IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Горанов: Ако не намерим разбиране, трябва да започнем отначало с Наредба Н-18

Финансовият министър и бизнесът обсъждат наредбата за касовите апарати

16:38 | 10.02.20 г. 12
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

„Ако има желание за поддържане на определени нива на сива икономика и има неразбиране по философията на Наредбата за касовите апарати, то трябва да започнем изцяло наново с нея“. С тези думи министърът на финансите Владислав Горанов се обърна към противници на новата Наредба за касовите апарати на извънредна среща в Министерския съвет.

„Иска ми се днес да очертаем принципите на рамката, но ако не намерим разбиране, трябва да започнем отначало. Ако всички целим по-справедлива икономическа среда, ще ни е по-лесно да продължим. Голяма част от въпросите, които се чуват в публичната среда, се дължат на неразбиране. Има и частна съпротива срещу Наредбата, като някои имат притеснения и я използват като смокинов лист за грешния модел за правене на бизнес, затова и протестират“, каза Горанов, цитиран от Нова телевизия.

„Имаме необходимост справедливостта да доминира във всяка една сфера на обществения живот и трябва да се стремим да постигнем съгласие около философията на Наредбата. Имаме достатъчно време да започнем да ги решаваме. „Наредба Н-18“ касае по-справедливо отношение при правенето на бизнес – да се събират повече приходи при ниска данъчна тежест е единственият шанс на министъра на финансите да осигури на държавата добра финансово разпределителна роля. Тоест, искаме да сме солидарни в разходите, но имаме либерален подход към приходите – не е справедливо това. Упреците, че целим силово налагане на определени модели, не са верни, и това не е нашата цел“, допълни Горанов. 

Директорът на НАП Галя Димитрова обясни, че хиляди бизнеси вече работят по новите изисквания на Наредба Н-18. "Над 10 000 търговци вече работят по новите изисквания", каза тя.

„Подкрепяме наредбата, подкрепяме принципът на наредбата", каза Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията.

Станислав Попдончев от Българската стопанска камара подчерта, че трябва да се обезпечи киберсигурността на данните, които търговците изпращат към НАП посредством мобилните оператори." Няма предприятие, което Наредба Н-18 не го касае", категоричен бе той и допълни, че всеки един търговец трябва да се информира за това как тя го засяга. 

За проблем с връзката между софтуерите за продажби и сървърите на приходната агенция сигнализира и Михаил Петров, финансово-административен директор на голяма търговска верига. Според него трябва да има 24-часова поддръжка в НАП, за да не се губи време при решаването на проблемите. Според него фактът, че има такива, е притеснителен.

А министър Горанов обясни, че след хакерската атака в НАП от средата на миналата година върви проект за подмяна на техническата обезпеченост на агенцията на стойност милиони левове.

От АИКБ пък поискаха по-добра дефиниция и разграничаване на производствения процес от другите процеси.

Днешната среща на финансовия министър с бизнеса е провокирана от острото несъгласие с текстове в наредбата.

В края на януари протестиращи от цялата страна, представители на малкия и среден бизнес се събраха пред сградата на НС в знак на протест срещу наредба Н-18 за касовите апарати.

Според недоволните бизнесът им е заплашен, „а той е гръбнакът на икономиката“.

Недоволството бе породено от влизащите в сила промени в подзаконовия нормативен акт, които силно затрудняват работата на бизнеса.

