IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Шпионинът в твоя телефон

Сблъсъкът между Вашингтон и Huawei може и да прилича на филм за Джеймс Бонд, но докъде свършват спекулациите и започва истината?

08:45 | 13.12.19 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Най-могъщата държава в света срещу свръхтехнологична глобална корпорация, технология с потенциал да осигурява най-подробна информация за личния живот на милиони хора, шпионаж. Това не е следващият филм за Джеймс Бонд, а реалният сблъсък между администрацията във Вашингтон и китайския концерн Huawei, посочва БТА в свой анализ.

Ударът

В средата на май, в разгара на търговската война между Вашингтон и Пекин, президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви извънредно положение за защита на телекомуникационните мрежи на САЩ от чуждестранни заплахи. Без да се споменава изрично, на прицел бе основно китайският Huawei, водещ световен производител на оборудване за телекомуникационни мрежи, лидер в 5G технологиите, един от най-големите играчи на глобалния пазар на смартфони. На американските компании бе забранено да използват негово оборудване без разрешение на властите, а на концерна - да купува компоненти и софтуер от американски фирми.

Броени дни по-късно Google приложи новия режим и ограничи достъпа на смартфони и таблети на Huawei до операционната си система Android. Това постави под заплаха цялостното функциониране на устройствата и използването на мобилни приложения, разработени за Android, включително магазина Google Play Store и пощата Gmail. По-късно през годината Huawei бе принуден да пусне най-новия си водещ модел Mate 30 без достъп до популярни приложения като Google Maps, Uber или Facebook.

Санкциите извадиха на показ тесните връзки и взаимната зависимост между компаниите в телекомуникационния сектор.

„Всички компоненти, произвеждани в Китай, имат чуждестранни аналози, дори ако те са по-скъпи и не чак толкова добри. Huawei не иска да произвежда телефони без американски части, но ако се наложи, вероятно може да го направи. Същото не важи за американските компании. Ако Apple трябва да прави iPhone без Китай или дори само да спре продажбите на китайския пазар, за компанията това ще е катастрофа", коментират анализатори на специализираното издание The Verge.

Само дни след забраната министерството на търговията на САЩ бе принудено да издаде временен лиценз, който възобнови правото на Huawei да обслужва мрежите и да предоставя обновен софтуер за мобилните устройства в САЩ. Лицензът бе удължаван неколкократно, а правителството обмисля и предоставяне на индивидуални лицензи на американски компании да продават компоненти на китайския концерн, след като получи над 200 молби.

Производителите на чипове Intel, Qualcomm и Broadcom обявиха, че ще спрат доставките за Huawei. Microsoft и други обаче продължават да работят с него.

Междувременно Huawei създаде собствена операционна система Harmony (първоначално известна като Hongmeng), но засега ограничава използването й до някои смарт телевизори, предпочитайки да се придържа към Android, доколкото това е възможно.

Слуша ли шпионин през твоя телефон?

Подозренията на американското правителство към Huawei датират от поне едно десетилетие.
За Вашингтон самият произход на компанията и пътят й към върха са основание за съмнения - основателят й Жън Джънфей е бивш офицер от китайската армия, а бързият възход на Huawei изглежда невъзможен в комунистически Китай без благословията на властите и военните.

Структурата на концерна също е повод за недоверие. Жън е най-големият акционер, но държи едва около 1 % от акциите. Останалото е собственост на служителите, представлявани от синдикат заради ограниченията в китайското законодателство. Служителите акционери получават дивиденти, но нямат право на пряко да влияят върху управлението. Според изследване от 2019 година на Доналд Кларк от университета „Джордж Вашингтон" и Кристофър Болдинг от университета „Фулбрайт" във Виетнам тази структура на практика означава, че Huawei е държавна собственост, като се има предвид че законодателството изисква синдикатът да е свързан с федерацията на труда, която пък е обвързана с Китайската комунистическа партия (ККП). Китайският закон изисква също така "компаниите да сътрудничат на службите за сигурност".

Предполага се, че Huawei вгражда в устройствата и оборудването си т. нар. задни вратички (backdoors), чрез които китайските служби за сигурност биха могли да получат достъп до подробна информация за потребителите - разговори, контакти, активност в мрежата. Подобни точки за достъп в системите биха имали още по-голямо значение в близко бъдеще с развитието на 5G мрежите, които ще свързват всевъзможни умни устройства от самоуправляващи се коли и дронове до кухненски уреди и военни технологии.

