IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кристалина Георгиева: Търговското напрежение заплашва глобалния растеж

Управляващият директор на МВФ изрази задоволство от споразумението между ЕС и Великобритания за Brexit

19:23 | 17.10.19 г. 1
<p>
	Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева.&nbsp;<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева. Снимка: Архив Ройтерс

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева заяви, че световните лидери трябва да разрешат проблема с търговското напрежение, което застрашава все повече световната икономика и финансовите пазари, съобщава Bloomberg.

Перспективите остават неясни, тъй като търговските конфликти, политическата несигурност и геополитическите заплахи подкопават доверието, инвестициите и растежа, заявява Георгиева в своята Глобална програма за мерки в икономическата политика, публикувана днес във Вашингтон.

„Търговските спорове може да се разпространят до мерките в паричната политика, валутните курсове или политиките във финансовия сектор, застрашавайки глобалната финансова стабилност и излагайки на риск трудно спечелените икономически постижения“, отбелязва Георгиева.

„Вниманието трябва да бъде насочено към преобръщането на тенденцията за повишаване на митата и намирането на трайни решения на търговските спорове, включително чрез премахване на местните изкривявания и засилване на многостранната търговска система“, допълва тя.

Георгиева, която е бивш ръководител на Световната банка и наследи Кристин Лагард в началото на месеца, предупреждава за растящите опасности два дни след като фондът прогнозира, че ръстът на световната търговия ще достигне тази  година едва 1,1% спрямо 3,6% през 2018 г., въпреки че очаква известно възстановяване догодина.

Конфликтите на американския президент Доналд Тръмп с Китай се охладиха леко този месец, но остават неразрешени, а се зараждат и други спорове с Европа.

„Съществуват значителни рискове. Растежът може да дерайлира, ако търговските спорове доведат до трансгранични ограничения, включително върху технологии, или насърчат по-мащабни действия в областта на паричната политика, валутните курсове или финансовия сектор“, отбелязва Георгиева.

Междувременно на пресконференция във Вашингтон тя приветства споразумението между Великобритания и ЕС за Brexit, изразявайки надежда, че добрата воля ще се съхрани до одобрението на споразумението от британския парламент, предадоха Франс прес и БТА.

Както казва председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер: когато има желание, има и споразумение. Надявам се това желание да се запази до одобряването на споразумението от депутатите, заяви Георгиева.

Тя каза още, че примирието между Вашингтон и Пекин е добра новина, но не е достатъчна и настоя двете страни да постигнат дълготрайно решение, за да запазят световния икономически растеж

Наистина е добра новина, че Съединените щати и Китай разговарят помежду си, но това не е достатъчно. Нуждаем се не само от примирие, но и от търговски мир, каза Кристалина Георгиева.

МВФ изчисли, че търговската война между двете най-големи икономики в света ще намали брутния вътрешен продукт с 0,8 процента или 700 милиарда долара до 2020 година, ако влязат в сила всички увеличени мита до края на годината.

Георгиева посочи, че ако не се прилагат наказателните мита, въздействието ще бъде 0,6 процента.
Управляващият директор на МВФ също така отбеляза, че търговията насърчава растежа, създаването на работни места и следователно намаляването на бедността.

"Търговията е добра за мира", подчерта тя.

Вашингтон и Пекин, които са в търговски конфликт от март 2018 година, обявиха в петък принципно търговско споразумение. Президентът на САЩ Доналд Тръмп се надява то да бъде окончателно оформено до средата на ноември.

Кристалина Георгиева каза още днес, че МВФ ще работи с Аржентина в настоящата икономическа криза, допълва Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:20 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 2
Иван Митев
преди 4 години
Същественият проблем на света е фаталната неправилност на централните банки.Сега централната банка ползва модел за неправилно емитиране на пари. Банковата грешка създава щети и възникват локални и национална кризи.Вариантите са:1. При запазване на банковата грешка: централната банка ползва модел за неправилно емитиране на пари е с нарастващи щети и възникват кризи.При създадените условия, колкото повече работят хората за икономически растеж толкова повече са възникващите щети. Човешката цивилизация е жертва на неправилността на централната банка.2. Устойчивият държавен просперитет е възможен, когато централната банка правилно емитира пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още