В крайна сметка се взе решение наредбата да бъде отложена с 6 месеца.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 4 rate down comment 0
man40
преди 4 години
От НАП дали са направили оценка колко ще струва на бизнеса повишаването с 1лв. на събраните данъци.Според мен при тези цени на СУПТО,които повечето не се продават,а се дават под наем за по 1100 лв./год. за всеки лев увеличение на събраните данъци,бизнесът ще даде още поне един.И как ще контролират малкия магазин дали издава КБ за всяка продажба.А то има ли и смисъл?Ако дойде проверка от НАП винаги има за какво да наложат глоба.Изискванията са толкова ***,че за да се спазват трябва да има назначен човек да се занимава само с касовия апарат.Каквито са изискванията за хипермаркетите,такива са и за малкия магазин с един продавач.Доста малки и не толкова малки бизнеси вече затвориха,работниците са на борсата,собствениците в чужбина.Не знам да има друга държава с такава система,освен Русия.Там започнаха след нас и я въведаха миналата год,но за малките бизнесис до 5 работника-роднини има големи облекчения.Могат да изберат да плащат патент,който не е малък,но пък не се занимават с касови апарати,СУПТО и т.н.До колкото знам така е и в Турция.и с новата наредба един магазин 20 кв. ще плаща 200 лв. патент,най много да плати глоба 1000 лв. и да го затворят за 1 м.,ако данъчните не са корумпирани,ама данъчните ще се спукат от командировки,а това са доста разходи.Разумен патентен данък за малките фирми с до 2-3 работника е много по-ефективно и евтино за бюджета решение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 0
крас
преди 4 години
Време е да започнете със СЪКРАЩЕНИЕ НА ТАЗИ ОГРОМНА БЮРОКРАТИЧНА МАШИНА!!Хвърлихте едни ДВА МИЛИАРДА ЛЕВА за въвеждане на електронно правителство!! ПАРИТЕ ГИ НЯМА , А БЮРОКРАЦИЯТА СТОИ НА АМБРАЗУРАТА И НЯМА ОТСТЪПЛЕНИЕ ОТ ПОЗИЦИИТЕ!!Това са потенциалните гласоподаватели на които плащаме и ЗДРАВНОТО и ПЕНСИОННОТО осигуряване. Нито визиите на Нинова , нито пък вашите предвиждат някаква реформа, която да минимизара бюрокрацията ТАЗИ БЮРОКРАЦИЯ ЩЕ ИЗЯДЕ НАС , НО РАНО ИЛИ КЪСНО И ВАС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 0
melon
преди 4 години
Некомпетентно управление. Те са в 1950 година, като манталитет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 0
Императорът
преди 4 години
Реално някои правят дребен бизнес БЕЗ да имат фирми, БЕЗ касови апарати, БЕЗ да плащат данъци, осигуровки, каквото и да е... ама те са хелекторат и там не се бара. Преди година и половина ли беше- журналистическо разследване за един с кафененце в Баталова воденица - на 200 метра от районния НАП - именно такъв - фирма няма, касов апарат да не говорим - и си бачка пичът 15 години. Репортерката го пита: "Данъци плащаш ли?", той и се смее в очите: "Кви данъци ***, душа - ти като плащаш данъци, нещо повече ли си от мене?" - Е, тоя, още си е там - и във всяко гето има абсолютно незаконни магазини, заведения - ама за тях нали няма закони? Пък легалния бал търговец още малко в здника му ще бръкне ей-тоя червенобузият бклук !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
troika
преди 4 години
Или му е дошъл акълът в главата или някой му го е набил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 1
doba
преди 4 години
Виждам удивителна гъвкавост в позицията на Влади. На какво се дължи може само да гадаем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 0
butaforia
преди 4 години
Репликата на Горанов: Ако има желание за поддържане на определени нива на сива икономика и има неразбиране по философията на Наредбата за касовите апарати, то трябва да започнем изцяло наново с нея, ще я перефразирам по следния начин: "Ако липсва желание у държавата за справяне с монополите и има неразбиране към философията на малкия бизнес, е по-добре да приеме определени нива на сивата икономика".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 1
bertram
преди 4 години
Реално тези, които работят 5 за 4 и 'не чукат' те проблем с наредбата нямат. Слагат там една програма или един касов апарат за парлама, вкарват си в него 20-50% от оборота , а останалото 'на ръка'. Тези без фирми също нямат проблем - продават си от гаража на село и не им дреме. Тези, които точат ддс в големи размери също нямат проблем всичките им схеми са с фактури по банка и съучастие на проверяващи... та реално излиза,че проблем имат тези, които искат да я спазват наредбата....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 2
Бидонойл
преди 4 години
В праволинейния стил на министъра ще кажа, че смятам сивата икономика за по-малкото зло от това, което наредбата се опитва да причини на бизнеса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 2
ПИЧ
преди 4 години
Да се махне изцяло тази наредба 18, тя се опитва да наднича в тефтера(и под юргана) дори най-малкия продавач на банички и закуски, да бъдел и той онлайн с НАП, всяка секунда онлайн. Както Горанов му вика - да има определено ниво на сива икономика, това е един вид държавна помощ за малките и дребни фирми и магазинчета. Защото била и кауфланд ги смачкаха с по над 100 обекта всяка в цялата страна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още