IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Борисов обсъжда с Медведев захранване на газов хъб "Балкан" от Туркменистан

Това може да стане само съвместно с руската страна, заяви премиерът

11:46 | 11.08.19 г. 13
<p>
	Борисов на Международната каспийската изложба за иновативни технологии в Туркменбаши. <em>Снимка: Министерски съвет</em></p>
<p>
	&nbsp;</p>

Борисов на Международната каспийската изложба за иновативни технологии в Туркменбаши. Снимка: Министерски съвет

 

Премиерът Бойко Борисов ще обсъди с руския си колега Дмитрий Медведев дали може да захраним газов хъб "Балкан" от Туркменистан.

Борисов присъства на откриването на Международната каспийската изложба за иновативни технологии в Туркменбаши, съобщават от пресслужбата на кабинета.

Министър-председателят посочи, че Туркменистан разполага с големи газови находища.

„Най-вече им е интересно дали можем да захраним газовия хъб „Балкан“, това може да стане само съвместно с руската страна“, заяви Бойко Борисов.

„Целта е нашият газов хъб „Балкан“, да намерим, и утре на срещата с Медведев това ще говорим, дали, тъй като всички тръби от Туркменистан минават през Русия, към днешна дата, дали не може да се направят суапови сделки“, каза още българският премиер. 

„Търсим начин природният газ от Туркменистан да достигне до България“, каза пред журналисти в курорта "Аваза" в Туркменистан премиерът Бойко Борисов, предава БТА. „Туркменистан се развива бързо, но Каспийско море е екологична зона, през която не може да минава газопровод, макар че е разрешена за прокарване на петролопровод. Туркменистан е сред трите държави в света с най-големи газови находища“, посочи Борисов.

Българската страна има интерес да инвестира в Туркменистан в редица сфери, заяви още министър-председателят. "Навлизат български компании, има вече подписани договори, мисля, че ще има и други, защото действително има гаранции за техния бизнес, изтъкна премиерът. И акцентира върху сферата на строителството, където компании преговарят за сключването на сделки за безизкопни технологии. Голям интерес има в машиностроенето към нас", добави още Борисов.

Борисов коментира и бъдещи инвестиционни проекти у нас.

„В България вече има толкова много инвестиции, че няма работна ръка, макар че продължаваме да търсим големи инвеститори, например от Германия и Южна Корея като Фолксваген и Хюндай“, каза Бойко Борисов. „Надявам се през септември да подпишем договор с инвеститор от Южна Корея, който е за около 1,5 млрд. долара, но и за този проект ще са нужни работници“, посочи българският премиер. 

„Водят се преговори с инвеститор от Южна Корея, но той не е в областта на автомобилостроенето. В тази инвестиция сме в състезание с няколко държави и затова нищо не мога да съобщя още“, посочи и министърът на икономиката Емил Караниколов. Все още сме в състезанието за изграждане на завода на Volkswagen в България, заяви отново той.

Международната каспийската изложба за иновативни технологии, на която присъства премиерът, се провежда в рамките на Първия каспийски икономически форум в Туркменистан. Изложбата е разположена в района на морското пристанище „Туркменбаши” и има за цел да привлече иновативни решения в областта на автомобилната индустрия и производството на автомобилни компоненти.

На автомобилното изложение „Туркмен Сахра 2019“, което също е част от програмата на международната изложба, са представени нови леки и тежкотоварни автомобили и специална техника, иновативни разработки на автомобилната индустрия, съвременни разработки в областта на автомобилната аудио и видео електроника и автомобилни системи за безопасност.

Междуправителствената Българо-туркменска комисия за икономическо сътрудничество ще заседава за четвърти път днес в националния курорт "Аваза" на брега на Каспийско море. Съпредседател от българска страна е министърът на регионалното развитие Петя Аврамова, уточнява БНР.

Очаква се в детайли да се обсъдят възможности за активизиране на сътрудничеството с четвъртата в света по залежи на природен газ и нефт държава, стратегически износител на енергийните ресурси.

