IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Страните със задължителна БЦЖ ваксина имат по-малко смъртни случаи от Covid-19

Това сочи ново проучване, което предстои да бъде обстойно разгледано от научната общност

19:01 | 02.04.20 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Getty Images</em></p>

Снимка: Getty Images

Страните, в които има политики за задъжителна ваксинация срещу туберкулоза, регистрират по-малко смъртни случаи от онези, в които няма подобни политики, сочи ново изследване, цитирано от Bloomberg.

Предварителното проучване, публикувано на medRxiv, уебсайт за непубликувани в официални журнали медицински изследвания, е установило връзка между страните, които задължават поставянето на т.нар. БЦЖ ваксина, и тези с по-малък брой потвърдени и смъртни случаи от Covid-19.

Въпреки че става дума само за корелация, учените в поне шест държави вече правят изпитвания, които включват даването на възрастни хора и на лекари БЦЖ ваксина, за да се види дали тя наистина може да осигури някакво ниво на защита срещу новия коронавирус.

Гонзало Отазу, асистент в Нюйоркския институт за технологии и водещ автор на проучването, е започнал работа по анализа, след като е забелязал малкия брой на случаите в Япония. Страната обяви едни от първите заразени с коронавирус извън Китай и не е наложила блокада на населението, както много други държави направиха.

Отазу твърди, че е знаел за проучвания, които показват, че БЦЖ ваксината защитава не само срещу бактерията на туберкулозата, но и от други типове зарази. Така че екипът му е събрал данни за това в кои страни има политика за задължително ваксиниране и кога е въведена тя. След това са сравнили броя на потвърдените заразени и смъртни случаи от Covid-19, като са открили силна връзка.

Сред страните, в които има повече случаи на Covid-19, САЩ и Италия например препоръчват БЦЖ ваксина, но само за хората, които могат да са в риск, докато Германия, Испания, Франция и Великобритания са имали задължителни ваксини, но преди години и дори десетилетия са се отказали от тази политика.

Китай, откъдето започна пандемията, има политика за БЦЖ ваксина, но тя не е спазвана добре преди 1976 г., твърди Отазу.

Страните, включително Япония и Южна Корея, които са успели да контролират заболяването, имат универсална политика за ваксината. Данните са от страни с по-високи доходи, а тези от държавите с по-ниски доходи са сметнати за недостатъчно надеждни, за да се даде категорична оценка.

Нужда от особено внимание

При близо 900 хил. случая и 45 хил. жертви светът определено среща трудности в битката с Covid-19. Каквато и да било ваксина срещу вируса ще е налична след повече от година, а ефективността на изпитваните лекарства няма да бъде известна през следващите месеци. Ето защо е разумно да се разгледа дали БЦЖ ваксината може да осигури защита срещу Covid-19, твърди Елинор Фиш, професор в департамента по имунология в Университета на Торонто.

Проучването на Отазу тепърва предстои да бъде разгледано от други учени, строг критерий при научните изследвания.

„Бих чела резултатите от проучването особено предпазливо“, посочва Фиш.

Отазу, който твърди, че вече е получил коментари от други учени, работи по втора версия на проучването, която ще отговори на част от техните притеснения. По думите му той е предал текста за разглеждане от журнала Frontiers in Public Health.

Един от първите, които са провели изследване за ефективността на БЦЖ ваксината срещу коронавирус, е Михаел Нетеа, експерт по инфекциозни болести в Radboud Universty Medical Center в Нидерландия. Екипът на Нетеа вече е подложил 400 здравни работници на изследване – 200 от тях са получили БЦЖ ваксина, а 200 – плацебо. Освен това той е напът да започне друго проучване на ефективността на БЦЖ ваксината при хората над 60-годишна възраст. Междувременно подобни проучвания се провеждат в Австралия, Дания, Германия, Великобритания и Съединените щати.

Учените все още работят, за да разберат по-добре дали БЦЖ ваксината може да помага не само срещу туберкулоза, но и срещу други болести.

Във всеки случай тази ваксина не трябва да е единственият инструмент за борба с Covid-19.

„Нито една страна в света не е успяла да контролира заболяването, само защото населението е защитено с БЦЖ“, коментира Отазу. Социалното дистанциране, тестването и изолацията ще трябва да бъдат използвани, за да се управлява разпространението на заразата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 5
Hahoto
преди 4 години
Това е едно предположение. Все едно някой да извади статистика, че по-косматите, по-лесно се разболяват от кьосетата. Ама се тиражира и преумножава от няколко дни, като коронавируса!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
Oбичам България
преди 4 години
По принциим има реимунизация на 11 годишните, но в началото на тази година говереха, че отпада. Някои от негативните неща на ЕС са пласирането на лекарствата на големите корпорации и забраната на евтините лекарства. За мой роднина имах случай, в който предписаното му лекарство се изтегля от пазара, не мога да го намеря никъде и след две седмици идва новата версия - от около 10 лв на 40 лв. Към това може да добавим и модерни течения против ваксините - да, тези фирми може да произвеждат и вредни ваксини, но как премахваш 100 годишна ваксина като БЦЖ, коятое доказана във времето като положителна?И като се замисля - тези компании (най-известната, от които е немска) произвеждат и химикали/пестициди, които примерно са забранени в Италия, но се използват в България и са доказано вредни за пчелите. Който иска да научи малко повече за тези компании може да гледа The Bleeding Edge на Netflix - нищо, че е за престъплениятана тези компании в САЩ (остнася се и за ЕС).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 1
mrynmryn
преди 4 години
В България, мисля че е задължителна, за да работиш в заведения за хранене. Но поне до към 2005, докато не се нароиха тия, дето не искат ваксини, вероятно всички имат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още