IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Природен газ – нова страница за българската икономика

Понижаването на цената на синьото гориво може да има сравнително ограничен ефект върху разходите на домакинствата – до около 2%, пише в анализа на Калоян Стайков

09:15 | 07.03.20 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Изминалата седмица беляза дългоочаквана развръзка за доставките на природен газ за България, след като „Булгаргаз“ и „Газпром“ постигат съгласие за променя на начина на изчисляване на цената за внос на руски природен газ, пише в анализа на Калоян Стайков от екипа на Института за пазарна икономика.

Това е резултат антимонополното дело срещу руската компания, започнало през 2011 г., и последвалите ангажименти за предоговаряне на ценообразуване и повишаване на конкуренцията на газовите пазари на трите балтийски републики, Полша, Чехия, Словакия, Унгария и България. Разбира се, други фактори, като предстоящото завършване на междусистемна газова връзка Гърция–България (част от европейските проект от общ интерес) и навлизането на конкурентен втечнен природен газ на пазара също оказват благоприятно влияние върху цените на природния газ.

Ценовите промени са в две направления – формулата за изчисляването ѝ и периода, в който важи. Досегашното формула включва само котировките на алтернативните горива – газьол и мазут, докато новата формула прибавя към досегашната и пазарна компонента, изчислена на базата на котировките на природен газ на ликвидни европейски пазари като нидерландския Title Transfer Facility и германския NetConnect Germany. Заедно с това се променя и периода на изчисляване на цените – от тримесечна основа, както е досега, на месечна база, считано от април.

Потреблението на природен газ в България е относително постоянно и сравнително ниско на фона на останалите страни в Европейския съюз – около 3 млрд. куб. м. Около ¾ от вътрешното потребление е в индустрията, а едва 3% е потреблението на домакинства. Най-голям дял в енергийното потребление на природен газ имат топлофикационните топлофикационни компании, топлоцентрали и електроцентрали – около 32%, а след тях се нареждат производителите на строителни материали – 10%, химическата промишленост – 10%, транспорт, включително тръбопроводен – 8% и други сектори – 7%. Освен това химическата промишленост формира още 8% под формата на неенергийно потребление – преработка на природен газ за получаване на крайни продукти като торовете, произвеждани в „Агрополихим“ и „Неохим“.

Имайки това предвид, понижаването на цената на природния газ може да се очаква да има сравнително ограничен ефект върху разходите на домакинствата. От една страна, потреблението на домакинства е малко и ефектът от понижаването на цените няма да е голям и ще е ограничен до около 2% от домакинствата, по данни на Българската асоциация природен газ – тези с достъп до природен газ в бита. От друга страна, само компаниите, които произвеждат строителни материали, работят основно за вътрешния пазар, което ще окаже влияние върху разходите на строителните форми. Предвид продължаващото високо търсене при строителството на жилищни и административни сгради, както и очаквания ръст на публичните инвестиции в техническа инфраструктура, това едва ли ще отрази в по-ниски цени.

Значителен ефект обаче може да се очаква по линия на повишената конкурентоспособност на компаниите в промишлеността, които работят основно за износ. Това донякъде ще облекчи натиска за увеличаване на разходите за труд, ще позволи на компаниите да управляват по-добре енергийните си разходи и е възможност за подобряване на инвестиционната среда, а оттам – нови инвестиции и създаване на нови работни места.

Освен включването на пазарен елемент при определянето на цената за внос на природен газ, не по-малко важен е и друг елемент от антимонополното решение на Европейската комисия – създаването на реален газов пазар в Централна и Източна Европа на мястото на изолираните и сегментирани национални пазари. Това става по силата на други ангажименти, които „Газпром“ поема.

Такива са премахването на механизми за разпределяне на печалбата, схеми за отстъпки, клаузи за разширяване, както и разпоредби за мониторинг и измерване, които ограничават повторната продажба на газ. Списъкът с мерки не е изчерпателен и цели да позволи безпрепятствения поток на природен газ между различните пазари с цел повишаване на конкуренцията между тях. Към тях се прибавя възможността за прилагане на механизъм, подобен на суап, при който страните имат възможност за двупосочно движение на газ между избрани пунктове за доставка, с което се цели превъзмогване на липсващата междусистемна свързаност на газовата инфраструктура в трите балтийски републики и България.

Промяната във формулата за ценообразуване не е без значение, но истинският напредък е именно по отношение на създаването на възможности за интегриране на газовите пазари в Централна и Източна Европа. Диверсификацията на доставките на природен газ за Европейския съюз става бавно и Русия все още е водещия доставчик с 40% от вътрешното потребление през 2017 г.

Отпадането на ограничаващите клаузи, както и създаването на междинен вариант за превъзмогване на липсата на междусистемни връзки могат да позволят конкуренция между отделните страни, което би допринесло както за развитието на организиран пазар на природен газ в страната, така и за повишаване на конкурентоспособността на икономиката като цяло.

