IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Тръмп иска да се отърве от Mercedes, BMW и VW

Американският президент поднови заплахите си за автомобилни мита срещу ЕС

10:22 | 17.10.19 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Тръмп говори, Матарела мълчи и слуша. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Тръмп говори, Матарела мълчи и слуша. Снимка: Ройтерс

Когато американският президент Доналд Тръмп кани международни лидери в Белия дом, гостите му често играят само второстепенна роля. Всичко, което е необходимо, е фраза от посетителя или допълнителен въпрос от страна на журналист, след което Тръмп започва дългия си монолог. Осем минути, девет минути, десет минути - времето вече няма значение. В такива моменти Тръмп не се държи като президент в корсета на протокола, а по-скоро като политик в предизборна кампания - на митинг.

В сряда италианският президент Серджо Матарела беше гостът, който мълчаливо стоеше до Тръмп, докато той се отприщи да говори за отговорността на Европа, за кюрдите в Северна Сирия и за демократите в САЩ.

Тръмп говореше особено често по една тема: търговския спор с ЕС. Въпреки че в момента фокусът на обществеността е върху търговските преговори с Китай, американският президент даде да се разбере, че обвиненията му срещу Европа по никакъв начин не заемат второстепенно място.

„Просто не можем да загубим тази война с митата", каза Тръмп в Белия дом. „Твърде голям е дисбалансът, за да загубим. Те правят много по-доходоносен бизнес от нас. Това е жалко", скара се той. „Не вкарваме селскостопанските си продукти в ЕС, а и колите ни са твърде тежки. Постоянно изпращат при нас Mercedes, BMW, Volkswagen, Renault. Дълги години беше много трудна ситуация за нас - но сега става трудно за другата страна“.

На 13 ноември изтича срок, до който Тръмп възнамерява да обяви решението си за мита върху европейските автомобили. „Мога да разреша много лесно тази ситуация", заплаши той  и добави: „Надявам се да не трябва да го правя. Надявам се на успешни дискусии".

Но може ли да има споразумение навреме? Усилията за трансатлантическото митническо споразумение зациклиха, преговорите дори не стартираха официално. Единственият конструктивен сигнал, който за последно изпратиха и двете страни, беше споразумение за говеждо месо, което не разрешава основните линии на конфликта, припомня Handelsblatt.

Този петък САЩ искат да въведат наказателни мита за няколко държави от ЕС в рамките на спора за авиационни субсидии, включително за Германия, Италия и Франция. Арбитражно решение на Световната търговска организация даде зелена светлина на САЩ. В същото време наказателните мита за стоманата и алуминия остават в сила за неопределено време.

Освен това правителството на САЩ разглежда налагането на допълнителни наказателни мита като знак на възмездие за европейския дигитален данък, който би засегнал американските технологични гиганти като Google, Facebook или Amazon. Освен Франция и Италия възнамерява да въведе такъв данък според проектобюджета за 2020 г.

Много държави членки на ЕС искат да попречат на гиганти като Facebook, Google или Amazon да продължат да трупат огромни печалби в Европа в бъдеще, но да плащат най-много няколко милиона евро годишно данъци. Досега ЕС не успя да постигне обща позиция като блок, но отделните държави напредват по темата. Матарела зае дипломатическа позиция в сряда по този въпрос. „Не говорихме за това“, каза той пред пресата.

Тръмп обаче не пропусна темата. Той „не бил фен на тези компании“, каза президентът, твърдейки, че без влиянието на интернет гигантите би получил милиони повече гласове на изборите през 2016 г. в САЩ. „Но те са големи американски компании. И не съм доволен, че ЕС иска да ги облага с данъци. Ако някой реши да прави това, трябва да са САЩ, а не Франция или ЕС“.

Тръмп обаче не спомена една подробност: самият той намали корпоративния данък, като се погрижи за това американските корпорации да плащат значително по-малко данъци, поне в родината си. Матарела все пак направи опит за лек протест. „Смятаме, че е контрапродуктивно, ако си налагаме мита помежду си. Това е лошо за нашите икономики", каза той.

Всъщност Тръмп е под огромен натиск. Вероятно ще бъде подложен на процедура по импийчмънт през тази година, а неговата собствена партия беше ужасена от решението му да изтегли войските от Северна Сирия. Този ход позволи турско нахлуване срещу кюрдите, което пък даде шанс на стотици, държани от тях в плен бойци на Ислямска държава да избягат.

Публично обаче президентът не коментира укорите. В рамките на предизборната кампания той ще подчертае обещанието си да предпази американските войници от скъпи конфликти. ЕС е добър като образа на враг, който от гледна точка на правителството на САЩ не участва достатъчно в общата отбрана. „Намираме се на 7000 мили. И защитаваме страни, които дори не ни харесват“, каза той, имайки предвид Близкия изток. „Използват ни. Вие не плащате. Европейска страна печели много повече от НАТО, отколкото ние. Нашите войници са в опасност и ние го правим за Европа. Но тогава те се отнасят лошо към нас в търговската политика“.

С думите си Тръмп удря по сериозно възпаление. В крайна сметка въпросът дали индустриализиранит държави като Германия трябва да допринасят повече за отбранителната политика, е обект на разгорещен дебат и в Европа. Но в ролята на европейски гост на Вашингтон, средствата за дебат изглеждат много ограничени.

Италианският президент Матарела дори не се опита да протестира сериозно, а с едва доловимо напомняне. „Трансатлантическият дух трябва да бъде подхранван и защитен", каза той. „С цялата сила на отношенията, които споделяме".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:22 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

1
rate up comment 13 rate down comment 9
Whitestar
преди 4 години
Все пак не бива да се забравя целта, а тя е свобода за пазарните принципи. Товае нелогично поведение, от страна на американския политик.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още