигат първоначалното си ниво от 2007 г., Причината за тази аномалия e действалото по време на две регулаторни години решение на КЕВР за значително намаляване на цената на енергията за технологични разходи. Това е осъществено чрез подкрепа на мрежовите оператори от АЕЦ Козлодуй, която им е продавала енергията по цена от 30 лв. за мегаватчас За съпоставка, същите цени преди и след този период са в диапазона от 70 до 96 лв. за мегаватчас.

Намаляване на технологичните разходи за разпределение

Одобрените от КЕВР и включени в цените технологични разходи за енергия при пренос по

разпределителната мрежа намаляват 2,5 пъти през разглеждания период – от 21% от закупената енергия през 2007-2008 г. до 8% за ЕВН и ЧЕЗ и 9% за ЕНЕРГО-ПРО от 2014 г. досега. От своя страна, намалените технологични разходи на енергия водят до по-ниски необходими приходи на ЕРД и са основният фактор за регистрираното поевтиняване на мрежовите услуги.

4 4

За целия период от 2007 до 2019 спестяването на енергия, постигнато като резултат от

намалените технологични разходи на енергия на ЕРД, надхвърля 30 млн. МВтч, което е съпоставимо с крайното потребление на енергия в страната за една година.

От направените изчисления се вижда, че за периода 2007-2019 г. по-ефективната разпределителна мрежа (по-ниските технологични разходи на енергия) е довела до общо намаляване с 2 млрд. лв., съответно със 150 млн. лв. средногодишно, на сметките на присъединените към нея клиенти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:45 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
Грую Груев
преди 4 години
Подобни заглавия са прекарасен пример за поръчкова журналистика или пък изобщо липса на журналистика!!! Като погледне графиката по-надолу, дори и списалият тази статия може сам да си промени заглавието на:От 2008 до 2019 цената на електрическата енергия не се е променилаилиот 2012 до 2019 цената на електрическата енергия е намаляла с 5%Обаче не, трябва да има ШОГ, УЖАСТ, БОНБА, САМО В БЛИЦ, упс, пардон, обърках се, това било Инвестор-а - жалко, инвесторе, с подобни статии само дълбаете дъното!!!Иначе изследването е много хубаво само по себе си и идва да ни покаже как "гадните" чехи и немци от разпределенията всъщност не правят никакви пари от "бедния" български народ, за разлика от разните Марици и прочие дивотии като софийското парно, което плаща целокупният ни народ, под формата на такса "солидарност" или както там се казва. Обаче за това трябва да си прочел и осмислил изследването и да имаш топките и знанията, за да го напишеш, другото е ШОГ, УЖАСТ, БОНБА, ОБРАХА НАРОДА...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още