IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще залезе ли още тази година американската шистова индустрия?

Съчетанието от слабо търсене и интензивно предлагане „изсмуква“ жизнеността на шистовите компании, които на много места добиват петрол на загуба

15:31 | 31.03.20 г. 26
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Веднага след като американските шистови компании напуснат пазара, цените на петрола ще отскочат от дъното и вероятно ще достигнат ниво от 60 долара за барел, заяви наскоро ръководителят на „Роснефт“ Игор Сечин. Сега това все повече започва да придобива реалистични очертания.

Добивните цени в различните американски шистови басейни варират между 39 и 48 долара за барел, според данни на Ройтерс. Междувременно лекият суров петрол West Texas Intermediate (WIT) се търгува под 25 долара за барел вече повече от седмица, пише Ирина Слав за Oilprice.

Най-ниската добивна цена в САЩ е в басейна „Делауер“ в Тексас – 39 долара за барел, като с една идея е по-висока цената от епицентъра на американския шистов бум - Пермския басейн (40 долара за барел).

Тези средни стойности не дават повод за оптимизъм на индустрията, засегната силно и бързо от „перфектната буря“ – слабото търсене и рязкото увеличаване на предлагането от ОПЕК+. Въпреки това, заслужава да се отбележи, че цифрите по-горе са средни стойности.

Мащабност 

Колкото по-голяма е една компания, толкова повече място има тя за съкращаване на оперативните разходи (ежедневните разходи, свързани с управлението на всеки бизнес). Компаниите могат да свият тези разходи, като помолят доставчиците да намалят цените си, което вече са направили някои шистови играчи, като искат и значителна отстъпка - някои до 25%.

Тази стратегия беше използвана и по време на последната криза с цените на петрола (2014-2016 г.). По това време производителите се фокусираха върху повишаване на ефективността и строг контрол на разходите. Въпреки това голяма част от облекчението дойде от сондажните компании, които драстично намалиха цената на своите продукти и услуги, така че другите да оцелеят по време на кризата. В резултат сегментът на сондажни услуги пострада по-повече и по-продължително време.

През последната ценова криза на петролните пазари сондажните цени в САЩ паднаха заради по-ниските оперативни разходи. Сега те трябва да бъдат съкратени и много представители на бизнеса го правят: компаниите вече ограничават бизнес дейността си - в този случай чрез спиране на сондажните съоръжения и пробиване на по-малко находища. Това е един от саморегулиращите се механизми на индустрията. Колкото по-малко нови сондажи са пробити, толкова по-малък е растежът на производството, докато в крайна сметка той не изчезне и производството не започне да се свива. 

Американските шистови компании бяха в основата на промяната на световната петролна игра. Те успяха да намалят разходите до достатъчно ниски нива, за да оцелеят през кризата 2014-2016 г. Едно нещо обаче се забравя. Сега е достигнато дъното, намиращо се под оперативните разходи, и това означава, че сондажните компании не могат да правят отстъпки на големите играчи в петролната индустрия в САЩ

Въпросът, който мнозина си задават, е дали шистовата промишленост би могла да повтори своя подвиг от последната криза: да намали разходите до още по-ниски нива, да ги свие, за да оцелее, и да се наслади на по-ниски сондажни разходи и по-големи печалби. Отговорът би бил „може би“, ако сегашната криза беше единствено свързана с прекомерното предлагане, като последната, приключила през 2016 г.

За съжаление това не е така. Сега индустрията се бори, може би, с най-големият спад на търсенето на петролните пазари в историята. На всичкото отгоре пространството за по-нататъшни намаления на сондажните разходи е по-ограничено, отколкото преди пет години. Това е закон, който е универсален, може би като закона на Райт (той описва връзката между извършването на дейност и подобренията в дадено производство – бел. ред.).

В същото време може да се окаже, че шистовите компании са изправени пред по-високи производствени разходи, отколкото пред по-ниски в някои географски части.

