IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как се измерва бедността в България?

Реално бедните хора в страната са много малко, смятат икономисти

10:47 | 13.08.19 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Вероятно ще имаме по-малко бедни през 2020 година, коментира по Нова телевизия бившият социален министър Иван Нейков. Според него е така от статистическа гледна точка, след като има ръст на заплатите. За последната година статистиката дава увеличение на средната работна заплата с 12%.

„При положение, че задържим този праг на бедността, това означава, че хората под него ще бъдат по-малко, отколкото са били по-рано”, коментира Нейков.

Миналата седмица в телевизионно интервю социалният министър Бисер Петков заяви, че работещите бедни в България са близо 800 хиляди души. 

Според финансиста Владимир Каролев изчисленията на КНСБ, че всеки четвърти работещ е беден, са неверни, защото методиката на изчисление на синдиката е грешна. „Те го изчисляват неправилно. Според статистиката на Европейската статистическа служба през 2018 година работещите бедни във възрастовата група 18-64 години са 10,1% при 9,4% средно за ЕС. Ние сме малко повече, но не сме така, както казва КНСБ”, коментира Каролев.

Финансистът е категоричен, че реално бедните хора в България са много малко. Това са хора, които са на минимална пенсия и нямат семейства, които да ги подкрепят. Друга такава група са на хората с много ниска квалификация.

Икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика също смята, че единствената валидна методика в изследванията за линията на бедност е тази на Евростат.

Според изчисленията на Николов реалният брой на работещите бедни в България е 10% от всички заети или около 307 000 души, каза той по bTV.

„Проблем е, че КНСБ не публикува никъде своята методика“, смята Николов и отбелязва, че в изследването няма дефлатори или какви са ценовите разлики между София и провинцията. В България има две линии на бедност – едната е тази на НСИ, а другата е амдинистративно определена и основанията за нея са черна кутия, категоричен е Николов. 

„Ако някой твърди, че работещият беден трябва да получава доход малко под или около прага на бедност, това е цинизъм”, контрира профсъюзният представител Мика Зайкова, която е категорична, че в своите изследвания Институтът към КНСБ използва именно методиката на Евростат.

„Методиката за определяне на бедност не е една”, отбеляза Зайкова и посочи, че линията за бедност е основа за социалните трансфери, но те не трябва да бъдат включвани в нейното изчисление.

Икономистите Юлиан Войнов и Георги Вулджев коментираха темата на макрониво по Bulgaria ON AIR.

„Проблемът е, че производството спада с 5,6% на годишна база. Това е най-големият спад от 2013 година насам. България се влияе от факторите, които движат световната икономика - търговската война между САЩ и Китай, пониженото потребление на Китай, което се отразява пък много върху икономиката на Германия, която е основен търговски партньор на страната ни", посочи Юлиан Войнов.

Икономистът Георги Вулджев пък допълни, че каквото и да направи държавата, в краткосрочен план би било изключително трудно да се повлияе на всички тези процеси. „Това е една глобална тенденция. Върви се към рецесия, особено в Европа, тъй като в редица ключови страни се наблюдава забавяне на индустриалното производство и все по-слаб износ", каза още той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 23 rate down comment 11
michaelis12
преди 4 години
а таз същата *** Ивгенията вчера пише, че заплатата се е покачина средно за страната на 1290 леа ..... пахахаха пхахаха хахаха. Къде ве батко кат на човекоподдобно се падат х 400 стин леа .... Ей стига лъгахте ве *** ньедни не ви е срам .. и вие взимате същите жълти стинки, за да преписвате само Пиказки от Шехерезада ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 21 rate down comment 9
michaelis12
преди 4 години
22% от населението у нас живее под прага на бедността https://***.bg/***/bylgariia/22-ot-naselenieto-u-nas-zhivee-pod-praga-na-bednostta-216295922% от населението у нас са били под прага на бедността през 2018 г. На всяко едно дете от четири деца родителите не могат да му купят обувки и книги, подходящи за възрастта му. ..........През 2018 г. линията на бедност общо за страната e приблизително 351 лв. средномесечно на лице от домакинство.........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 29 rate down comment 12
michaelis12
преди 4 години
сигур тая дет е преписала тая измишльотина зима 6 хилки в Тиквесторо а Ивгения тъй ли йе ? ... :)) я излез и се огледай на Терминал 1 да скиваш богаташите около вас там в коччинляка и как са улиците щот нема маркировка и е като лунен пейзаж ... :)) явно в Монако също е така, щот и там нема бедни ... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 11
michaelis12
преди 4 години
Реално бедните хора в страната са много малко, смятат икономисти ------------------------------------------------------------пхахахаха хахахаха еееми да щот ги няма и се изнесоха, иначе като 90% от населението са бедни и са равни то дефакто "няма бедни" защото всички са такива .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 24
s3
преди 4 години
Нека да се намери начин за измерване на бедността, според който у нас бедните да са по-малко. Не е нужно да използваме общоизвестната методина ка евростат, може ние сами да си направим наша методика и да кажем че не знаем за тази на евростат, която е общоизвестна и е на сайта им.Важно е да накараме хората да работят,а колко ще им се плаща не е толкова важно. Ако заплатите у нас бяха по-високи, как щяхме да привлечем фолксваген за новия им завод?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още