IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дания готви 10-годишно замразяване на наемите

Мярката цели прекратяване на спекулациите с имоти след серия от покупки на Blackstone Group

09:40 | 06.12.19 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

Дания създаде план за прекратяване на краткосрочните спекулации с имоти след месеци на напрегнати обсъждания, предизвикани от серия от покупки на Blackstone Group, предава Bloomberg.

Министърът на жилищната политика Кааре Дибвад представи редица стъпки, които включват 10-годишен мораторуим върху повишаването на наемите. Сега въпросът е дали мерките не са твърде широки, тъй  като членове на пенсионната индустрия в Дания, оценявана на 450 млрд. долара, предупреждават, че правителството може да задуши инвестициите.

Ревизирането на законите ще гарантира, че собствениците на имоти могат да пристъпват към повишаване на наемите във връзка с извършени ремонти, след като са притежавали жилището десет години (правилото няма да засегне други категории промени на наемите). Социалдемократическото правителство повишава и екологичните изисквания за подобни ремонти.

Дибвад е уверен, че планът ще засегне само спекулантите и ще защити дългосрочните инвеститори. Той обаче вече е изправен пред значителна съпротива от страна на депутати и датски институционални инвеститори.

Пенсионните фондове реагират

„Признаваме, че има проблеми в части от индустрията“, казва Михаел Брун, ръководител на инвестициите в недвижими имоти в PFA Pension, който управлява активи на стойност около сто милиарда долара. „Но сме разтревожени, че предложението на министъра е твърде широко и на практика ще означава, че необходимите инвестиции и ремонти ще спрат“, допълва той.

Според Брун 10-годишното правило е „особено проблематично“, тъй като PFA има имоти на стойност около 450 млн. долара, които ще бъдат засегнати. „Бихме искали да видим план, насочен конкретно към гнилите ябълки, вместо такъв, който удря всички инвеститори в имоти, включително редица датски пенсионни компании“, отбелязва Брун.

Дибвад многократно е посочвал Blackstone като пример за инвеститор с „достоен за съжаление“ бизнес модел.

Министърът обвинява компанията, че се възползва от „вратички“ в съществуващите закони, за да повишава наемите. В същото време Дибвад твърди, че законодателните промени не са насочени само към Blackstone, а новите правила ще засегнат всички собственици на имоти с краткосрочни интереси.

Blackstone заяви, че притежава твърде малък дял от пазара в Копенхаген, за да оказва материално влияние върху наемите. Твърдението е подкрепено и от Датската имотна федерация. Компанията съобщи още, че е дългосрочен инвеститор, който си поставя за цел да подобрява притежаваните имоти и се съобразява със закона.

Разговори с депутати

Дибвад е провел разговори с депутати през последните няколко седмици, преди да предложи плана си. Все още не се е състояло официално гласуване след преговорите.

Йенс Рохде, който е член на комисията по жилищната политика към парламента от Социаллибералната партия, заяви, че все още няма споразумение в правителството. „Все още имам много въпроси за 10-годишното замразяване на наемите“, каза той.

Ревизираният закон за наемите ще има за цел да защити проектите за жилищни кооперации в Дания, твърди Дибвад. Той обаче все още не е убедил депутатите. Хейди Банк от опозиционната Либерална партия заяви пред телевизия TV2, че планът на правителството е твърде опростенчески. Тя също така запита дали предложението в крайна сметка ще помогне на наемателите, каквото е намерението.

Мете Херминд Денкер, която представлява опозиционната Датска народна партия в комисията по жилищна политика към парламента, смята, че 10-годишното правило стига твърде далеч. „То ще засегне наемателите и условията в жилищните имоти ще се влошат“, твърди тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 1
Mit1
преди 4 години
Аз нещо не разбирам какво общо има човека и неговите ценности с цената на наемите или покупката на жилище!Ако става дума за общински жилища или определена социална политика - ОК, нека държавата / правителството определи някакви регламенти, според целите и обещанията, които е дала на избирателите си.Но, тук става дума за частни жилища. В този случай е най-добре пазара да определи справедливата цена на наем или крайна покупна цена на един имот. Тъй като пазара е огромен (когато говорим за рамките на една цяла държава), то той би трябвало да е максимално балансиран и разнообразен от всеки ъгъл. С други думи, би трябвало да има всякакви цени в зависимост от местоположението, качеството, големината и екстрите на жилището. Ако в даден град цените са високи за определени хора, то тези хора се ориентират към покрайнините му и имат повече пътуване. Опция е да изберат друг град за живеене. Всичко това го има във всички държави и градове, съществува от много време насам. Не разбирам, защо трябва изкуствено нещо да се прави по въпроса?Всяко изкуствено нещо е дълбок социализъм или комунизъм, който би отблъснал всякакво предприемачество, инициатива, инвестиции, конкуренция, качество, разнообразие и т.н. С други думи все вреди, доказали се многократно във времето.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 7
nkavrakov1982
преди 4 години
Подобни закони и норми са били приети и в България, преди 1944 та година. Имало е Закон който осъжда тези, коитто спекулират с жилищата. Жилището, имота са поставени в центъра, като основната им функция е да слуужат за живеене. В момента, и банки, и фондове, спекулират с цените на жилищата, като отдавна тяхната основна функция, да живеят хората в тях е оставена в ъгъла. Дания трябва да бъде за пример на всички държави по света. Въпреки високите цени за живот там, човека и неговите потребности биват поставени на пиедестал. Така и трябва да бъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още