IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролната война с Русия може до докара до фалит Саудитска Арабия

Задълбочаващият се бюджетен дефицит на Рияд и отчуждаването на Кралството от САЩ могат да създадат необратими щети за саудитците

11:11 | 20.03.20 г. 63
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Принц Мохамед бин Салман. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Принц Мохамед бин Салман. Снимка: Ройтерс

Някои хора може би мислят, че решението на Саудитска Арабия от миналата седмица да увеличи максимално производството на петрол, за да срине цените и да фалира американските производители на шистово гориво, е нещо като първоаприлска шега от началото на март. Очевидно обаче, това не е така. Колективната амнезия изглежда е засегнала и саудитските власти, както и други членове на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), относно това какви катастрофални последици имаше последният опит на Саудитска Арабия да унищожи петролната промишленост в САЩ в периода 2014-2016 г. Сега резултатът от ценовата война с Русия може да се окаже много по-страшен за Рияд и картела, пише Саймън Уоткинс за Oilprice.

Последният път, когато саудитците опитаха тази стратегия през 2014 г., имаше много по-голям шанс за успех, отколкото сега. Тогава бе широко разпространено мнението, че американските шистови производители не могат да произвеждат петрол на устойчива основа при цена на добив, по-ниска от около 70 долара за барел за сорта Брент. Рияд също разполагаше с рекордно големи резерви на чуждестранни активи от 737 млрд. долара през август 2014 г., което даде реална възможност на саудитците за маневриране по отношение на поддържането на обвързаността на валутата им към долара и покриването на огромните бюджетни дефицити, които биха възникнали от спада на цената на петрола чрез свръхпроизводство. Освен това в този момент Русия беше само един заинтересован наблюдател в кулоарите на картела. 

Саудитска Арабия беше толкова уверена в своя план, че през октомври 2014 г. по време на срещите в Ню Йорк между саудитските служители и други висши фигури от световната петролна индустрия, тя разкри, че е готова да толерира цени на Брент „между 80-90 долара за барел за период от една до две години“. Това се оказа 180-градусов обрат от предишното разбиране от страна на други членове на ОПЕК, че Саудитска Арабия е техен водач, като прави всичко възможно да запази високите цени на петрола, за да повиши просперитета на картела. Независимо от това, на срещата в Ню Йорк, Саудитска Арабия даде да се разбере, че има две ясни цели в осъществяването на стратегията си за свръхпроизводство. Първата от тях беше да унищожи (или поне да забави напредъка на) развиващата се американска шистова промишленост, а втората беше да окаже натиск върху други членове на ОПЕК да допринесат за дисциплинирането на снабдяването. Това значително се различаваше от приемливия ценови диапазон, посочен по-рано от саудитския министър на петрола Али ал Найми като „100 долара, 110 долара, 95 долара“ за барел.

В рамките на само няколко месеца от предприемането на тази стратегия за унищожаване на шистовата индустрия в САЩ на саудитците обаче им стана ясно, че те са направили ужасна грешка в подценяването на способността на американския шистов сектор да се реорганизира. Оказа се, че много от най-големите оператори на сондажни проекти успяха да получат прилични печалби във времето на цени на Брент между 35-37 долара за барел.

Технологиите позволиха на тези компании по-ефективно оползотворяване на сондажите във връзка със съкратеното време за пробиване.

Най-важното е, че неумолимият възход на американския шистов сектор позволи на САЩ да намалят енергийната си зависимост от Саудитска Арабия и да разширят още повече обхвата на своя геополитически надзор, като се превърнаха в най-големия петролен производител в света.

В периода 2014-2016 г. държавите членки на ОПЕК загубиха приходи от петрол в размер на 450 млрд. долара заради по-ниските цени на „черното злато“, по данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Те все още се опитват да запълнят дупките във валутните си резерви и бюджети, натрупани за тези две години, тъй като цените на петрола се сринаха от над 100 долара за барел на Брент до под 30 долара за барел.

