IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Русия не може да осъществи националните проекти на Путин?

Уникалната смесица от обсебваща държава, рушветчийство и прекомерен контрол пречи на страната да реализира икономическия си потенциал

08:20 | 22.11.19 г. 38
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: gettyimages</em></p>

Снимка: gettyimages

Така наречените национални проекти на руския президент Владимир Путин - разходни планове, целящи да рестартират икономическия растеж в Русия - изглежда са в застой. Изненадващо е, че не парите са проблемът: има достатъчно кеш за финансирането им, но руската бюрокрация не иска да ги похарчи, като очевидно се страхува от отговорността след евентуални лоши резултати, пише Леонид Бершидски за Bloomberg. 

Проектите предвиждат общ разход от 25,7 трлн. рубли (400 млрд. долара) до 2024 г. Те имат за цел да повишат качеството на живот в Русия в най-широк смисъл, от осигуряване на по-добро здравеопазване и образование до по-добър комфорт в градовете, построени от Съветския съюз. Путин отчита спадащата си популярност и трябва да докаже на руснаците до края на настоящия си президентски мандат, който завършва през 2024 г., че става за нещо повече от това да показва мускули във външната политика. Но програмата, за първи път обявена миналата година, буксува.

По-рано през ноември Сметната палата, надзорният орган за бюджета в Русия, публикува доклад за състоянието на федералните разходи през първите девет месеца на 2019 г. Според документа, докато общите бюджетни разходи достигат 62,9% от предвидените за годината (най-ниското ниво по това време от поне 2010 г.), разходите за 12-те национални проекта, плюс свързан план за модернизиране на „гръбначната инфраструктура” на Русия, като пристанища и железопътни линии, възлизат на само 52,1% от заложеното. За някои от проектите, по-специално усилията за засилване на цифровата икономика на Русия, почти не е похарчено нищо от наличните фондове. Общите разходи за обществени поръчки по проектите, което е различно от други форми на харчене, като субсидии или трансфери към регионалните власти, са достигнали едва 14% от планираната сума за годината.

Русия редовно не успява да изразходва целия си бюджет за дадена година. В края на 2018 г. бяха останали 778 млрд. рубли (12,1 млрд. долара). Тази година ръководителят на Сметната палата Алексей Кудрин очаква да останат 1 трлн. рубли, в голяма степен заради недостатъчните разходи за националните проекти. Кудрин, бивш министър на финансите, е най-известният от руските „системни либерали“ - хора, лоялни към Путин, които подкрепят по-прогресивни политики на правителството. Той каза следното пред руския парламент:

„Защо да не похарчим 1 трлн. рубли или 1% от БВП? Разбира се, не може да се каже, че имаме твърде малко пари и затова не можем да ги харчим. Мисля, че това е заради лощото качество на управлението.”

През 2017 г. Кудрин и колегата му икономист Александър Кнобел публикуваха изследване, което твърди, че Русия харчи твърде много пари за програми, при които разходите са слабо или отрицателно свързани с икономическия растеж, като отбрана и сигурност, и твърде малко за тези, които водят до експанзия, като например образование. Националните проекти са поне отчасти отговора на Путин на мисленето на Кудрин и Кнобел.

Последна актуализация: 06:37 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 15 rate down comment 10
vzhekoff
преди 4 години
марков, да обясняваш на кухата кратуна Стоенчо нещо е като да наливаш в каца без дъно, туй съвсем буквално. Има каца, а няма дъно и кацата е празна. Добре, че от козяка пущат по нЕкой цент, че да има за каменарка, инак отдавна да се е отровил с ментета. За стоенча ефрейторчето е поговорката - по-добре дъщеря ***, отколкото син ефрейтор. Той по друго време щеше да е страстен русофил, но сега се е преориентирал, тъй както са го преориентирали, докато е бил кемафче в Грудово.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 18 rate down comment 22
Стоян Петров
преди 4 години
Дееебил си ти. Защо *** не си стояха в Московското княжество ами се напъват за чужди земи ? И каква е разликата между тях и турците , освен в религията??? Според мен никаква, две садистични нации. Дееебил!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 14
markov
преди 4 години
Стоянчо паралела с Канада е много глупав. Канада граничи единствено със САЩ и на практика са и протекторат ......те и да искат няма с кого да се скарат. Аре спри с дебилизмите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 22
Стоян Петров
преди 4 години
Канада има около 10 милиона кв.м. и население 35 милиона души. не съм разбрал да има някакви проблеми с охраната си на територията и не и се налага да предприема абсолютно никакви мерки за това. Задавате ли си въпроса защо? русия има проблеми със всичките си съседи, включително и Китай колкото и да не ви се иска да го признаете. Нещата при *** стоят като в един български афоризъм " д'ет ида мале, се ме бият".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 12
zelka007
преди 4 години
ха ха ... имах си аз империализЪма да не е протегнал алчни ръце да заграби от матушката ... приднестровието , южна осетия , абхазия , източна украйна , дамански , курилските острови ... като изключим изброеното трябва да са на пост постоянно :))) да бдят , че знае ли се ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 14
pinoccio
преди 4 години
Русия не може да постави икономическия комфорт пред сигурността и отбраната на страната. Много е трудно 150 млн. човека да бранят 16 млн.кв.км. Как се пази такова огромно празно пространство? Те трябва всичките да са в перманентен караул. Затова са тези военни програми. Другото са писаници за наивници. След Наполеон, двете световни войни и самопрецакването със СССР Русия никога няма да има покой. Да не се правим, че не виждаме, че противниците й не са се захванали с оранжерийно производство.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още