IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Финансовото министерство е твърдо против намалението на ставките по ДДС

За да бъде компенсирана дупката в хазната трябва да бъде повишена общата ставка или да се вдигне корпоративния данък, изчислява Владислав Горанов

13:36 | 20.05.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Министерството на финансите е твърдо против намалението на ДДС. Това става ясно от писмено становище на институцията до Народното събрание, подписана от министър Владислав Горанов. Припомняме, че в деловодството на парламента вече са внесени 6 законопроекта по темата, които обхващат ресторантите, доставките, свързани със заведенията за хранене, туристическия сектор, книгите, фитнес залите, детските храни и медицински изделия, както и памперсите. 

Днес ресорната комисия ще разгледа предложенията. Вече писахме, че председателят ѝ Менда Стоянова също е против въвеждането на диференцирани ставки.

Според изчисленията на финансовото министерство загубата за хазната от внесените предложения възлиза на 1,763 млрд. лв. (16,57% от планираните за тази година 10,640 млрд. лв. приходи от ДДС) и за да бъдат компенсирани те общата ставка трябва да се повиши от 20% на 24%. Другият вариант, който предлагат от МФ, е да бъде повишен данъкът върху печалбата до 17-18%.

От сметките на финансовия министър става ясно още, че най-голяма ще е загубата от свалянето на ставката за лекарствата и основните храни – около 1,5 млрд. лв.

От предложението ДДС за книги, учебници и учебни помагала в хартиено издание да бъде намален от 20% на 9%, хазната ще загуби около 13 млн. лв. Със 150 млн. лв. по-малко ще бъдат приходите в държавния бюджет, ако бъде намалена ставката за ресторантьорските и кетъринг услуги. 4 млн. лв. по-малко приходи ще събере държавата, ако и фитенс залите ползват диференцирана 9% ставка. От идеята за намаление на ДДС за туризма бюджетът ще бъде ощетен с 19 млн. лв. Предложението за по-нисък косвен налог за детски храни и лекарствата ще коства на хазната 39 млн. лв.

Според МФ диференцираните ставки увеличават административната тежест и разходите на бизнеса и създават предпоставка за допълнителна отчетност на задължените лица. В становището се посочва, че в много страни вече са предприели действия за ограничаване на диференцираните ставки или за увеличаване на техния  размер. От МФ подчертават, че различните по-ниски ставки увеличават риска от измами и укриване на косвения налог.

В документа се посочва,  че прилаганата дългогодишна данъчна политика в България е за ниски преки данъци и за неутралност по отношение на косвените данъци, в това число и единна ставка по ДДС. Този налог не се счита за разходно-ефективен и целенасочен инструмент за икономическа политика, припомнят от МФ.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 6 rate down comment 3
Setver
преди 3 години
Ако смъкването на ставката на ДДС за храни и лекарства води до спад с 1.5 млрд.лв. на приходите, значи държавата ни разчита основно на бедните да пълнят хазната. Как така навсякъде по белия свят е така, а при нас все не може, защото бедните трябва да плащат всичко, за да може богатите да не плащат?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 0
khao
преди 3 години
... или това е част от постановката :) още преди седмица в "капитал" допуснаха че това е първата стъпка към махане на плоския данък! май ще познаят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 0
Zlato
преди 3 години
Явно не е толкова твърдо твърдото в Мин Фина. Дянков едно време го разкараха заради несъгласие с баш шефа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още