IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Синдикати искат от Борисов вода за „Стомана индъстри“ в Перник

Случаят "Перник" е сериозно основание за политическа криза, смята политологът доц. Даниел Смилов

14:10 | 12.01.20 г. 1
<p>
	Язовир &quot;Студена&quot;.&nbsp;<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Язовир "Студена". Снимка: БГНЕС

Синдикатите от сектора на металургията настояват пернишката фирма „Стомана индъстри“ да получи разрешение да ползва около 6 хиляди кубически метра вода на ден от язовир „Студена“, в случай че алтернативните водни източници на предприятието замръзнат.

В отворено писмо до премиера Бойко Борисов синдикатите заявяват, че при тежки метеорологични условия има риск оборудването да се повреди и заводът да спре работа, което „ще нагнети допълнително напрежение в района“.

Пред БНР председателят на Федерация Металургия към КТ Подкрепа Людмил Павлов обясни: „Трябва да се намерят алтернативни източници, които да дават вода на завода, защото не дай си Боже заводът бъде спрян, това означава, че това производство много трудно ще бъде пуснато отново. Знаем каква е ситуацията, никой не е срещу града, никой не слага завода на първо място, но водата  и индустрията в Перник са едно. Ние търсим най добрия вариант, който е за гражданите и за завода“.

Двата браншови синдиката към КНСБ и КТ Подкрепа са поискали и среща с премиера, за да обсъдят казуса.

По-рано днес политологът доц. Даниел Смилов коментира пред БНР, че случаят "Перник" е сериозно основание за политическа криза,.

„Много трудно може да се свали политическият аспект от случващото се. Нещата могат да ескалират не толкова заради опозицията, а просто заради нерешимостта на проблема“, каза Смилов. 

Прокуратурата иска да избяга от имиджа си

Според него прокуратурата търси начин да излезе от имиджа си, че действа като „чадър“ или доста благосклонно към управляващите.

„Кризата в Перник е много остра. Може би тя сега започва. Тепърва ще виждаме реалните измерения на този скандал. Може би е малко рано да се правят прогнози. Кризата сега започва с такава сила, защото тя явно беше отлагана с няколко месеца, да минат местните избори, беше потулена и сега избухна в един вариант, който е доста неконролиран“, коментира Смилов. 

Според него кризата в Перник има два аспекта. По-важният е политическият, който е сериозен провал на управлението във водния сектор. Смилов е категоричен, че тук вината е политическа, но не е еднолична на министър Нено Димов.

„Става дума за сгрешена политика на цялото правителство в този сектор. Това се потвърждава от факта, че подобни на ситуацията в Перник проблеми възникват и по други места в страната. Обяснението не е само климатични или природни причини. Нещо там е сериозно сгрешено, има политическа вина, за която трябва да се понесе и сериозна политическа отговорност“, отбеляза политологът.

"Министър Димов беше символ на тип политика, която ГЕРБ водят във водния сектор, която дава голям приоритет на бизнес интересите и не толкова сериозна защита на други съображения, като екологични или базови права на хората", допълни Смилов.

Според него обаче не бива да се стига до ситуация, в която всички управленски и политически проблеми стигат до прокуратурата и оттам да чакаме решение.

Управленски проблем

Проблемът е и управленски, продължи социологът доц. Антоний Гълъбов. Според него през изминалите 20 години няма дългосрочна стратегическа програма, която да задължава всяко правителство, независимо от това какво е то, да отделя определени инвестиции, за да може да се поддържа системата на водния сектор. Управленският проблем е в разхищението, категоричен е той и подчерта, че спешните действия и бързото възстановяване струват много повече от регулярните планирани и ясни инвестиции в сектора. Според него цената на водата трябва да продължи да расте. 

Доц. Гълъбов смята, че сега трябва да се използва моментът и да се търси не конфронтация, а създаване например на „воден пакт“ – нещо, което да гарантира политическо съгласие, че за следващите поне 10 години България трябва да инвестира приоритетно в тези инфраструктурни проекти. В противен случай ще сме свидетели отново и отново на същото, посочи той.

„В момента свалянето на правителството е по-малкият проблем от решаването на проблема с водата на хората“, категоричен е социологът.

Според него няма правила в политическия процес в България.„Подаването на оставка от следствения арест (бел.ред. на министър Нено Димов) или е закъсняло, или е подранило, но не е навреме, не е на място. Няма правила, според които да е ясно при каква ситуация един министър незабавно подава оставка. … Нямаме сетива за това кога е моментът да се поеме политическа отговорност, за да може да се разчисти теренът за практически решения“, смята Гълъбов.

Той смята, че управляващата коалиция трябва да излезе със становище защо Нено Димов подава оставка – заради сбъркана политика в сектора или заради това, че е следствен. Едното ще е признание за политическа грешка, която се носи колективно, обясни Гълъбов.

Според Смилов важният въпрос, който не трябва да слиза от дневния ред на обществото, е как се изразходват публичните средства. „Когато непрекъснато избуяват такъв тип кризи и се застъпват една с друга, оценката на политическата стабилност не може да бъде еднозначна или много висока“, смята политологът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:53 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
крас
преди 4 години
А НИЕ ИСКАМЕ ЧИСТ ВЪЗДУХ. ТОВА Е СОФИЯ ДНЕС ПОГЛЕДНАТА ОТ ВИТОША : http://weather-webcam.eu/panorama-nad-sofia-ot-vitosha-1500m-momina-skala-zlatni-mostove-boianski-vodopadОТ ЗАМЪРСЯВАНЕТО ВИЖДАТЕ ЛИ ГРАДА ИЛИ ХОРАТА Н СА ВАЖНИ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още