Последна актуализация: 19:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 9 rate down comment 3
mirodes
преди 4 години
Хахаха.Фобия означава страх.Като се има предвид какво се случи на Украйна,Молдова,Грузия,човек има право да е русофоб.Да не забравяме,че става въпрос за православни държави.А Русия се пише защитничка на православието.А Украйна е и славянска държава.А в предните отряди на Русия са чеченците ислямисти на Кадиров.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 9 rate down comment 5
Императорът
преди 4 години
Хитрият лисан и стратегос му трябват цени 40-45 долара, за да мачка шистаджиите в САЩ, но и той да печели. Цени под 25 долара не са изгодни за никой... и тоя *** на снимката в момента е сам срещу целия свят... и току-виж му се случила някоя случка.Тръмп обяви твърдата си решимост да се бори срещу тия пагубни за американската петролна индустрия цени, дори с цената на намаляване на американския добив. Руснаците го играят конструкивно - и на няколко пъти обявиха, че не са се отказали от участие в групата ОПЕК+ и че са готови за преговори.... но не и да изпълняват заповедите на някакъв самозабравил се камилар.Останалите страни от ОПЕК също не са ок. Ирак вече иска спешна среща на опекаджиите. Самата Арапия също не е ок... впрочем - коментиращите - колко от вас изобщо прочетоха статията? Дори при "нормалните" цени от преди кризата и коронавирусът - 65-70 долара - Арапия трупаше бюджетен дефицит... а сега? Сега е КАТАСТРОФА !!! А ако тоя подлудял *** срине цените до 10 кинта, нищо чудно самият негов баща - все още крал - да заповяда да го удушат. Експертът в статията ви обяснява защо Арапия няма шанс срещу САЩ, а и срещу Русия - ама вие сте чукчи - писатели - не читатели !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Крайно време е СЗО да обяви русофобството за тежко психическо заболяване. Ти си болен - и не само ти - неколцина сте тука - трябва да се лекувате.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 12
mirodes
преди 4 години
Кои са тия опорки?Естествено,че не ме вълнуват нито Норвегия,нито Австралия.Те не са тръгнали да завладяват територии от съседни държави,нито пък имат ядрени бомби.Русия е завладяла или окупирала територии от Украйна,Грузия и Молдова.Добре,че нямаме обща сухоземна граница,та щеше и черноморието да окупира.Колкото са по-зле финансово,толкова по-малко злини ще правят по света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 9
mirodes
преди 4 години
На 22-и април е референдумът,на който руснаците трябва да се произнесат по промените в Конституцията ,според които Путин ще може да управлява доживот.Дотогава ще наливат яко пари от резервите,само и само да спрат обезценката на рублата.А после?Като барел нефт падне на 10 долара.Или ще обезценят рублата,или ще фалират.Норвежците също разчитат на приходи от нефт и газ,ама с тази разлика,че 50 процента от бюджета на Русия се формира от такива приходи.Така,че ги чака колапс.Щото няма никакви индикации,че цените на нефта,ще растат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 4
markov
преди 4 години
Другите не го вълнуват чиляка. Неговите опорки са за Русия.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 1
desperado
преди 4 години
Хайде сега погледни как се се сринала норвержката крона, австралиийския долар, кандадския долар, мексиканското песона ми поясни как толкова много се е сринала рублата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 1
desperado
преди 4 години
Хайде сега погледни как се се сринала норвержката крона, австралиийския долар, кандадския долар, мексиканското песона ми поясни как толкова много се е сринала рублата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 3
cherney
преди 4 години
Целта на Саудитска Арабия е цена в диапазона $12-20 долара за барел. Такива и стрес тестове правят. Реалността е много проста - и при цена от $45 долара пазара беше наводнен с петрол при ниско търсене, така, че тази цена нямаше да се задържи без значение от позицията на Русия. Просто становището на Кремъл дойде дюшеш на СА, които прекрасно знаеха, че няма как да се задържи цена от $45. В потвърждение на горното твърдение е факта, че СА от няколко месеца трескаво наема танкери, които ще ползва за плаващи хранилища. От 1 април ще е брутална битка за пазари и неслучайно още сега СА започна да атакува клиенти, купуващи Urals. От една седмица водещи трейдъри като Трафигура, Витол и Гленкор не могат да намерят клиенти на Urals. А с темповете на добив в света и липсата на търсене след десет до петнадесет дни добития петрол няма да има къде да се съхранява. А за пълен fun точно по това време - 1-5 април производството на петрол в СА ще удари тавана. Личното ми мнение е, че много скоро $10 за барел ще е реалност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 0
eboyanov
преди 4 години
Нито Русия, нито СА, нито американските шисти съм солидарен. Изкарваш от джоба си по малко, нали? значи тази 'война' ми харесва и дано да продължи към 5 долара за барел.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още