IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

SpaceX изпрати успешно първите си астронавти в Космоса

Ракетата Fаlсоn 9 бе изстреляна от платформа 39А и изведе в Космоса капсулата Сrеw Drаgоn, в която се намират астронавтите Боб Бенкин и Дъг Хърли

22:38 | 30.05.20 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: NASA/Bill Ingalls</em></p>

Снимка: NASA/Bill Ingalls

Американската технологична компания SpaceX на Илон Мъск успешно изпрати двама астронавти на НАСА в Космоса от ĸocмичecĸия цeнтъp „Джoн Keнeди“ в Keйп Kaнaвepaл, Флopидa, започвайки нова ера на корпоративни космически мисии.

Ракетата Fаlсоn 9 бе изстреляна от платформа 39А и изведе в Космоса капсулата Сrеw Drаgоn, в която се намират астронавтите Боб Бенкин и Дъг Хърли.

Никоя частна компания досега не е участвала в комерсиално разработен хардуер, превозващ хора до Международната космическа станция, което е целта на дългоочакваната мисия. Ако Space Exploration Technologies Corp. достигне до тази цел в неделя, както е планирано, тя ще демонстрира голяма промяна в космическите начинания на страната и ще отбележи първото изстрелване на хора от територията на САЩ от 2011 г. Това ще бъде също така и дългоочакван крайъгълен камък за НАСА и огромно постижение за SpaceX и неговия основател Илон Мъск.



Считана за най-рисковата част от мисията, ракетата Falcon 9  на Space Exploration Technologies Corp. се издигна от космическия център „Кенеди“ точно както беше планирано в 15:22 ч. Местно време. 230-футовият бустер оживя след плавно отброяване, понасяйки капсулата към небето и представлявайки космическите амбиции на Америка.

Преди да се насочат към площадката, астронавтите имаха последен шанс да помахат на семействата си, докато двамата напускаха съоръжението за екипажа. Те се оттеглиха към площадката в бял седан с електрическо захранване, украсен с логата на НАСА и построен от Tesla Inc. - другата известна компания на Мъск.
 

Приблизително три часа преди да излетят, Боб Бенкин и Дъг Хърли влязоха в капсулата, настаниха се на местата си, сложиха коланите, а люкът беше запечатан зад тях.

По-малко от час преди планираното излитане контролерите на полетите на SpaceX обявиха, че мисията е „напът да се осъществи“, а горивото започна да се зарежда около 35 минути преди изстрелването. Тогава в космическия център пристигна и президентът на САЩ Доналд Тръмп. Приблизително 10 минути преди изстрелването от контролната кула пожелаха късмет на екипажа и добавиха: „насладете се на тези гледки на нашата красива планета“.

Първата степен на Falcon 9 успешно се отдели навреме и се спусна обратно към Земята за повторно използване, като успешно се задържа на платформата "Разбира се, че все още те обичам" в Атлантическия океан.

"Направихме го", каза развълнуван дирeкторът на NASA Джим Бридънстайн. "Отдъхнах си, но да ви кажа няма да празнувам, докато Боб и Дъг не се завърнат успешно у дома."

По думите му топ приоритет за агенцията е да продължи изстрелването на американци от САЩ с американски ракети. Девет години САЩ използваха руски ракети, за да достигнат до МКС и дори резервираха за октомври 2020 г. място за полет с ракето "Союз" в случай, че SpaceX не успеят да спазят сроковете за полет през май.

Астронавтите ще прекарат между 30 и 119 дни в МКС – ще се завърнат на Земята най-късно до 23 септември тази година.

Най-голямoтo американско изстрелване на ракета от десетилетия привлече интерес от целия свят, случвайки се в момент, в който хората търсят добри новини на фона на пандемията Covid-19 и икономическата несигурност. Президентът Доналд Тръмп и вицепрезидентът Майк Пенс бяха сред лидерите, които се присъединиха към Мъск, за да гледат спектакъла.

Предисторията

Мъск, космическият предприемач, милиардер и главен изпълнителен директор на производителя на електромобили Tesla Inc., основава компанията SpaceX през 2002 г. Днешното изстрелване е  най-голямото постижение на неговото космическо дружество до момента, пише в коментар за Bloomberg Майкъл Стрейн.

Крайната цел на Мъск вече е ясна – да положи началото на нова епоха за човечеството – колонизацията на Марс.

При всички положения това ще бъде преломен момент в комерсиализацията на космическите пътувания. Настъпва време, в което космическият туризъм вече ще бъде достъпен. Ако SpaceX успее да докара астронавтите от Флорида до орбиталната станция, подобно нещо ще бъде възможно за всеки друг човек на Земята, който желае, например, да посети някой ресторант в околоземна орбита и да вечеря над атмосферата.

Край на зависимостта

Години наред САЩ ползват транспортните услуги на Русия при полетите до околоземна орбита, след като прекратиха своята програма за транспорт с космически совалки през 2011 г., изчислявайки, че за всеки полет със собствен транспорт НАСА харчи по около 450 млн. долара. След края на програмата Shuttle САЩ се обръщат към руските кораби „Съюз“, проектирани в средата на миналия век от Сергей Корольов. За много американци премахването на зависимостта на САЩ от руската технология се възприема като възвръщане на старата гордост от времето на серията полети „Аполо“.

