IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България ще губи по 110 млн. долара на година заради спрения транзит на газ

Единственият вариант за компенсация е изграждането на "Балкански поток", посочва енергийният министър Теменужка Петкова

14:10 | 22.02.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;БГНЕС/БОБИ ТОШЕВ</em></p>

Снимка: БГНЕС/БОБИ ТОШЕВ

От началото на годината "Газпром" е прекратил транзита на природен газ през България за Турция, Гърция и Македония. Държавата вече трупа загуби, обясни пред БНТ енергийният министър Теменужка Петкова, цитирана от Dnes.bg.

България ще губи по 110 млн. долара годишно заради спирането на транзита на природен газ през страната от началото на тази година, съобщи министър Теменужка Петкова. По думите ѝ единственият вариант за компенсация е изграждането на "Балкански поток" - газопровод от турската до сръбската граница, който ще бъде продължение на руско-турския проект "Турски поток".

Петкова увери, че ще бъдат спазени всички европейски изисквания при строителството на "Балкански поток".



Министърът коментира и идеята за създаване на газоразпределителен център у нас - "Балкан". По думите ѝ са нужни две условия, за да бъде изпълнен проектът – първо, да бъде изградена цялата липсваща газова инфраструктура, която ни свързва със съседните държави, и второ, газовата борса да заработи с различни източници на природен газ.

Министърът увери също така, че продължават преговорите за намаляване на цената на руския газ. Основание за разговорите с "Газпром" е решение на Европейската комисия, която разследва руската държавна компания за монопол. Предвижда се новата цена да се формира на базата на континенталните газови хъбове и в случай, че тя е по-ниска, България има право да поиска намаляване и на доставната цена на "Газпром".

Петкова коментира и бъдещата Зелена сделка на Европейския съюз. Министърът определи като временно решението да бъдат заменени въглищните централи с такива на природен газ.

„ Въглищните централи няма как да излязат от употреба, защото са свързани с нашата енергийна сигурност. Ясно сме заявили пред Европейския съюз, че планираме централите ни да работят до 2030 година с хоризонт на действие до 2050 година“, каза Петкова.

„Смятаме, че трябва да се помисли също така какви мерки да бъдат предприети по отношение на държавите извън Европейския съюз, така че и те да се съобразяват също с новите екоизисквания. Иначе ние ще намалим конкурентоспособността на нашата икономика в сравнение с тази на нашите съседи“, допълни министърът.

Ако изпълни изискванията на Европейския съюз, България трябва да затвори две трети от базовите си мощности, а именно близо 4000 мегавата от общо 6000.

Министърът коментира и предложените законодателни промени от депутати от ГЕРБ, с които по-големите битови потребители на електроенергия ще трябва да купуват ток от свободния пазар. Това са всички абонати, присъединени на мощност над 50 киловата за бита и 30 киловата за бизнеса.

„ Смятам, че това е едно добро, справедливо решение, ще има дискусия разбира се, но смятам, че това е добра стъпка в посока на окончателното либерализиране на пазара на електрическата енергия и до пет години той да бъде освободен изцяло“, каза Петкова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 18 rate down comment 19
Стоян Петров
преди 4 години
Видяхме колко се построи Северен 2. С нашия щеше да е още по-зле, защото договора предвиждаше 22 години дължимата такса да отива за покриване на заема по изграждането му. Хоризонта ти стига ли до след 22 години??? Защото моят вероятно не!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 13
Стоян Петров
преди 4 години
В договора които е валиден до 2030 година е записано, че Газпром е длъжен да ни заплаща транзитната такса от 110 млн долара годишно , независимо дали транзитира газ или не. Кой отмени тази клауза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 32 rate down comment 19
Императорът
преди 4 години
Ако бяхме построили Южен поток - НИЕ щяхме да сме първата страна по трасето, на което щеше да разчита целия регион - и щяхме да печелим много повече... ама навеждането пред вашингтонско-брюкселските рекетьори ще ни струва скъпо !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 16
Sokratus
преди 4 години
Гениалността на тиквените министри няма граница! Вместо да си поискаме $110 млн, ние харчим пари на данъкоплатците, за поредният руски тръбопровод!Построихме Трансбалканския тръбопровод около 2000 година и 20 години по-късно Русия го спря! А слушаме как Балканският поток, сме щели да го използваме 50 години!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още