IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Газпром" иска от Русия около 1 трлн. рубли за строежа на преработвателен завод

Най-големият газохимичен комплекс в Руската федерация ще струва 2,3 трилиона рубли и ще се намира на брега на Балтийско море близо до Уст-Луга

19:03 | 14.08.19 г. 13
<p>
	<span font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Президентът на &quot;Газпром&quot; Алексей Милер.&nbsp;</span><em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Ройтерс</em></p>

Президентът на "Газпром" Алексей Милер. Снимка: Ройтерс

"Газпром" иска правителството да подкрепи изграждането на голям газопреработвателен комплекс и най-големия газохимичен комплекс в Русия. За това съобщи вестник „Ведомости“, собственост на семейството на Демян Кудрявцев.

Строителството е планирано на брега на Балтийско море близо до Уст-Луга. Президентът на държавната корпорация Алексей Милер поиска проектите да получат статут на „национално значение за икономиката“, както и да се обмисли финансирането им.

Общата стойност на проектите се оценява на 2,3 трилиона рубли, пише The Bell. Само на първия етап - за подготовката на техническата документация - разходите ще възлизат на 150 милиарда рубли.

Според федерален служител "Газпром" е готов да финансира половината от проекта, но иска държавна подкрепа от правителството за втората половина или малко над 1 трлн. рубли.

За целта правителството може да налива пари във ВЭБ.РФ (държавна инвестиционна банка, която финансира проекти за икономическото развитие) под формата на субсидии или апортни вноски в капитала, предлага Милер, без да уточнява източника на средства. Нещо повече, по-рано заместник-министърът на финансите Андрей Иванов заяви, че Националният фонд за благосъстояние (ФНБ) може да стане такъв източник.

Според Милер комплексът ще произвежда повече от 19 милиарда кубически метра сух газ, 13 милиона тона втечнен природен газ и повече от 2,2 милиона тона втечнен нефтен газ годишно.

Президентът на "Газпром" също отбеляза, че с изпълнението на проектите ще се увеличи обемът на конкурентоспособни продукти на руските химически предприятия и ще има ръст на брутния регионален продукт на Ленинградска област с над 300 милиарда рубли годишно.

През април беше съобщено, че руското правителство обмисля да отпусне 190 милиарда рубли от ФНБ като компенсация за средствата, изразходвани за увеличаване на обезщетенията на петролните компании за доставки на горива на вътрешния пазар.

Investor.bg припомня, че ационерното дружество „Газпром“ е сред най-големите световни компании, което притежава най-големите залежи на природен газ в света. Председател на управителния съвет е Алексей Милер, а сред бившите ръководители на „Газпром“ е настоящият премиер на Русия Дмитрий Медведев. „Газпром“ притежава нефтената компания „Газпром-Нефт“ (бивша „Сибнефт“).
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 8 rate down comment 10
ABBA
преди 4 години
Същите 20 000 000 000 долараСАЩ исипа на БОИНГ да не фалира,след падането на чисто американската доработкана съществуващ доказан модел.Аре леко с дебeлоочието, а?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Смеш.ник, ти да си чувал някоя световна фирма от сектора на въглеводородите да иска 1 000 000 000 000 рубли от правителството си? Бритиш петролеум американците я одраха с 20 000 000 000 долара за разлива в Мексиканския залив. Ама то на вас кло.уните все някой трябва да ви дава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 11
Императорът
преди 4 години
С този завод Газпром ще стане окончателно неоспорим световен лидер и в производството на LNG. Наистина сериозен разход е - колкото печалбата за 4 години... е, печалбата ще скочи с влизането в експлоатация на новите газопроводи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още