Президентът на САЩ Доналд Дж. Тръмп (в дясно), вицепрезидентът Майк Пенс и втората дама на САЩ Карън Пенс наблюдават изстрелването на ракетата Fаlсоn 9 на SpaceX.

Преди половин век САЩ изпратиха астронавтите Нил Армстронг и Бъз Олдрин на Луната, отчасти с цел да вземат превес в космическата надпревара със Съветския съюз. В разгара на Студената война тази конкуренцията доведе до привличането на забележителни държавни ресурси към НАСА. В пика на надпреварата, в средата на 60-те години, САЩ изразходват по 7 долара на всеки 1000 долара от националния си бюджет именно за космическа дейност.

След като победиха Съветския съюз по отношение на стъпването на човешки крак на Луната, САЩ останаха без ясна цел и космическата им програма зацикли.

Сега обаче изстрелването на SpaceX  отбелязва прераждането на американската космическа индустрия.

Фокусът към частния сектор

През последните години САЩ постепенно изградиха нова връзка при космическите проучвания между правителството и частния сектор. През 2004 г., две години след като Мъск основава SpaceX, Вашингтон заключва, че бизнесът трябва да играе по-голяма роля от преди. „При решенията на НАСА предпочитаният избор за оперативни дейности трябва да бъде се основава на конкурентни договори с частни и нестопански организации“, посочват от Вашингтон.

През изминалото десетилетие се наблюдава истинска експлозия от частни инвестиции в космически разработки.

dragon dragon

Капсулата на SpaceX Dragon. Снимка: Patrick T. Fallon/Bloomberg

В проучване икономистът Матю Уейнзиръл посочва, че в периода 2010-2019 г. се забелязва значителен ръст на броя на компаниите, които изпращат товари до космоса, извършващи дистанционно наблюдение и такива, които извършват анализи на околоземната орбита и Слънчевата система. Увеличава се и интересът на частния сектор към колонизирането на Луната и Марс, изграждането на мрежа за космически туризъм и извличането на ресурси от астероиди и други космически обекти.

Инвестициите в космически стартъпи се увеличават до около 2,5 млрд. долара годишно през 2015-2016 г. от близо 500 млн. долара годишно през предходното десетилетие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Хардуер виж още

Коментари

20
rate up comment 8 rate down comment 7
Hahoto
преди 3 години
освен прекомерния пи ар и показност, това събитие не нито изключително, нито невероятно, нито нещо ново. Кораби с космонатвти летят от 60 години и кацат на МКС. Това че кораба бил на Мъск и с него било по-евтино - е бизнес новина, но не е новина в развитието на космонавтиката. А и останалите космически сили също се развиват и ще се развиват, такава е логиката на живота. Днес един прави прогрес в едно, утре друг в друго. Къде е НОВИНАТА в това КОЛОСАЛНО събитие, че корабът на Мъск фръкнал, подскажи ми, щом оценяш собствения си АКЪЛ толкова високо! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 9 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Избила пяна от яд и завист по зурлите на копейниците и коментари "*** вие що биете ***"... колко познато!:))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 5
фиг.1
преди 3 години
Другите хаxoвци поне имат достатъчно акъл да си мълчат, че да не се излагат с измислянето на разни нескопосани "аргументи" с които да омаловажат събитието.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 6
Hahoto
преди 3 години
Кое точно и е "частно" на тая компания, след като получи 3 милиарда безлихвен заем за осъществяването на програмата Спейс Х?Но действително, кой каквото иска да говори, но това е исторически полет. Най-развитата икономика за девет години за първи път уцели хубаво време да изстреля астронавти в космоса!...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 5
Solar Power
преди 3 години
Жалко,че компанията е частна и не участва на борсата......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 5
khao
преди 3 години
поне познавам майка си, и тя не е като твоята дето те е захвърлила на *** като ненужен!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 9 rate down comment 8
Hahoto
преди 3 години
Мълчиш се Стоенчо, като Инвестеро си мълчиш! Ако такова беше станало в Русия, "демократичната преса" и демократичните хора, щяха да ореват ортълака, Дойчето всеки ден с 5 анализа щеше да излиза, Инвестеро с 7 /разбира се препечатани/ ... А сега тишина. Което нагледно доказва, че "демокация" за вас е това, което на вас ви изнася!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 9
Hahoto
преди 3 години
Погребал си на майка си родовия канал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 6
khao
преди 3 години
ее ти чак сега ли разбра че там си бият *** :))) а по темата, ечера погребахме роскосмос !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 12
Hahoto
преди 3 години
Абе Стоене, кво става във великата Американска демокрация!? Що така душат ***. Що така вечерен час и национална гвардия? Що така запалени магазини и обърнати автомобили? Що така бе Стоене!? Нали гУема демокрация а, що така бе Миме!? Изтреляли двама космонатви - голяма новина, хахахаха. Е па той Гагарин летя с рашистански кораб преди 60 години, Стоенчо. Па янките се радват все едно 2 Гагаринци са излетели. Голяма радост, голяма гордост! Много се впечатлявате на евтин пиар нещо! Я виж Инвестеро тоя "балансиран" сайт, колко новини написа за Миниаполис! Да ти подскажа ли - 0! Това е "свободната демократична" журналистика! Ама радвайте се там с Кухия и 3-те му акаунта!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още