IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кой е най-бързо развиващият се енергиен сектор през 2019 г.?

Индия се превръща в най-бързо развиващия се енергиен пазар в глобален план през тази година

17:00 | 08.12.19 г. 20
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

През тази година определено има ясни победители и губещи по отношение на глобалния енергиен сектор, като петролът и въглищата със сигурност не се усмихват в момента, пише Анес Алик за Oilprice.

През последните три години светът отбелязва сравнително висок ръст на въглеводородите, както това важи и за производството на енергия от възобновяеми източници. Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) разходите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) продължават да надвишават тези за изкопаеми горива, като Индия се превръща в най-бързо развиващия се енергиен пазар в глобален план.

ООН прогнозира, че световното население ще нарасне от 7,6 млрд. души на 9,8 млрд. до 2050 г. В съчетание с бързата урбанизация този процес ще продължи да стимулира търсенето на енергия.

Глобалното търсене на електроенергия нараства с около два пъти по-бърз темп от общото потребление на енергия и може да се увеличи с над 50% до 2040 г., като търсенето на енергия в същото време нарасне с 25 на сто.

В същото време предизвикателството за посрещане на по-голямата нужда от енергия и свиване на вредните емисии поставя множество въпросителни пред правителствата. Глобалните концентрации на въглероден диоксид в атмосферата се повишиха с 1,4 на сто през 2017 г., регистрирайки най-голямото подобно покачване в историята.

Oilprice класира трите енергийни сектора, които отчита най-сериозен ръст в производството през 2019 г.

1. Възобновяемите енергийни източници (ВЕИ).

През последните няколко години секторът на възобновяема енергия е на стероиди и вероятно тази тенденция ще се запази.

Според доклада на МАЕ за 2019 г., възобновяемата енергия превзема света по безпрецедентен начин. Според Асоциацията на соларната енергийна индустрия (АСЕИ) САЩ са инсталирали 4,8 гигавата соларни мощности през първата половина на 2019 г., което представлява увеличение с 2,1% на годишна база.

1 1

Около 38%  от новата възобновяема енергия идва именно от фотоволтаични проекти, което я поставя на второ място по развитие като отделен енергиен ресурс в САЩ след природния газ.

В световен мащаб се очаква, фотоволтаичните инсталации да достигнат нов връх от 114,5 гигавата, което е увеличение на годишна база с 17,5 на сто.

2 2

От друга страна вятърната енергия осигурява 0,3%  от енергийните нужди на света. Независимо от това, секторът се намира в средата на невероятен растеж, като МАЕ прогнозира, че офшорната вятърна енергия ще се превърне в индустрия на стойност 1 трилион долара до 2040 г.

След кратко забавяне през 2018 г., вятърната енергия отново ускори своя растеж през 2019 г.

3 3

Американската асоциация за вятърна енергия (ААВЕ) посочва, че през третото тримесечие са завършени вятърни паркове с капацитет от 1927 мегавата, което води до обща инсталирана мощност до 100 гигавата за САЩ. Общият брой инсталирани вятърни мощности е на път да нарасне с близо 8% на годишна база.

Като цяло бъдещето на възобновяема енергия в глобален мащаб изглежда наистина светло, като МАЕ прогнозира, че секторът ще нарасне с 50% между 2019 и 2024 г. и ще достигне 3 700 гигавата мощности. Възобновяемата енергия е доставила 8,5% от световните енергийни нужди през 2017 г., но тази цифра може да достигне близо 30% до 2040 г.

2. Природният газ.

Търсенето на природен газ нарасна с невероятните 4,6% през 2018 г. когато са били доставени 314 милиона тона „синьо гориво“, а тенденцията на растеж продължава и през текущата година, обусловена от мащабното дистанциране спрямо въглищата, добрия икономически растеж и други икономически фактори.

Сега природният газ представлява 45% от увеличението на потреблението на енергия през последното десетилетие.

Очаква се търсенето на природен газ да се забави, като МАЕ казва, че търсенето ще нарасне средно с 2% през 2019 г. и средно с 1,6 на сто годишно през следващите пет години, главно поради по-слабото потребление в Китай, което се очаква да нараства едва с 8% годишно до 2024 г., след като през 2018 г. скочи с 18,1 на сто.

4 4

МАЕ очаква потреблението на природен газ да нарасне с 40% до близо 200 квадрилиона британски термални единици до 2050 г.

Природният газ може да играе ключова роля за намаляване на емисиите на парникови газове. Бързото приемане на природния газ е причина за постоянния спад на производството на енергия от въглища в много страни по света, включително и в САЩ.

3. Ядрената енергия.

