IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Днешният полет на SpaceX може да се окаже прелюдия към нова епоха

Транспортирането на астронавти с капсулата Dragon до МКС ще доближи Илон Мъск с една стъпка до заветната му цел – началото на колонизирането на Марс

13:54 | 27.05.20 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bronte Wittpenn/Bloomberg</em></p>

Снимка: Bronte Wittpenn/Bloomberg

Предприемачът и милиардер Илон Мъск се колебае в имиджа си на гениалност и лудост. Сега обаче неговата ракетна компания SpaceX е изправена  пред най-важната си мисля.

Днешният ден (27 май) може да се окаже преломен момент в историята. Планираното по-късно днес изстрелване на капсула SpaceX Dragon на върха на ракетата Falcon 9 от нос Канаверал, Флорида, ще отбележи първия път, когато частен кораб извежда астронавти в околоземна орбита.

 Мъск, космическият предприемач, милиардер и главен изпълнителен директор на производителя на електромобили Tesla Inc., основава компанията SpaceX през 2002 г. Ако неговото начинание успее - лошото време може да отложи изстрелването до събота - това ще бъде най-голямото постижение на неговото космическо дружество до момента, пише в коментар за Bloomberg Майкъл Стрейн.

Крайната цел на Мъск вече е ясна – да положи началото на нова епоха за човечеството – колонизацията на Марс.

Транспортирането

Транспортирането на двама астронавти до Международната космическа станция (МКС) предполага, че голямата амбиция на Мъск може да се окаже нещо повече от неосъществим блян.

мъск мъск

Основателят на SpaceX Илон Мъск. Снимка: Andrew Harrer

При всички положения това ще бъде преломен момент в комерсиализацията на космическите пътувания. Настъпва време, в което космическият туризъм вече ще бъде достъпен. Ако SpaceX успее да докара астронавтите от Флорида до орбиталната станция, подобно нещо ще бъде възможно за всеки друг човек на Земята, който желае, например, да посети някой ресторант в околоземна орбита и да вечеря над атмосферата.

Край на зависимостта

Години наред САЩ ползват транспортните услуги на Русия при полетите до околоземна орбита, след като прекратиха своята програма за транспорт с космически совалки през 2011 г., изчислявайки, че за всеки полет със собствен транспорт НАСА харчи по около 450 млн. долара. След края на програмата Shuttle САЩ се обръщат към руските кораби „Съюз“, проектирани в средата на миналия век от Сергей Корольов.

За много американци премахването на зависимостта на САЩ от руската технология се възприема като възвръщане на старата гордост от времето на серията полети „Аполо“.

discovery discovery

Американската космическа совалка Discovery. Снимка: Richard Sheinwald/Bloomberg

Преди половин век САЩ изпратиха астронавтите Нил Армстронг и Бъз Олдрин на Луната, отчасти с цел да вземат превес в космическата надпревара със Съветския съюз. В разгара на Студената война тази конкуренцията доведе до привличането на забележителни държавни ресурси към НАСА. В пика на надпреварата, в средата на 60-те години, САЩ изразходват по 7 долара на всеки 1000 долара от националния си бюджет именно за космическа дейност.

След като победиха Съветския съюз по отношение на стъпването на човешки крак на Луната, САЩ останаха без ясна цел и космическата им програма зацикли.

Сега обаче изстрелването на SpaceX ще отбележи прераждане на американската космическа индустрия.

Последна актуализация: 23:15 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 7 rate down comment 9
zelka007
преди 3 години
я изброй десетина значими съветски постижения без да ползваш викито да те видя ... :))) ... щото руски нема поради ред причини , в това число не само икономически ... той човекът не е длъжен да знае история отпреди 40-50 години ... единственото дето им се брои в момента на руснаците , е че създадоха глонас и го поддържат , доколко обаче е постижение голямо е спорно , но все пак ... не го може всеки ... другото я да те чуя политкоректно , да не кажеш после че не се изслушваме ... :))) ...а на Мъск не можеш копче да кажеш , с лични средства , абсолютно лични !!! подчертаваме дебело и екип от 500 човека в началото създаде и построи ракета за извеждане на кораби до МКС ... на три поредни провала не се отказа и постигна успех ... без субсидии и без държавна помощ ... чак после започва да получава пари за развитие от НАСА и пак са по-малко с няколко милиарда от това дето НАСА е платила на роскомикс за качване на товари и астронавти ... за 10-12 години е взел около $3,1млрд и го виж къде е , а виж роскомикс къде са . не са мръднали и на сантим от 40-50 години ... само мултики ... и ще , ще , ще ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 8
Zlato
преди 3 години
Какво толкова е постигнал тогава? Да натъпчеш една фуния с нефт и да запалиш фитила са го правели още преди 50-70 години. С тази технология няма да стигнем до Марс никога :-)Да не говорим, че американците в опитите си да изкарат "свободния" пазар свободен, спряха да дават пари на НАСА и почнаха да ги дават на "частни" компании. 10-11 години трябваше експерти от НАСА да обясняват на Мъск и Боинг как се правят ракети, а САЩ да наливат пари в ямата Спейс Х. Дано поне шоуто довечера да си го бива :-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 6
khao
преди 3 години
викаш докато не счупи нютонивите закони, никъв не е... *** как ви намират само, хахахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 8
khao
преди 3 години
днес ще бъде забит последния пирон в ковчега на роскосмос... и за всичко това е виновен режима е кремъл! .. дано някой ден отново да са силата която бяха преди...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 8
дядя Вова
преди 3 години
Не можеш, що имаш къса памети и се информираш само от политкоректни медии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 6
mvr0306
преди 3 години
Да изброявам ли постиженията на САЩ в Космоса за последните 50год? Мисията Вояджър 1 и 2, космическия телескоп Хъбъл, марсоходи, сонди до комети, доста мисии до външните планети вкл. и Плутон, програмата за космически совалки... А дай да видим постиженията на другата страна - освен една станция МИР друго по-съществено не мога да отбележа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 7
panther
преди 3 години
Нова епоха дрън дрън. Постижения ниво 1970. Половин век застой.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 7
Zlato
преди 3 години
Докато не се научи как да изстрелва астронавтите без да изгария стотици тонове гориво даже и стъпка минус едно не е към колонизацията на Марс. Иначе ще гледаме шоуто довечера.Транспортирането на астронавти с капсулата Dragon до МКС ще доближи Илон Мъск с една стъпка до заветната му цел началото на колонизирането на Марс
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още