Шистовите формации не навсякъде са еднакви. В някои части на САЩ петролът е по-достъпен от други, което означава и по-ниски разходи за сондажна дейност. Благодарение на технологичния напредък със сигурност има повече място за подобряване на ефективността при извличането на петрол от шистови образувания. Тези подобрения на ефективността вероятно ще доведат до по-ниски нива на сондажните разходи за онези компании, които в крайна сметка ще успеят да преживеят кризата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 3 rate down comment 6
Бидонойл
преди 4 години
Мазната индустрия залязва. 95% от петрола се използва в транспорта, а до десетина години поне половината от него ще бъде електрифициран. Затова е и борбата сега - всяка държава износителка на петрол иска да продаде колкото може повече в последните години, докато това все още е възможно. Но от прекалена алчност, сами себе си се прецакват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Статията е леко закъсняла, защото батакът върви към оправяне. Както и прогнозирах - Доналдът вчера се е обадил на Вовата - да го убеждава за съвместни мерки. Намеква се за взаимно ограничаване на добивът на слуз. Дори и незначително да е като процент, цените ще скочат над 30-35 кинта и ще стигнат до 60 с възстановяване на потреблението. Елементарна взаимоизгодна математика - ограничаваш добивът с 5% и продаваш на двойна цена. И двамата са разумни мъже и ще го направят.Неизвестна величина временно остава Арапия - защото онова момченце с грoзната брада продължава да се прави на мъж и заплаши, че от утре Арапия увеличава рязко добивът на. Ясно е - или Доналд (по-вероятно) или Вовата ще му се обадят да го посъветват бащински - а може да говорят и с татко му. Ако онова продължава да се зъби, ще го намерят озъбено. Да се зъбиш само на Америка, ако Русия е зад гърба ти (или обратното) - може и да е проява на кураж, ама да се зъбиш и на Америка и на Русия - значи бързаш да отидеш при 70-те девици. Няма да е първата чаршафосана маймyна, елиминирана по икономически причини, нито ще е последната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 6
Императорът
преди 4 години
Ти си като 4 - промъкваш се след мечокът и чакаш да му паднат м.дете. Експертите на твоите работодатели то Козяк казват, че на тия цени Русия спокойно може да издържи минимум 5 години. Същевременно вчера президентът на твоите работодатели е звънял на Вовата да го моли заедно да направят нещо по въпроса... няма и месец след началото на петролната война !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 7
korn
преди 4 години
Шистовата индустрия в САЩ ще залязва когато падат цените на петрола. Когато цените на петрола започнат да се вдигат и разни ислямски, руски и африкански диктаторчета започнат да се правят на велики, шистовата индустрия пак ще се завръща и цените ще падат. Когато търсенето на петрол се засили, ще се появява някой вирус, и търсенето ще спада. Тази игра ще продължи до като ислямистите и руснаците не разберат че белия чоек повече няма да работи за да ги изхранва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 2
ing5rov
преди 4 години
Няма да е зле да уточниш и дълговете които носят тия държави .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 7 rate down comment 0
nikoignatov
преди 4 години
Запасите има са средно за около 10 дни. ОТ 6 март , когато паднаха цените минаха 20 ...дори и с намаленето потребление. Доказателство е как в определени места цената вече е 1.70 лв ...а на други 2.10..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 2
nikoignatov
преди 4 години
Не мисля че САЩ ще допуснат масови фалити на по -малки шистови компании. Самите те вече лобирват и ще си запазят необходимия пазарен дял и цена за да оцелеят. Но ще видим все пак.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 8
Sokratus
преди 4 години
Имам един титаничен въпрос:Кой ще издържи повече време?1. Държава проядена от корупция и имаща резерви от $250млрд2. Компании с огромно лоби в Белият дом, който отдели $2.5 трлн за спасяване на Американската икономикаДа припомня, че последните два пъти когато петрола беше под $25, мощната държава фалира. Веднъж под името СССР (1986), а вторият път под името Русия (1998)!Трагедията, която сполетя мислителите в Кремъл, е че ще оставят държавата в състоянието, в която я взеха! T.e. в разруха!;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 3
be_google
преди 4 години
като слезе цената на ниво непечелившо за производство то спира....като се качи и е ефективно тръгва пак! Вчера станахте свидетели на ПРОСТОТИЯ на ВИСОКО НИВО....някой си внесъл сигнал до Гл Прокурор ЗАЩО ДИЗЕЛА НЕ ПАДА.....МИ ЩОТО за 25 години някои са толкова ограничени чозъци , че не научиха че ФЮЧЪРСИ се търгувата у ФЮЧЪРА....демек след месеци, а тоя бенц и дизел са от скъпия петрол който ПРЕПЪЛВА БАЗИТЕ не само на Лукойл, ама на всички производители.....аз ви казах, че у Германия съм заредил миналия месец и съм минал 80-85 км , а от 20 дни никой не си подава носа от къщите, обикновенно минавам 2000 км и отгоре. Значи имаме препълнени цистерин със скъпо гориво...няма как да стане. потреблението е паднало на петролни продукти с над 75% мился средно за държавите ....ЩЕ НАМАЛЕЯТ доста приходите от ДДС И АКЦИЗИ, нали?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
be_google
преди 4 години
Значи няма начин, защото това е най-прекрасната индустрия, най.екологичната и най.най.демократическата! Значи само растеШ , само нагоре, точно шистовия петрол е нещото , което трябва на Европа за да просперираме- само с тоя вълшебен като качества петрол могат да летят амириканските самолети и дори ракетите.....незабавно трябва да се инвестират 15020 млрд в строежа на Нефтохим-2, под мъдрото ръковдство на ГЕРБ ще ни залеят ония ми ти парични потоци....на всеки гражданин ще има по кило злато.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още