IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия не може да си позволи още 15 години война със Запада

Путин трябва да се отърси от наслоенията на Студената война и да посрещне предизвикателствата от изток

10:46 | 26.06.20 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Руският президент Владимир Путин предлага да му се даде възможност за още 15 години на поста. Би могъл да прекара това време, като продължава да размахва юмруци на Запада. Като алтернатива той може да се отърси от наслояванията на Студената война и да започне да разпознава предизвикателството пред руската сила, отправено от неговия приятел и съюзник Китай, пише Филип Стивънс за Financial Times.   

Досега външната политика на Путин беше по-скоро тактическа, отколкото стратегическа. Целта му беше да поддържа имидж. Президентът на Русия оглавява нация в упадък, която обаче не желае да отстъпи мястото си на върха на международните дела. В това няма нищо необичайно. В миналото британските премиери се придържаха към идеята, че са част от "Голямата тройка", дори когато империята им се разпадаше. В някакъв момент обаче претенцията става неустойчива.

Путин изгради репутацията си у дома върху обещанието да възстанови руския престиж в чужбина. Преди всичко той копнееше Русия да бъде призната като равна на САЩ по ранг. Нищо не го рани толкова много, колкото подхвърлената забележка от бившия президент на САЩ Барак Обама, че Русия е изпаднала до ролята на "регионална сила". Отговорът на Кремъл бе да жертва стратегически интереси за сметка на имиджа. Неизказаната цена е приемането на ролята на по-малък партньор на Пекин.

Кремъл игнорира пандемията от Covid-19, за да проведе отложеното честване на 75-годишнината от победата на Съветския съюз над нацистите през 1945 г. Военният парад по улиците на Москва е последван от гласуване на конституционни промени, които биха позволили на Путин да остане в Кремъл до 2036 г. Резултатът от референдума, както всички руски избори, е предрешен.

Очакваната победа на Путин обаче няма да изясни бъдещата траектория на нацията. Руският лидер прекара първите си две десетилетия на власт в шумна борба срещу Запада. Неговият мироглед е оформен от Студената война и унижението на Съветския съюз от Запада. В рамките на това мислене, воденият от САЩ натовски съюз остава врагът, като целта на Кремъл е да си възвърне уважението на Вашингтон, на което се радваше преди падането на Берлинската стена. През цялото това време икономическите и стратегическите реалности се движат в обратна посока.

Пандемията от Covid-19 удари тежко Русия, както направи и глобалният икономически спад. Понижението на цената на петрола лиши режима от икономическа гъвкавост и от средства за финансиране на външния му авантюризъм. Реваншизмът на Путин в Украйна и неговите опортюнистични намеси в Сирия и Либия започнаха да изглеждат непостижими.

Последна актуализация: 08:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 8 rate down comment 5
Sokratus
преди 3 години
А не може!!!ЛилиПутин е готов на всичко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 8
terziеv
преди 3 години
Аве, Русия не трябваше ли да е фалирала преди пет шест години? И мост до Крим няма, няма и да има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 7
scott
преди 3 години
Ше се пукесва от смех.Тръмпито беше решил да покани россиа в г7, за да е под контрол. четкаш я на думи, а на дела и го вкарваш. В Крим, в ушите, навсекъде. като бонус ти идва предателството към китай и по-лесната война на запада върсъс китаят. Имено когато ПРЕДАДЕ КИТАЙ россиа ше стане регионална и само регионална сила. Докът са сдвоени - думата им ше тежи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
Моабет да става
преди 3 години
"Планът на Си Дзинпин за откриване на маршрут през Северно море към Европа "Някой има ли представа за какъв маршрут става въпрос? Щото къде е Китай къде е Северно море. А руският маршрут през Арктика също завършва в Северно море. То и няма начин да се стигне Амстердам който е на брега на Северно море
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 7
serafima
преди 3 години
Оставете Русия и Путин. Все отбивате темата натам, когато сме сред тръните. А ние затъваме все повече и повече. Искам да слушам за славните Американски щати, за техния неизменен възход и как под тяхното колониално владичество ще прогресираме напред и нагоре. Да живей посланичката с китните песнички. Тя май забрави с каква мисия дойде в България и че си доведе г-жа Ким да се бори с корупцията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 5
0pk
преди 3 години
Стигнах до нацията в упадък и се сетих другите нации до къде го докараха, да цунат д*петата на по-черничните, па после спрях да чета. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още