IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

SeeNews: Зависимостта на България от износа е най-големият риск за възстановяването

Ниският дълг е основното предимство на страните от Югоизточна Европа в условията на пандемия, според доклад

13:06 | 04.08.20 г. 20
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Evgeniy Maloletka/Bloomberg</em></p>

Снимка: Evgeniy Maloletka/Bloomberg

Зависимостта на България от износа създава най-голям риск пред възстановяването от кризата, причинена от коронавируса. Това е един от изводите в доклад на SeeNews за отражението на коронакризата върху държавите от Югоизточна Европа и перспективите за тяхното възстановяване.

Докладът покрива Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Косово, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Словения. Анализът е направен на базата на 11 основни индикатора: мерки за ограничаване на разпространението на вируса, икономически мерки, прогнози за възстановяване на БВП, излагане на дългов риск, индустриално производство, кредитни рейтинги, секторен риск, перспективи за увеличаване на брутната добавена стойност, пазар на труда, данъчен риск и експортен риск.

България има второто най-високо съотношение на износ към БВП през 2019 г. (след Словения). Имайки предвид непредсказуемостта в развитието на пандемията, несигурността в каналите за дистрибуция и възможността за внезапно спиране на търговския обмен са изключителен риск за икономиката на страната, посочва се в анализа.

Размерът на фискалните и парични мерки за намаляване на негативния ефект от кризата възлизат на 10.7% от БВП, което нарежда България на трето място в региона след Словения и Сърбия. Важно е да се отбележи, че част от тези мерки са насочени към укрепване на банковата система, а не за директно стимулиране на икономиката.

България влезе в кризата с третата най-ниска безработица в региона и въпреки че пандемията увеличава нивото и, световната банка очаква страната през 2021 г. да отчете най-ниското ниво в региона - 4,5%. По-изразени са обаче структурните рискове на пазара на труда, предупреждава се в доклада. Най-засегнатите от коронавируса сектори са с най-голям дял заети - над 58%, като само в туризма делът на заетите е малко над 28% от общо заетите лица в страната. Същевременно по-слабозасегнатите ИТ и селско стопанство съставляват общо само 7,3% от заетите в страната. 

Ниският дълг – основно предимство на страните в региона

Данните показват, че страните от Югоизточна Европа разполагат с няколко предимства при настъпването на икономическата криза. Първото е, че повечето държави от региона имат ниски нива на публичен дълг по време на обявяването на извънредното положение. Това, от своя страна, дава възможност на правителствата да прилагат всеобхватни икономически мерки в подкрепа на бизнеса и физическите лица без да оказват прекалено голям натиск върху държавните дългове, посочва се в анализа.

От гледна точка на здравеопазването повечето страни в Югоизточна Европа действаха решително и бързо в началото на пандемията, налагайки строги мерки за ограничаване на заразата. Коефициентите на заразяване в региона бяха далеч под глобалните нива по времето, когато страните по целия свят започнаха отново да отварят икономиките си. Предстои да разберем дали първоначално постигнатият успех няма да бъде загубен със скока на новорегистрираните случаи.

Рискови сектори определят икономиките в региона

Регионът обаче е предразположен и към някои рискове. По-голямата част от държавите разчитат в голяма степен на секторите, които се очаква да са най-силно засегнати от икономическата криза, породена от COVID-19. Секторите, които не са толкова засегнати, тях в момента представляват твърде малък дял от брутната добавена стойност (БДС) на икономиките от Югоизточна Европа, за да балансират отрицателните ефекти.

Дисбалансът между губещите и печелившите сектори прави региона на Югоизточна Европа особено податлив на секторните рискове и някои икономики неизбежно са изправени пред шокове при заетостта, както и на фискални рискове, произтичащи от очаквания спад в данъчните плащания.

Анализът показва, че по прогнози към настоящия момент само 7 от 11-те държави ще успеят догодина да възстановят нивата на БВП от 2019 г. 

Последна актуализация: 06:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 7 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
С малката поправка, че са ти завещали стар Москвич, а не скъп Мерцедес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 3
mick
преди 3 години
По повод ниския дълг - Завещали са ти скъп мерцедес и ти вместо да го ремонтираш, все си харчиш паричките за друго, вярно събираш някой и друг лев, но после пак ги изяждаш и така с години, накрая - оставаш с кола гробница, всички се разпада, но пък се хвалиш, че имаш събрани 100 лева, които не стигат за нищо. В същото време - другите, да си поддържали автомобилите, вярно са задлъжнели някои повече, други по-малко, но пък имат прекрасно работещи автомобили. Същото е и с България, само, че не става дума за автомобили, ами за инфраструктура и държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 9
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Би ли описал връзката между валутния борд и нивото на външния дълг, пуделче "финансист" ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Пуделчето Дики, 30 млрд. Евро са.34 млрд. долара.Това ли намери да изцвърчиш от яд и безсилие? Още малко, да ти стане още по-гадно, България е в първата третина на държавите с най-голям номинален експорт, въпреки малкото си население!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 2
data
преди 3 години
Интересен извод :) Според автора държава с 6 милки население ( от който 2.5 милки пенсии, 0.5 милки неграмотни ***) на кво вътрешно потребление да разчита ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 4
dikens15
преди 3 години
Нислият дълг е едно от малките предимства на икономиката ни, благодарение не на нейните политици, а на вслутният борд. На теб като ти харесва в Гърция марш там, ама зимата да те вее малко вятъра зимата и да не видиш жив човек по улиците. А не да отидете за 10 дни и да ставате специалисти по икономика и финанси!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 7
dikens15
преди 3 години
Не са евро, а са долари гросе специалистен от северозапада!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 4
mick
преди 3 години
Ниският дълг е най-големият проблем на България - щото е направен за сметка на липса на поддръжка на инфраструктурата. Т.е. ниският дълг е резултат на самоизяждането на България. Уж правим все излишъци, но все по-зле става в държавата. А например Гърция все дефицити прави, все огромни дългове има - но всичко се поддържа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 11
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Не си видял износ, щото в ролята си на общак в дюнерджийница, няма как и да видиш.Износът ни за 2019 е около 30 милиарда Евро. Това са фактите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 6
michaelis23
преди 3 години
Първо "Пандемии" немеме и второ какво толкоз изнасяме че сме "зависими" от него ?!? То у нас лещата е от Египет с доматито от Холандия, даже мартеници имаше внос от Китай ?!? .... :)) И всичкото туй се продаа у швабски магазини Кауфланд дет изнасят парите у Швабия ... аз не видех никъде зависимост от износ на стоки освен на ората и на парите щот те непрекъснато изтичат от тая колония през последната 30йска .... Ако тия "международни" Seenews имат предвид да ограничим износа на народ и пари добре ве, *** немат ядове ..... Стоп на купуането на западни пееерастии и ползване на техни услуги и гатооо ше им решим проблема ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още