След това в широк формат ще разговарят двете правителствени делегации. Ще бъдат подписани и двустранни документи. Един от тях е в сферата на транспортното сътрудничество.

В българската делегация са включени още министрите на енергетиката, на транспорта и на икономиката. 

Българска бизнес делегация също е в курорта, за да представи възможностите за инвестиции у нас и конкурентните предимства на страната ни в рамките на кръгла маса и двустранни бизнес срещи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:36 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 10 rate down comment 1
bgMan
преди 4 години
Това наистина звучи смешно. Да искаме от руснаците да плащаме само транзита на туркменистански газ по Турски или "Украински" поток с надеждата да ни излезе по-евтино. Баси вица :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 4 години
Двоумях се дали да ти го споделя, но явно се налаг: "Стоян Петров прави анализи, Стоян Петров анализи не чете."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 7
Стоян Петров
преди 4 години
Признавам че Боце е въздух под налягане, но това е най-голямата компресия с която разполагаме. Друга нямаме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 11
Вся власть Советам!
преди 4 години
България купува най-скъпата руска газ в цяла Европа. Нормално е да се търсят варианти за диверсификация. Когато Станишев беше премиер да не би руснаците да намалиха цената на газта?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 6
Стоян Петров
преди 4 години
Ето ти част от статия от миналата година когато бе приета Каспийската конвенция. Бача ти Стоян е изключително начетен човек и обикновено не ползва препратки, а цитира по памет. В случая се налага да ти копирам абзац:"Второ, Русия запазва способността си да забави значително изграждането на преносна инфраструктура през Каспийско море за нефт и газ, като винаги може да изиграе екологичната карта, като инициира прегледи и възражения във връзка с въздействие върху околната среда. В допълнение разполага с възможност да отнесе претенциите си към арбитражен съд, а това може да отмести във времето транс-каспийските проекти с до 10 години."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 10
fon
преди 4 години
Че какво? Газ от САЩ вече получихме цял кораб. А от Азербайджан идва другата година и то само защото някои руски *** успяха да забавят връзката ни с Гърция цяла година. Иначе газа е на турско-гръцката граница вече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 9
serafima
преди 4 години
Два пъти ни докарва баце газ от Катар - води и Павлова с дебелите телеса на плаж там, а Трайчо Трайков уволни, то не беше Азърбайджан, то не беше САЩ през океана, то не бяха опция след опция. ИМА ЛИ НОРМАЛЕН човек да се връзва на това?????След като се издъниха с Южен поток и боко тържествено докладва на представители на САЩ, че ТРИ ПЪТИ ЛИЧНО ТОЙ е отказвал проекти на руснаци, след всички гаври на боко с Белене - ту гьол, ту скъпоценен, има ли някой все още да храни надежди за стратегия? Да, ще имаме газ, но ще идва скъпа от други съседни страни. И тогава противниците на Русия (с пясък ли се трият, за да изтрият славното си минало?), ще се радват, че даваме скъпо и прескъпо, но идва от други държави.Също като при прескъпото изплащане на Ф-16, както се похвали Борисов, че лично той настоява да се плати веднага, а ще се получи (ЕВЕНТУАЛНО) в средата на следващото десетилетие. Все едно да си купи домати 1 кг. за 20 лева, а той се продава за 2 лева и продавачът го поздравява за избора!!!!Хайде стига!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
Hahoto
преди 4 години
https://***/comments/shah-na-ruskiya-tsar-varhu-gazovata-shahmatna-daska.htmlЕто един хубав анализ по темата да се образовате със Стоенча. Да не ми глаголи, че не четем :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 11
fon
преди 4 години
Това са смехотворни руски твърдения. Русия да не би да ни е питала дали да й разрешаваме газопровод до Турция под Черно море. За радост никой не е необходимо да се съобразява с руската наглост. ЕС си прокарва тръба под Каспийско море и толкоз. Май са само към 300км.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още