Huawei отхвърля обвиненията.

Последна актуализация: 05:16 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 4 години
ааа ето го жорката, той е бил човека дето е станал от гроба ... и сега пуска сълзи за бай Тошо, взимайте се двамата!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 0 rate down comment 4
khao
преди 4 години
пинко, тъъъпотията ти си личи от километри... не един път съм те засичал!Ползваш много метафори и епитети, завърташ изреченията зада изглеждаш умен, и това те издава ...И очевидно съм чел същите неща, щом се досетих за кво говориш а ,а ... сети ли се ? малко логика е нужна, която ти липсва ! ... света бил тласнат към комуникациите зада бъде подслушван, хахахаха изказване без грам смисъл, но звучащо гръмко за стадото ! ... и после почва историята за мъдреца станал от гроба ! .... айде по ръка с него и ти влизай и спаси хората тук от теб !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 5
george353
преди 4 години
Съгласен. Китай е българското бригадирско движение на стероиди, но в хибриден капитало-соц вариант. когато само за едно десетилетие България се превърна от изостанал аграриат в развита индустриална държава и така до 89та, след което всичко се разграби и пак станахме аграриат... даже и това не станахме. От страна която пращаше българи в космоса и чиито учени работеха активно в съветската космическа програма, за 30г успяхме да сменим бай Тошо с бодигарда му и да унищожим целия... почти... човешки и индустриален капитал на страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 5
pinoccio
преди 4 години
А, ти, пундек, как без да си чел, си разбрал, че малко съм разбрал?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 21 rate down comment 5
дядя Вова
преди 4 години
"...но докъде свършват спекулациите и започва истината?"Битката е: чий да е вграденият BACK DOOR - на ЦРУ или Чайнатаун.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 26
khao
преди 4 години
Пробвай да пишеш конспиративни книжки, отдават ти се съчиненията в тази посока, защото има нещо много объркано в главата ти, и ако не искаш да се консултираш със специалист поне да изкараш малко пари от тея книжки!Личи си че си чел много, но си личи че и малко си разбрал от прочетеното!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 7
pinoccio
преди 4 години
Ами, светът бе тласнат в развитието само на комуникациите през последните 50 години, именно за да бъде подслушван. Тогава китайците ходеха с еднакви дочени куртки и износваха каскетите на Мао. Ядяха клекнали по една купичка ориз веднъж дневно директно с пръсти и се придвижваха само с колела, защото нямаше автомобили. Никой не ги е слагал в сметките. Милиард и половина гледаха прассета и сееха ориз. И така, след революционните научни открития през първата половина на 20-ти век през втората го подкараха само на телефония, защото в студената война беше оръжие. Студената война приключи, поне по всеобщо мнение, но за шпионската индустрия не настъпи промяна. Продължи да се развива с темпове, с които всички останали науки и сектори, взети заедно, не можеха да се похвалят с това. Това беше коз, разбира се, но приложението на това оръжие доведе социума до безпрецедентен дебилитет. Ако някой, живял само преди 50 години, се събуди и види зомбираното състояние, до което са доведени хората - всеки гледа в някакъв екран, неприсъстващ и отчужден, ще побърза да заспи отново ужасен. Всеки гледа в екран, от който го наблюдава Невидимото Око. Лакомията на капитала се огледа в Китай и реши, че за същите пари, за които се гледат прассета и ориз, могат да произвеждат всякакви други работи, че и високи технологии. Но непознаването на историята му изигра лоша шега. Трябвало е да почетат малко хрониките на венецианските търговци. И така, капиталът събуди Дракона от дрямката на последиците от Културната революция. Захвърлил каскета и купичката с ориз, колективистично настроеният от културната революция китаец, самопрезрян в бита и свободата си, започна да "строи завод, огромен завод, с яки бетонни стени". И, както е казал мъдрецът - "Сговорна дружина планина повдига". За индивидуалистичния западен човек остана само да гледа как се мести планината. Затова мащабите на случващото се в Китай са зашеметяващи. Китайците правят всичко заедно. Някой може да шие дънки за по 50 цента, но всичко останало е въпрос на националната сигурност. Без да вземаме страна - автокрацията се оказа по-продуктивна от демокрацията. Това е сериозно предизвикателство, защото идеологическият фундамент на либералната демокрация е дълбоко разклатен. Притесненията, вероятно, са именно тук. Кооперативът от Благоевско-Димитровски тип в лицето на Huawei е показател за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още