IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Природен газ – нова страница за българската икономика

Понижаването на цената на синьото гориво може да има сравнително ограничен ефект върху разходите на домакинствата – до около 2%, пише в анализа на Калоян Стайков

09:15 | 07.03.20 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Изминалата седмица беляза дългоочаквана развръзка за доставките на природен газ за България, след като „Булгаргаз“ и „Газпром“ постигат съгласие за променя на начина на изчисляване на цената за внос на руски природен газ, пише в анализа на Калоян Стайков от екипа на Института за пазарна икономика.

Това е резултат антимонополното дело срещу руската компания, започнало през 2011 г., и последвалите ангажименти за предоговаряне на ценообразуване и повишаване на конкуренцията на газовите пазари на трите балтийски републики, Полша, Чехия, Словакия, Унгария и България. Разбира се, други фактори, като предстоящото завършване на междусистемна газова връзка Гърция–България (част от европейските проект от общ интерес) и навлизането на конкурентен втечнен природен газ на пазара също оказват благоприятно влияние върху цените на природния газ.

Ценовите промени са в две направления – формулата за изчисляването ѝ и периода, в който важи. Досегашното формула включва само котировките на алтернативните горива – газьол и мазут, докато новата формула прибавя към досегашната и пазарна компонента, изчислена на базата на котировките на природен газ на ликвидни европейски пазари като нидерландския Title Transfer Facility и германския NetConnect Germany. Заедно с това се променя и периода на изчисляване на цените – от тримесечна основа, както е досега, на месечна база, считано от април.

Потреблението на природен газ в България е относително постоянно и сравнително ниско на фона на останалите страни в Европейския съюз – около 3 млрд. куб. м. Около ¾ от вътрешното потребление е в индустрията, а едва 3% е потреблението на домакинства. Най-голям дял в енергийното потребление на природен газ имат топлофикационните топлофикационни компании, топлоцентрали и електроцентрали – около 32%, а след тях се нареждат производителите на строителни материали – 10%, химическата промишленост – 10%, транспорт, включително тръбопроводен – 8% и други сектори – 7%. Освен това химическата промишленост формира още 8% под формата на неенергийно потребление – преработка на природен газ за получаване на крайни продукти като торовете, произвеждани в „Агрополихим“ и „Неохим“.

Имайки това предвид, понижаването на цената на природния газ може да се очаква да има сравнително ограничен ефект върху разходите на домакинствата. От една страна, потреблението на домакинства е малко и ефектът от понижаването на цените няма да е голям и ще е ограничен до около 2% от домакинствата, по данни на Българската асоциация природен газ – тези с достъп до природен газ в бита. От друга страна, само компаниите, които произвеждат строителни материали, работят основно за вътрешния пазар, което ще окаже влияние върху разходите на строителните форми. Предвид продължаващото високо търсене при строителството на жилищни и административни сгради, както и очаквания ръст на публичните инвестиции в техническа инфраструктура, това едва ли ще отрази в по-ниски цени.

Значителен ефект обаче може да се очаква по линия на повишената конкурентоспособност на компаниите в промишлеността, които работят основно за износ. Това донякъде ще облекчи натиска за увеличаване на разходите за труд, ще позволи на компаниите да управляват по-добре енергийните си разходи и е възможност за подобряване на инвестиционната среда, а оттам – нови инвестиции и създаване на нови работни места.

Освен включването на пазарен елемент при определянето на цената за внос на природен газ, не по-малко важен е и друг елемент от антимонополното решение на Европейската комисия – създаването на реален газов пазар в Централна и Източна Европа на мястото на изолираните и сегментирани национални пазари. Това става по силата на други ангажименти, които „Газпром“ поема.

Такива са премахването на механизми за разпределяне на печалбата, схеми за отстъпки, клаузи за разширяване, както и разпоредби за мониторинг и измерване, които ограничават повторната продажба на газ. Списъкът с мерки не е изчерпателен и цели да позволи безпрепятствения поток на природен газ между различните пазари с цел повишаване на конкуренцията между тях. Към тях се прибавя възможността за прилагане на механизъм, подобен на суап, при който страните имат възможност за двупосочно движение на газ между избрани пунктове за доставка, с което се цели превъзмогване на липсващата междусистемна свързаност на газовата инфраструктура в трите балтийски републики и България.

Промяната във формулата за ценообразуване не е без значение, но истинският напредък е именно по отношение на създаването на възможности за интегриране на газовите пазари в Централна и Източна Европа. Диверсификацията на доставките на природен газ за Европейския съюз става бавно и Русия все още е водещия доставчик с 40% от вътрешното потребление през 2017 г.

Отпадането на ограничаващите клаузи, както и създаването на междинен вариант за превъзмогване на липсата на междусистемни връзки могат да позволят конкуренция между отделните страни, което би допринесло както за развитието на организиран пазар на природен газ в страната, така и за повишаване на конкурентоспособността на икономиката като цяло.