Всичко това автоматично оказва влияние и върху алтернативните доставчици на природен газ за Европейския съюз, и България в частност, които вече ще са изправени пред общ пазар с конкурентни цени и условия за търговия, а не множество малки и сегментирани пазари. Едно от ключовите предизвикателства за постигане на наистина интегриран пазар в бъдеще остава изграждането на ключова инфраструктура, като междусистемни връзки, газови хранилища, както и уеднаквяване на условията за търговия на различните организирани борсови пазари.   
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 26 rate down comment 15
penman
преди 4 години
Импе, билетите за братската страна са на промоция. Там се живее чудесно, що не си идеш там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 26 rate down comment 12
zelka007
преди 4 години
импе , ди-вер-си-фи-ка-ция ... това е разковничето ... никой не иска да прецаква никого . тове обща европейска политика ... различни източници . и това е причината газпром да намалят цената + делото дето водиха с/у тях за злоупотреба с монополно положение ... :))) ... понял ?! защо чак сега след като се разбра , че ще купуваме LNG и построихме терминал и интерконектор и ги осъдиха в ЕС , защо чак сега намалиха цената за да църкат *** по форумите , ама ето газта е по-ефффтина ... никой не иска да прецаква рассияните , искаме да не сме зависими от един доставчик в ЕС ... :))) ... да , това си има цена ... свиквай , дето дядя вова пише : европейски ценности ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 18 rate down comment 18
Стоян Петров
преди 4 години
Всичко което пишеш е вярно. Но какво да правим когото ни харесва да пляскаме руснаците(хеле па рускините!)?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 19 rate down comment 20
Стоян Петров
преди 4 години
Не се заблуждавайте. Няма никакво намаление. Ако има такова то е до 2022 и следва нов договор. По всяка вероятност, за да бъде подписан настоящия за " намалението", е анулирана клаузата съгласно която Газпром трябва да плаща по 110 млн долара до 2030 г за Трансбалканския газопровод. Тази такса е императивна и няма значение дали по него се транзитира или не. България губи 1 110 000 000 долара . Господин главен прокурор, ще проверите ли законно ли е анулирането на изгоден за родината ни договор???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 30
Императорът
преди 4 години
Кои гнyсотии, бе - жив0тно? Това че са ни продавали газ на цени, които сме договорили помежду си? Или си очаквал ГАЗПРОМ да търси нашите и да ги моли да се споразумеят за НАМАЛЕНИЕ на цените, докато нашите се крият? Защото много пъти обясних ЗАЩО нашите толкова време пръста си не мръднаха да предоговорят условията:- Политическа причина - по заповед от Козяк, руснаците винаги трябва да са "лоши", дори когато си искат парите по силата на законен договор.- Финансова причина (най-вече), защото върху цената на руснаците, нашите турят мито, акциз, ДДС, с което УДВОЯВАТ цената !!! И ако на руснаците плащаме 300 долара, то цената за потребителите става над 600, защото нашите управници крадат за световно. Руснаците за техните 300, добиват своя газ и ни го доставят от хиляди километри... нашите вземат още толкова - просто ей-така !!!Сега като падне цената с 40% (АКО падне, защото в сайтът на Газпром все още няма нищо по тоя повод), нашите щат не щат, ще трябва да крадат 40% по-малко... говорим за МИЛИАРДИ !!! И не са само данъците върху самият внос на газ, но и тия върху сметките за токът (добиван отчасти от природен газ), върху сметките за топла вода, за парно !!! Разбирате ли защо - години вече - нашите мишкуват и не търсят руснаците, за да предоговорят намаление на цената? УЧЕНИЦИТЕ ми го разбраха, тука някои не могат. Нищо чудно затова министър теменужка да дава обещания на американците - двойно по-скъп LNG, двойно по-висок приход за хазната - защото нали ГРОБ трябва да обгрижва хрантутниците си за наша сметка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 32
Императорът
преди 4 години
Боли ме фарът - защото с едни договаряме 40% по-евтин газ, а същевременно от други ще купуваме ДВОЙНО по-скъп !!! Азерският може и да е на някаква поносима пазарна цена. Или въпросът е да прецакаме "рассияните", ама да си платим скъпо за това и да ни излезе през носът? Явно на тебе - и на оня смeшник долу, дето се мисли за фюрeр, това ви е приоритетът - да направим мръсно на Газпром? Само дето ние ПАК ще им плащаме, дори и да не го потребяваме тоя газ, защото така е по договор - а и да не го плащаме - те нашите 2 милиарда метра намалени покупки изобщо няма да ги усетят !!! С колко ще ги прецакаме - с 0.68% ???Аз искам да ползваме газ, закупен на най-добра цена при пазарна конкуренция, за да е добре за нашата икономика и за нашите потребители... защото искам НИЕ да сме добре... вие сте съгласни ние да се прецакаме, само и само руснаците да са зле... и си вярвате, че ние като клиент нещо значим?ПИСНА МИ държавата ни да се управлява от изр0ди, които все гледат да прецакат някоя чужда държава, а на други да се подмазват, вместо да гледат кое е най-добро за България... то и затова сме на тоя хал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 33 rate down comment 12
zelka007
преди 4 години
30% импе ... Бащицата ще договаря в усато лятото 1млрд. кубика ...нали си построихме терминал за LNG ... за рассияните остава 1млрд. и азерски 1млрд. ... май тъй четох ... теб кво те боли фара ... :))) ... да беше останало ако искаш от времето на р.овч. $500-600 за илядо ... ?! ... на колкото и да плаща булгаргаз газът все ще е в пъти по евтино от тогава ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 40 rate down comment 17
fon
преди 4 години
Накрая се оказа, че гнусотиите на Русия можело да бъдат прекратени. Ама трябваше САЩ и ЕС да се намесят. А *** русофили могат плюят колкото си искат от яд и да дрънкат безумия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 38
Императорът
преди 4 години
А защо забравяме обещанието на долната министърка - дадено на американците - да задоволяваме 50% от потреблението си с техния ДВОЙНО ПО-СКЪП газ, което ще ни принуди да плащаме и на руснаците газ, който не плащаме? Американците надали са забравили !!! Да не се окаже накрая, че ще имаме поскъпване, вместо понижение? Накрая - естествено пак "лошите руснаци" ще излязат виновни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още