IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия: Обвинявайте страните от Персийския залив за ценовия крах на петрола

Цените ще се балансират до около 60 долара за барел до края на годината, ако шистовата индустрия бъде принудена да излезе от пазара, посочва Игор Сечин

13:01 | 22.03.20 г. 11
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Русия никога не се е стремяла към рязко понижение на петролните цени или към прекратяване на сътрудничеството с Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК), а страните от Персийския залив са виновни за кризата на световните петролни пазари, заяви високопоставен руски представител, цитиран от Ройтерс. 

В началото на март Русия и ОПЕК не успяха да се споразумеят допълнително намаляване на производството на петрол – картелът искаше да задълбочи съкращенията, докато Москва предложи разширяване на съществуващия таван. Несъгласието възниква в момент, когато глобалното търсене на петрол се сви поради въздействието на пандемията от коронавирус.

Цените на петрола паднаха от близо 50 долара за барел на 6 март, когато сделката претърпя провал, до под 27 долара в петък (20 март), докато Саудитска Арабия, неформалният лидер в ОПЕК, и Русия, вторият по големина износител на петрол в света след Рияд, се подготвят да увеличат добива и износа от 1 април.

„Руската позиция никога не е била да предизвика спад на цените на петрола. Това е изцяло инициатива на арабските ни партньори “, каза Андрей Белоусов, първи вицепремиер на Русия.

Той повтори, че Русия предлага да разшири съществуващите граници поне с още една четвърт, евентуално до края на 2020 г. „Но (нашите) арабски партньори заеха различна позиция“, посочи Белоусов, цитиран от ТАСС.

Игор Сечин, ръководител на най-големия руски производител на петрол „Роснефт“ беше против тригодишната сделка за свиване на добива, заявявайки, че тя позволява на държави, които не са членки на договора, като САЩ, да увеличат пазарния си дял, за сметка на обвързаните страни.

„Има ли смисъл да се съкращава допълнително (добивът), ако другите производители ще го увеличат?“, подчерта Сечин в петък в първите си публични коментари след разпадането на сделката.

Сечин заяви, че според него глобалните цени на петрола могат да се върнат до 60 долара за барел до края на 2020 г., ако шистовото производство бъде принудено да излезе от пазара. От друга страна Белоусов смята, че цените на петрола ще се балансират до около 35-40 долара за барел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 4 години
Аз защо трябва да ги обвиняваме? Не може ли да им благодарим?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още