IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Млади купувачи навлизат все по-активно на жилищния пазар у нас

39% от купувачите на жилища през миналата година са били на възраст между 26 и 35 години, сочат данни на агенция за недвижими имоти

18:01 | 23.01.20 г. 21
<p>
	<em>Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg</em></p>

Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg

Нови по-млади купувачи на възраст между 26 и 35 години са навлезли на жилищния пазар у нас през миналата година, сочат наблюденията на агенцията за недвижими имоти „Адрес“.

Тази възрастова група е съставлявала 39% от всички клиенти на компанията, а характерното за тях е, че пристъпват по-бавно към сделка, провеждат повече огледи и често търсят завършени и обзаведени жилища, в които мога да се нанесат веднага. Младите купувачи на жилища искат те да бъдат модерни и с технологични възможности, но в същото време да им напомнят за уюта на дома, в който са израснали, каза Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на „Адрес“. Все повече от тях не разчитат на помощ от родителите си по време на покупката, което допълнително затруднява решението им, допълни тя.

Купувачите са склонни да платят по-висока цена за имот в новопостроена сграда, ако тя отговаря напълно за усещането им за качествена среда на живот. Разликата в цената между необзаведено жилище за ремонт и дом, който е готов за обитаване, може да достигне 25%.

„Този подход често е предпочитан от хора, които използват кредит за покупката си и бюджетът, който са си определили, не включва допълнителни разходи по имота“, поясни Тенекеджиева.

Стабилни нива на сделките с кредити

Въпреки очакванията за свиване на ипотечното кредитиране и повишаване на лихвените проценти наред със завишаването на изискванията към кандидатите сделките с кредити в София са се задържали на стабилни нива през миналата година.

„Макар че започнахме 2019  г. с първи спад в покупките с ипотеки, регистриран през последните пет години, интересът към банковото финансиране на сделките с имоти бе устойчив. През последното тримесечие на годината дори отчитаме ръст спрямо същия период на 2018 г. и считам, че той ще продължи през цялата година“, каза Тенекеджиева.

Според нея кредитирането ще продължи да движи пазара благодарение на ниските лихви, които са на ниво от около 3%. Банките обаче вече отказват да финансират сделките 100%, а някои от тях ограничават клиентите си за едно и също нещо да вземат и ипотечен, и потребителски заем и според Тенекеджиева това ще успокои и нормализира пазара.

Ремонтирани и обзаведени жилища - във фокуса на вниманието на купувачите

През миналата година средните цени на имотите в София са нараснали със 7,13%, сочат данните на „Адрес“. Покачването обаче не се дължи на действително поскъпване на жилищата, а по-скоро е резултат от засиления интерес към обзаведени и ремонтирани жилища, което води до сделки за по-скъпи имоти.

В повечето квартали на столицата се наблюдава задържане на цените на имотите, а минимално покачване има в районите с ограничено предлагане на новото строителство, където има засилено търсене. В част от източните райони се срещат надценени оферти от индивидуални продавачи, отчитат от компанията.

В южната част, където преобладава новото строителство, сделките се сключват в етап на строеж заради по-изгодните условия, с което се обяснява и по-малкото покачване в квартали като „Манастирски ливади“.

Според Тенекеджиева продължаващият ръст на новото жилищно строителство ще подлага на натиск към понижение цените на панелните имоти. По данни на компанията към момента ръстът на жилищното строителство в големите градове изпреварва три пъти ръста на населението им. Жилища Жилища

Покупките с цел инвестиция бележат ръст спрямо предходната година и вече достигат 24%. Най-предпочитаните имоти са двустайните апартаменти с добра транспортна обезпеченост, показват наблюденията на "Адрес".

Близо половината от сделките на компанията са сключени след отстъпка от офертната цена в диапазона между 1000 и 5000 евро. 9% от клиентите са успели да договорят понижаване на офертата с между 5000 и 10 000 евро.  През миналата година най-масови са били сделките с имоти на стойност между 70 000 и 100 000 евро с дял от 29%.

„Изсветляване“ на наемите

Около 10% от жилищата в София са на наемния пазар, а все повече собственици на имоти предпочитат да декларират това и да получават парите от наема по банкова сметка, отбеляза Тенекеджиева.

В същото време има жилища, които стоят празни с години, тъй като собствениците им не отстъпват от обявените високи цени. Бюджетът на наемателите обаче не се повишава и ако са принудени да ги наемат, се изнасят при първата оферта с по-ниска цена.

Ръстът на предлагането подлага цените на натиск през 2020 г.

През 2020 г. „Адрес“ очаква цените на жилищата да останат стабилни с висока активност на купувачите и сходен обем от сделки. В същото време делът на покупките с кредит плавно ще се покачва. Запазване на цените и ръст на продажбите прогнозира и агенцията за недвижими имоти Arco Real Estate. Според компанията превес ще продължи да има новото строителство, докато вторичните продажби ще останат на заден план.

„За момента много от инвеститорите, уверени в успеха на последно завършените си проекти, предлагат високи цени на своите сгради, които все още не са започнали да строят. Това отдръпва някои от купувачите с мотива, че поемат риск, а всъщност не получават оправдана по-ниска цена или отстъпка. Този процес заедно с все по-големия брой напреднали строежи и излизането на  готови за ползване имоти може дори да доведе до натиск към понижение на продажните цени през 2020 г.“, отбелязва компанията в анализ за жилищния пазар през миналата година.

„Купувачите станаха все по-взискателни към имотите, които им се предлагат, и сделките се сключваха доста по-бавно, което понякога довеждаше и до значителни отстъпки от страна на продавачите на имотния пазар“, сочат наблюденията на компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:24 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още