IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Най-богатите 2153 души в света имат повече пари от най-бедните 4,6 млрд. души

Неплатеният труд и грижите, които полагат жените, имат по-голям принос към световната икономика от технологичната индустрия, според доклада на Oxfam

12:14 | 20.01.20 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Източник: Pixabey</em></p>

Източник: Pixabey

Най-богатите 2153 души в света през 2019 г. са контролирали повече парични средства от най-бедните 4,6 млрд. души, а неплатената или не достатъчно добре платената работа, извършвана от жени и момичета, има три пъти по-голям принос към световната икономика всяка година от технологичната индустрия, заяви в понеделник в свой доклад неправителствената организация Oxfam, цитирана от Ройтерс.

Жените по света работят общо 12,5 милиарда часа всеки ден без заплащане или признание, заяви базираната в Найроби благотворителна организация съобщи в доклад, публикуван преди годишния Световен икономически форум на политическите и бизнес лидери в Давос, Швейцария.

В доклада си „Time to Care“ Oxfam изчислява, че неплатеният труд и грижите, които полагат жените, добавят поне 10,8 трлн. долара към световната икономика - три пъти повече от технологичната индустрия.

„За нас е важно да подчертаем, че скритият двигател на икономиката, който виждаме, е неплатеният труд под формата на грижи, който извършват жените. И това трябва да се промени“, казва в интервю за Ройтерс Амитаб Бехар, изпълнителен директор на Oxfam India.

За да подчертае нивото на неравенство в световната икономика, Бехар цитира случая на жена от Индия, която се казва Бучу Деви. Тя е заета по 16 до 17 часа на ден - носи вода, след като върви пеша 3 км, готви, подготвя децата си за училище и работи на лошо платена позиция.

„И от друга страна виждате милиардерите, които се събират в Давос с личните си самолети, и техния супер богат начин на живот“, добавя той.

Според него тази жена не е единственият случай – това е история, която се повтаря ежедневно както в Индия, така и по целия свят. „Трябва да променим това и със сигурност да прекратим този бум на милиардерите“, заяви Бехар.

„За да поправят това, правителствата трябва да се уверят преди всичко, че богатите плащат данъците си, които след това трябва да се използват за заплащане на удобства като чиста вода, здравеопазване и по-качествени училища“, коментира още той.

Според него фактът, че в повече от 30 страни по света има протести, показва, че хората не са склонни да приемат това неравенство и да живеят при подобни условия. 

"Нашите разбити икономики пълнят джобовете на милиардери и големия бизнес за сметка на обикновените мъже и жени", каза главният изпълнителен директор на Oxfam India Амитаб Бехар. „Нищо чудно, че хората започват да се питат дали милиардерите изобщо трябва да съществуват". 

Тримата най-богати хора в света са натрупали общо 231 млрд. долара през последното десетилетие, според данни, събрани от Bloomberg. Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг - петият по богатство човек в света - е имал най-голям тласък в трупането на богатство през миналата година, с нетна печалба от около 6 милиарда долара. Изпълнителният директор на Amazon.com Inc Джеф Безос все още претендира за първото място с нетна стойност от 116 млрд. долара.

Общото богатство на първите 20 милиардера се е удвоило от 672 млрд. доалра до 1,397 трлн. долара от 2012 г. насам, според Bloomberg Wealth.

Човек, спестявал по 10 000 долара на ден от построяването на пирамидите в Египет досега, все още би имал само една пета от средното богатство от първите петима в света, каза Oxfam.

Критиците на Oxfam отхвърлят статистиката за неравенството като подвеждаща и предполагат, че от организацията драстично надценяват мащаба на проблема. Организацията многократно защитава анализа си и оспорва подобни обвинения.

Годишната статистика на благотворителната организация се опира на доклада на Global Sualth на Credit Suisse, за който самият Oxfam заяви, че страда от лошо качество на данните и дори може да подцени мащаба на различията в богатството.

Данните от базирания във Вашингтон кредитор показват, че крайната бедност е намаляла драстично през последните две десетилетия. Те показват, че броят на хората, живеещи с по-малко от 1,90 долара на ден, е намалял с 1,1 милиарда от 1990 г.

Световната банка обаче предупреждава, че тенденцията за намаляването на бедността се е забавила или дори е спряла в някои страни. 736 милиона души все още са живели в крайна бедност през 2015 г., повече от половината от които са в Субсахарска Африка. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 9 rate down comment 9
Hermes73
преди 4 години
Засега не е измислена по-добра система на управление в човешкото общество.Няма как индивидите да се унифицират нито като възможности нито като потенциал и следователно тази система е по-малкото зло.Аз само констатирам фактите.Системата ме устройва напълно такава каквато е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 5
Mechkata
преди 4 години
"Жените по света работят общо 12,5 милиарда часа всеки ден без заплащане или признание" ... все пак Земята ще се върти и деца ще се раждат без капиталовложения, икономики, финикийски знаци, кредитни рейтинги, стокови борси, пазарни принципи и т.н. и т.н. ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 4
Mechkata
преди 4 години
е щото сме нагодянковци и затова 2153ма маниакални психопати са съсредоточили така нареченото "богатство" в ръцете си и казват накъде да духа вятъра на политика, икономика, зеленини и космоси... Как ще се промени статуквото ли? Историята показва, че режими се сменят насилствено, не с блага дума...ама понеже се чувстваме малки и незначителни, влезли сме във въртележката и отказваме да излезем от нея, че е по-лесно...така и ще си живеем занапред....мислейки че сме свободни, но все пак мечтаейки за свободата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 5
khao
преди 4 години
а защо трябва да се нагодим в нещо което очевидно не харесваме и не е в наш интерес ? .... и как ще се промени това, ако само се надаждаме, а ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 7
Hermes73
преди 4 години
По-опростено казано-под богатството на всеки един от тези милиардери има 2 000 000 роби които днес не се наричат роби но имат същата функция като едно време .Светът не се е много променил в тази насока.Променили са се методите за контрол над масите.Перфектното състояние на нещата е когато робите са убедени че са свободни и имат същите права като посочените по-горе 2153 човека.За сега обаче светът е такъв и трябва да се нагаждаме според ситуацията....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 11
khao
преди 4 години
и са инвестирали все в правилните неща ! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 6
panther
преди 4 години
Много са работливи. За това е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още