IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германският излишък по текуща сметка продължава да е най-големият в света

Международните кризи не можаха да се отразят на сумата, която е с близо 100 млрд. повече от тази на второ място

11:59 | 03.02.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Германският излишък по текуща сметка остава най-големият в света и през 2019 г. въпреки търговското напрежение. Това се очаква да обяви институтът Ifo в понеделник – оценка, която по всяка вероятност ще поднови критиките срещу фискалните политики на канцлера Ангела Меркел.

Изчисленията на Ifo, видени от Ройтерс преди публикуването им, определят излишъка на ниво от 293 млрд. долара през изминалата година.

Това е четвърта поредна година, в която германският излишък е най-големият в света. Според изчисленията на института на второ място се нарежда Япония с близо 100 млрд. долара по-малко: 194 млрд. долара.

Международният валутен фонд (МВФ) и Европейската комисия от години призовават Берлин да направи повече, за да стимулира вътрешното търсене и вноса, като мярка срещу глобалния икономически дисбаланс и слабия растеж в чужбина. Американският президент Доналд Тръмп също неведнъж е критикувал германската експортна мощ.

Размерът на германския излишък се дължи основно на това, че много повече продукти и услуги от страната са продавани в чужбина, отколкото внасяни.

Според икономиста на Ifo Кристиан Гриме германският излишък е нараснал миналата година с почти 16 млрд. евро до 7,6% от брутния вътрешен продукт.

„Стабилният износ за САЩ заради по-силното обезценяване на еврото и увеличеният износ за Великобритания, където търсенето се възстановява до известна степен, увеличава драстично германския експорт отново през втората половина на годината“, посочва той.

„За разлика вносът нарасна много слабо през лятната половина на 2019 г. - продължаващата индустриална рецесия в Германия драстично сви вноса на междинни стоки“, допълва Гриме.

Европейската комисия приема излишък от 6% от икономиката като устойчив в дългосрочен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 3
Ruddy
преди 4 години
"Международният валутен фонд (МВФ) и Европейската комисия от години призовават Берлин да направи повече, за да стимулира вътрешното търсене и вноса, като мярка срещу глобалния икономически дисбаланс и слабия растеж в чужбина."-Ми това е все едно да кажеш на най богатите да си раздадат богатството,че да намалят дисбаланса!Аз ли съм куку,или важни институции се управляват от изкукуригали хора?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още