Всичко това автоматично оказва влияние и върху алтернативните доставчици на природен газ за Европейския съюз, и България в частност, които вече ще са изправени пред общ пазар с конкурентни цени и условия за търговия, а не множество малки и сегментирани пазари. Едно от ключовите предизвикателства за постигане на наистина интегриран пазар в бъдеще остава изграждането на ключова инфраструктура, като междусистемни връзки, газови хранилища, както и уеднаквяване на условията за търговия на различните организирани борсови пазари.   
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 15 rate down comment 17
Императорът
преди 4 години
Тия 110 милиона на година, дето трябвало да ни плаща Газпром, са нищо, пред това, което ще трябва да плащаме НИЕ - първо на Газпром, ако откажем да получаваме договорени количества газ от тях, после и на американците, за техният скъп LNG. Като искаш да пляскаш руснаците - заминавай за Донбас и се пробвай... или лятото отиди на морето да напляскаш рускинята на някой руснак, за да докажеш, че не си герой само пред монитора. Ама защо ли си мисля, че ако видиш жив руснак, ще напълниш гащите още преди да успееш да избягаш?Аз не искам да "напляскваме" никога, както се заканваше бившето ни президентче с нежното гейско гласченце, аз искам НАЙ-ДОБРОТО ЗА БЪЛГАРИЯ - в случая - най-изгодния като цена газ, който най-вероятно е този от Газпром, може би и тоя от ВР, но очевидно не американският. Разликата, между мене и тебе (и тебе подобните), е, че аз съм БЪЛГАРОФИЛ, а вие сте РУСОФОБИ. Аз гледам НАШИЯ интерес, а вие си въобразявате, че може да напакостите на компания, дето може да купи цяла България, ако иска.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 14 rate down comment 15
Императорът
преди 4 години
Газпром намалиха цената СЕГА (АКО са я намалили), защото СЕГА сме ги потърсили. Защо не ги потърсихме за преговори преди 2 години? За десети път ли да го повторя? Питай картофоглавото жив0тно и неговият подчинен с вечно зачервените от пиене бузки !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 14 rate down comment 16
Императорът
преди 4 години
Всъщност в Русия има много повече свобода на словото, отколкото тук. Дори от тук присъстващите мнозина често линкват или цитират плювни по Русия и по Вовата от РУСНАЦИ - които никой не е застрелял заради това. На мен за ден (по-рано тая седмица) ми изтриха над 20 поста по обвинение в "спам" (въпреки че не отговаряха на нито един от критериите за спам), въпреки че си бяха много добре аргументирани - именно по тази тема - и точно обясняваха, защо управляващите НЯМАТ СМЕТКА от намаление на цените на природния газ !!! Същевременно постове, пълни само с безмислени плювни, си стояха - явно те не са спам. В България свобода на словото НЯМА !!! Впрочем това е типично за съвременният "цивилизован и демократичен" свят. Оруел пасти да яде. Пробвай да напишеш на Запад нещо срещу талибани, нигъри, изкълченяци и гледай какво става. Пък ти за Русия говориш.... как все тая Русия ви е в устата, бе?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 13
Императорът
преди 4 години
А, сигурно лошият Газпром е забранил на нашите да правят интерконектор, както САЩ се опитват да забранят на свободни държави и чужди частни компании да построят СП 2 ???Въпросът е - за чий ще ни е сега тоя интерконектор, през който ще поскъпва газ с цена двойно над пазарната? Още пари, хвърлени на вятъра от ГРОБ - но какво може да се очаква от управляващи, начело на които е подобен генетичен тпак като бойкоборисов? Аз от месеци предвидих, че ще стане именно това - че американският LNG ще стане непродаваем по чисто пазарни причини.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 13 rate down comment 14
Императорът
преди 4 години
Май ти си последният лишен от мозък медицински феномен, който още не е разбрал, че при настоящите цени на природния газ, скъпият американски LNG вече не го иска НИКОЙ !!! Дори големи компании като Repsol отказват договорени доставки, защото им е по-евтино да плащат неустойки, отколкото за газ на цена двойно над пазарната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 16 rate down comment 7
Sokratus
преди 4 години
Като ти е писнало защо не отчетеш факта, че цената падна след намесата на ЕК и наличието на доставки от други източници! И си отговори на въпроса: кой има изгода от строежа на интерконектора да се точи вече 11 година? А строежа на турски поток да стане за една?;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 17 rate down comment 10
Стоян Петров
преди 4 години
One way ticket??? Ще изгониш главния клоун на цирка. Трябва да избираме нов. Не че няма кандидати, но като че ли бледнеят пред него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 18 rate down comment 15
fon
преди 4 години
Нека погледнем какво прави САЩ с технологиите си при износа на газhttps://***.eia.gov/dnav/ng/hist/n9133us2m.htm220,498 ft3 са 6 243m3 месечно или 75 милиарда м3 годишно. И всичко това за сметка на руския газ на пазара. Виите русофили! До небето от яд!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 23 rate down comment 12
Бидонойл
преди 4 години
Защото ако отиде там и започне да пише за Русия същите неща, които тук си позволява да пише за Европа, едва ли само ще му спрат акаунта, ами после с прискърбие ще научим как е прекалил с водка и е умрял в битов инцидент, или пък го е застреляла любoвницата му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 22 rate down comment 16
fon
преди 4 години
Дивото русофилско *** е полудяло от яд. Защо? Защото българите няма да плащат вече на колхозниците за изнудване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още