IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

1/3 от купувачите на жилища у нас разчитат на банково финансиране

Недопустимо е участниците в строителния сектор да бъдат заклеймявани като обществен враг, смятат от Националната асоциация на строителните предприемачи

15:12 | 02.10.19 г. 8
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

За първите шест месеца на годината строителните предприемачи са внесли в бюджета на Столична община приблизително 7,8 млн. лева от такси за разрешения за строеж на сгради. Издадените визи за изграждане на жилища са с общо 788 214 кв. м РЗП, съобщава Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП), позовавайки се на данни на НСИ.

Предвид сериозния принос към бюджета на София и ролята на строително-инвестиционния сектор за икономиката на града членовете на асоциацията очакват и ще изискват обективно и законосъобразно административно обслужване. От организацията твърдо се противопоставят на опитите да се въвеждат рестрикции в строителния процес със спекулативна цел в рамките на предизборната кампания и след това.

„Недопустимо е участниците в сектор, който създава работни места и внася приходи в местния бюджет, да бъдат заклеймявани като обществен враг. Нашата дейност е пряко свързана с подобряване на жизнения стандарт на хората чрез изграждането на достъпни и качествени жилища. А всеки път, когато властта говори за гражданите, сякаш забравя, че ние и нашите служители също сме граждани“, коментира Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи.

Макар издаването на строителни разрешителни да представлява голяма част от таксите, дължими от строителните предприемачи, не по-малко съществени са и разходите за облагородяване на средата около обектите. Отговорността за изграждането на инфраструктура в някои части на града е изцяло прехвърлена на предприемачите.

„Собствеността върху уличната регулация и разминаването между кадастрална карта и регулация сериозно възпрепятстват строителния процес. Освен качествени и навременни административни услуги, за подобряване на условията е необходимо приходите от строителни разрешения да се влагат в изграждане на инфраструктура и облагородяване на средата, там където се строи. Считаме, че тези средства трябва да се разходват единствено в територията на квартала, а не да се причисляват към общия бюджет. Така районите с активно жилищно строителство ще се устроят правилно още в етап на инвестиционното строителство, а не догонващо, както е сега“, посочва Димитър Димитров, член на НАСП.

1/3 от покупките на жилища - с банково финансиране

Засиленият интерес към нови жилища се обуславя от подобряването на покупателната способност. При 5% ръст на цените на имотите на годишна база, увеличението на средната работна заплата за София спрямо второто тримесечие на 2018 е почти 14%.

Голям процент от хората, търсещи да закупят имот, се насочват към ново строителство, заради което почти 100% от проектите се продават преди да получат разрешение за ползване. Около 1/3 от купувачите разчитат на банково финансиране, показват данните на асоциацията.

„Купувачите отдават все по-голямо внимание на сервизните помещения, особено тези с лесен достъп в самото жилище. Близо 80% от клиентите имат изискване за място за съхранение на вещите, както и мокро помещение, когато търсят нов дом. Тази потребност е пряко свързана с подсигуряването на битово удобство, особено при семействата с деца“, допълва Десислава Петрова, член на НАСП.

По думите й клиентите се интересуват все повече и от общите части на сградата – имат желание да разгледат някоя от вече построените сгради на инвеститора, за да са наясно какво биха могли да очакват за своя бъдещ нов дом.

Подобряване на транспортната инфраструктура

Членовете на Асоциацията подкрепят представените мерки от „Визия за София“, но отчитат и пропуските в обхвата на проекта. Сред важните въпроси без предложение за решение остава изграждането на инфраструктура. „Успешното планиране на града трябва да бъде основано на задълбочени обществени дискусии, експертни становища и най-важното – устойчивост, дългосрочност и перспектива. В момента най-належаща е промяната и подобряването на транспортната инфраструктура, която трябва да изпреварва, а не да изостава от инвестиционната дейност“, казва Борислав Точевски, член на НАСП.

От Асоциацията настояват за въвеждане на електронно строително разрешително, като една от най-съществени и належащи стъпки за облекчаване на административната тежест. Дигитализирането на целия процес ще доведе до повишаване на ефективността на обществото и ограничаване на напрежението в бранша, категорични са експертите.

„Нашето предложение е да се намали обемът на проектната документация, необходима за издаване на разрешение за строителство по примера на други европейски страни. Според нас са достатъчни: проверка на архитектурния проект за съответствие с градоустройството, предоставяне на заверка на конструкция и пожарна безопасност от лицензиран консултант“, допълва Георги Шопов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 5 rate down comment 12
Shadow1
преди 4 години
Хм, аз тук също ще заема страната на строителите, в протовен случай ще се боря срещу икономиката, срещу действителността, а това не е борба която мога да спечеля, без значение дали целия народ я води, никакъв проблем не е целия народ да загуби... Оплаквате се че апартаментите са скъпи, ами не е нужно да ги купувате, оплаквате се че са калпави, може сами да си ги построите. А данъка обществено мнение ами винаги можеш да регистрираш нова фирма, не е доблестно, не го препоръчвам но има ситуации в които ставаш жертва на обстоятелствата въпреки твоите желания
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 13
Бидонойл
преди 4 години
По цял свят закриват магазини и то не защото собствениците им са лоши хора, ами просто повече хора пазаруват в интернет заради по-ниските цени.---khao, един единствен пример не е доказателство, а изключение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 1
khao
преди 4 години
ти как мислиш ... Артекс дали не платиха данък обществено мнение, сигурно и техния шеф докато е давал апартамени за по 500 лева квадрата е говорил така :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
Абе то и техномаркет нямаше да ги удари уж, това че ги бе купил пеевски, но един-два магазина ги закриха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 22
Бидонойл
преди 4 години
Като ги заклеймявате като обществен враг, все едно ще им накривите капите... Имах навремето един шеф, дето все викаше: Аз данък "обществено мнение" не плащам!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 35 rate down comment 0
khao
преди 4 години
А аз, ако искам да си купувам жилище, ще тегля ли 200к от банката, ако за 50к лв материали и труд, те ми искат 150к отгоре, под формата на печалба?----това е защото от едни други небостъргачи са реализирали загуба ! :):) ... и то едни материали, в новия в който се нанесохме преди няколко месеца имам чувството че ако пия две мастики и се засиля ще мина през стената при комшиите ... и това ако не рикоширам в някоя кривина на стената !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 0
melon
преди 4 години
Те оцвъкаха България!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 41 rate down comment 3
mrynmryn
преди 4 години
"Недопустимо е участниците в строителния сектор да бъдат заклеймявани като обществен враг"А аз, ако искам да си купувам жилище, ще тегля ли 200к от банката, ако за 50к лв материали и труд, те ми искат 150к отгоре, под формата на печалба?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още