IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кръгом и бегом обратно към плановата икономика

Идеята на земеделското министерство за квота „родни стоки“ е всичко друго, но не и пазарна

16:19 | 08.04.20 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Земеделският министър Десислава Танева. <em>Снимка: МС</em></p>

Земеделският министър Десислава Танева. Снимка: МС

„Нямам коментар, защото тази позиция беше пълна с манипулации. Да, ние ще въведем задължение на всички оператори, които имат представителства в цяла България, в областните центрове - с търговски обекти, да предлагат местна регионална продукция на потребителя. В това няма абсолютно никакво вмешателство в досегашните им канали на доставка, логистика, разпространение. Това е минималното, което сме длъжни да направим като държавници, за да съхраним нашия народ". По този начин министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева отговори на журналистическа молба за коментар на острата реакция на големите търговски вериги за предложението да отделят поне 50 на сто от площта си за българска продукция.

Идеята на министерството буди недоумение. На първо място, защото противоречи на основните принципи на пазарната икономика. Дали ще купуваме полски, гръцки, унгарски или дори турски домати, краставици и агнешко, трябва да реши свободният пазар, а не твърдата ръка на администрацията и на министър Танева.

Нека оставим пазарът сам да направи избор. Идеята за наличие на квоти за български стоки в магазините е лоша заради редица причини, които такова решение ще породи.

Най-очевидната е изкривяването на свободния пазар, при който търсенето определя предлагането, а не обратното. Идеята на общия пазар на ЕС (от който сме част над 10 години) е проста – в основата е свободното движение на стоки (и услуги). Г-жо министър, г-жо Танева, частните търговски отношения между производители и търговци, вносители и износители, не могат да се решават от административния апарат. Подобни отношения са били налице преди има-няма 30 години. Би трябвало отдавна да сме ги загърбили.

Това може изкуствено да доведе до отслабване на конкуренцията и да причини понижаване на качеството и повишаване на цените. А в условията на криза, особено дефлационна (каквато се очаква), би следвало да се стимулира възможно най-голямо потребление на стоки на възможно най-ниски цени, независимо откъде идват те. И ако хеликоптерните пари не са най-добрата идея или са неприложими, властта поне не би трябвало да ограничава свободните икономически отношения по такъв начин.

Разбира се, в юридически аспект също има потенциални проблеми. Ако вземем само договора за функциониране на ЕС, то ограниченията (мита, квоти и др.) върху вноса и износа на стоки, както и мерки с равностоен ефект, са забранени между държавите членки. Дори само това е основание ЕК да започне разследване, което може да завърши дори с дело в Европейския съд.

Но най-лошият резултат от този чист популизъм е сигналът, който държавата ни отправя към инвеститорите, дори не от търговския сектор (макар че един от операторите, за които министър Танева говори е сред най-големите вложители в България през последните години). Накратко посланието е: може да сте Клас А инвеститор и да влагате милиони и милиарди, но ние можем от днес за утре да ви вземем бизнеса.

ПС: На този фон от Министерството на отбраната обявиха, че Гергьовденският парад няма да бъде отменян въпреки мерките за ограничаване на пандемията. Напомня на упоритостта на президента Румен Радев, който реши да празнува 3 март на Шипка. Но... както призна и вицепремиерът Томислав Дончев „тази криза вади най-доброто от обществото, но не вади най-доброто от политиците“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:37 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 6 rate down comment 2
Solar Power
преди 4 години
Бойчо: Може да ги направят 500 км например както е в Бавария и Австрия ако не се лъжа.... Говорим само за пресни неща !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 3
Solar Power
преди 4 години
Ленко ами виж как е направено в Румъния преди 4 години още :)А между другото това нещо е направено и в Бавария :) Там с предимство са местните стоки, точно бирата на бай Пенчо дето прави по 100 бири на ден и ягодите на Хансен който също не прави кой знае колко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 2
Solar Power
преди 4 години
Така е ! Не е пазарна, обаче тук има стратегически неща. Например.... нека си представим,че има БГ производство на храни само 5%... нека сега да срещнем новия вирус през 2022 когато няма да има зелена линия на тировете защото всеки ще си пази храната. Е тук тогава ние какво ще папаме :) ? Дядовия ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 8 rate down comment 1
driverf1
преди 4 години
Госпожи и господа,забравяте че преди всичко сме в извънредно положение и сме длъжни да подкрепяме нашата икономика.....,тя е преоритед.....,(не съм превърженик на ГЕРБ).....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 2
ДХДО
преди 4 години
А пък на мен очевидно ми се налага, да повторя тезата си, че докато съществуват нации, те ЩЕ преследват интересите си, вкл. икономическите и особено в кризисни ситуации (като настоящата), в който процес, съблюдаването на някакви пазарни принципи, намирам, че е приоритет от много нисък порядък, ако въобще фигурира;)В контекста на горната констатация, че човечеството съществува в система на динамично противостоене и борба, именно на национални (вкл. икономически) интереси, намирам една такава позиция, с която отхвърляме въобще концепцията, за съществуването на такива наши интереси (под претекст за анти-пазарност), как да кажа ... за слабо кореспондираща със заобикалящата ни действителност и още по-слабо кореспондираща с интересите ни ... поне като нация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 6
lenko
преди 4 години
Ами като ти харесва, купувай си от малки магазинчета.Аз не съм балама да плащам по високи цени. Да няма къде да паркирам. Да обикалям 10 магазинчета за да намеря това което търся. Да ми обясняват как "пос терминала току що се повреди". Да не мога да пипна и огледам стоката. и т.н. и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 3
serafima
преди 4 години
Очевидно нямаш късмет с местните си магазини. Около нас н4е е така. Стоката им е винаги прясна, пък и се продава, за да се застоява, достатъчно чисто е, говорим си пхриятелски и ме съветват кое да си купя. Отивам при тях като при приятели. Тази мода на тийнеджърите да ходят по лъскавите гомели магазини отминава дори при тях. И никога не си купувал некачествена стока при тях, но най-често прикрита зад добри етикети?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 0
Dr. Vatnikov
преди 4 години
Отново крайности и спорове.А може да се намери и решение за всички.И местното производство да се подкрепи и стандартите да бъдат запазени високи.Но правителството прави една съществена грешка - не пита специалистите от бранша. Те са тези, които могат да дадат най-доброто предложение. И не само в този случай.Да се съберат хора от правителството заедно с представители на ритейла, на дребните производители и да намерят консенсус.Богатите общества затова са богати заради това - работят заедно, а не всекибза себе си и срещу останалите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 7
lenko
преди 4 години
А случайно да се сещаш колко пари отделят Кауфланд за да спазват правилата?А местната бакалийка гледа винаги да мине "метър". Продавачката е официално на 4 часа, а работи 10. Касовия апарат събира прах. Като си купиш салам и ти го завиват в хартийка, преди да ти го дадат, за да не видиш изтеклия срок. В една хладилна витрина се продават сирене, риба и карантия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 4
terziеv
преди 4 години
В земеделието и животновъдството повечето държави от ЕС и днес ПРИЛАГАТ плановата икономика и строги ограничения спрямо немските бакалии. Идеите на нашите са ***, единствено защото идват от *** хора. За съжаление се случва обратното на идеите. По всякакъв начин властта фаворизира големите чужди вериги, а наказва местните производители и търговци. На "Кауфланд" инспектор акт няма да напише, ама ще скъса от проверки местната бакалийка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още