Ядрената енергия продължава да подпомага все по усилено борбата на страните за редуциране на количествата вредни емисии и преминаване към чиста енергия. В глобален план ядрените мощности достигат генерират 2563 тераватчаса чрез 449 реактора през 2019 г., като са били добавени цели 9 блока, а 7 са били изведени от експлоатация.

Общо 55 реактора са в процес на изграждане, като 5 от тях вече се строят. Секторът преживява силен растеж, като повече от 20 нови реактора са планирани да бъдат свързани към глобалната мрежа преди края на 2020 г.

Ядрената енергия доставя около 10% от световната електроенергия и е вторият най-голям източник на енергия с ниско съдържание на въглерод.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 6 rate down comment 10
zelka007
преди 4 години
ха ха ... честит и на теб ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 16
zelka007
преди 4 години
знам че си фен на новите технологии ... виж на какво попаднах ... :https://oceanenergy.ie/oe-technology1-2/power-generation/това е малката турбина , пуснали са я в действие 2014 , три години са я тествали ... толкова е успешно , като технолгия и устойчивост , че сега са построили по-голяма версия и я тестват вече ... твърдят , че могат да продават комерсиални приложения на база досегашен опит ...https://oceanenergy.ie/ ...зомби , зомби ... колко да са зомби енергии :))) ... на датчаните видя ли товарът в реално време за днес ? ... 100% вятър ... и в момента е така в 20:00 ... произвеждат повече отколкото консумират и изнасят в момента 1,200МВт...https://en.energinet.dk/имат включени в мрежата и 600МВт предполагам е въглищна централа (4 или 6 блока) + 350МВт предполагам са топлофикационни когенерации ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 12
Стоян Петров
преди 4 години
Относно климата нямам какво да кажа, защото не съм наясно глобалното затопляне от човешката дейност ли е предизвикано или е естествен процес. Като всеки нормален човек и аз подкрепям намаляването на отделянето парникови газове, колкото и спорно да е наименованието. Не се вманиачавам защото съм наясно, че каквото и да направи Белият свят, Китай и Индия няма да го подкрепят. След като те започват да се очовечават, на ред ще е Африка да цапа планетата. Дълъг, труден и нервен път, но някой трябва да тръгне първи по него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 12
Hahoto
преди 4 години
И честит 8-ми декември на сите! От автора на зеления тоалетен памфлет, та на Зелката, Стоенча и Вова====, те сега да беехме в некоя кръчма, как щяхме да спорим на червено винце, не е истина ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 17
Hahoto
преди 4 години
Стоенчо, де климат де СУ-57! Кво ви става интелигентни хора, се Путин ви щъка в за.дника! Запри се! Русия де се оправя, ние сме важни, нас цакат затоплистите с техните шменти-капели, добре платени в Инвестеро, който е изключително пропаганден по темата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 11
Hahoto
преди 4 години
Въглищата още са в мача и на първо място по света! Газът се мъчи да ги изпревари, ама често не е местен ресурс и ду.ха супата, после са сите останали, РЕКЛАМИРАНИ зомби енергии, ЗОМБИ ще рече яко дотирани за сметка на джоба на потребителя, защото според ш.ибаните затоплисти ТРЯБВА! Тряябва да се дотира ЗЕЛЕНАТА СДЕЛКА, от джоба на баба Пена! Те така Зеленият девол чете Евангелието с ТРЯБВА в устица!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 15
zelka007
преди 4 години
:)))викаш ще влезнат в серия ... :))) ... то сигурно ли е , че ще е редовен брой или ще го пишат и него прототип за тестване ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 16
Стоян Петров
преди 4 години
Със самальотите всичко е наред. От техния "пето поколение" СУ -57 тази година до края на декември трябва да произведат еди брой. За догодина количеството се очаква да бъде същото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 18
zelka007
преди 4 години
ха ха дядя вова ... давай молодец ... хорошие агитационные материалы :)))само кажи като спреш със стопчето на видеото на въглищната централа марката ми кажи на багерите и марката на монитора дето проектират , па ако познаеш и софтуера дето чертаят с него . и интересно джамче ползваха , а не елбрус на компютрите :))) ... кой нормален строи вече атомни централи по света :))) ... интересно новата лада що от година на година все по-малко продават ? и самальотите и те намаляват ? нещо май само на агитационни материали карат ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 17
дядя Вова
преди 4 години
Кой е най-бързо развиващият се енергиен сектор през 2019 г.? Този:https://youtu.be/jp0z84ylP-wПо средата на видеото ще разберете.Между редовете, Русия тегли м***йната на МВФ... и следват големите инфраструктурни проекти.Т.е. на път са да изпълнят и 7-те признака на независима държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още