IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Беларус ли е следващата голяма заплаха за Европа?

Изборите в страната тази неделя може да се окажат решаващи, а страната да се превърне в новия Крим

09:07 | 07.08.20 г. 9
<p>
	Владимир Путин и Александър Лукашенко по време на среща в Кремъл през юни. <em>Снимка:&nbsp;EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT</em></p>

Владимир Путин и Александър Лукашенко по време на среща в Кремъл през юни. Снимка: EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Европейският съюз може да се изправи пред труден сценарий в източния си периметър в неделя (9 август), след като избирателните урни затворят, отбелязвайки края на президентските избори в Беларус, пише Андреас Клут в анализ, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.

За пръв път от 26 години насам, според този сценарий, резултатите не отчитат победа за автократичния лидер Александър Лукашенко. Както обикновено обаче той вероятно ще продължава да твърди, че е спечелил, пращайки в затвора най-силните си конкуренти и променяйки системата и осигурявайки си мнозинство след вота. Този път обаче ситуацията е различна.

Три дами, чиито съпрузи бяха отстранени от кандидатпрезидентската надпревара, се застъпиха за тях, създавайки обещаващо трио за гласоподавателите. Преди изборите десетки хиляди беларусци излязоха по улиците и изразиха гнева си срещу корупцията на Лукашенко и реакцията му към коронавируса - президентът по-рано заяви, че жителите на страната трябва да пият водка и да карат трактори и всичко ще бъде наред.

В случай че Лукашенко остане на власт след изборите, той знае, че решението му би довело до санкции от страна на ЕС и нова порция обвинения от Брюксел, Берлин и останалите западни столици относно неспазването на правата на човека и незачитането на демокрацията. Лукашенко обаче се справя с недоволството на Запада от години, като разчита на подкрепата на руския си колега Владимир Путин.

В момента беларуският президент има причини да се тревожи относно отношенията си с Москва, въпреки че кандидатурата му все още е проруска. През 1999 г. Лукашенско дори се съгласи със създаването на нова „съюзна държава”, обединявайки Русия и Беларус, като обаче се предполагаше, че именно той ще е неин лидер, а не Борис Елцин - тогавашният руски президент.

Тази идея отдавна изчезна. В днешни дни Путин управлява Кремъл като модерен цар и наскоро дори промени конституцията, за да може да удължи управлението си. В наши дни Путин би бил ръководителят на подобна държава, детронирайки Лукашенко до поста на областен управител например, което вече не устройва беларуския лидер.

Това предизвика нарастващо напрежение между Минск и Москва. За да държи Путин на разстояние, Лукашенко се стреми да привлече и подкрепата на ЕС, залагайки, че руският президент не може да си позволи поредната конфронтация със Запада в резултат на продължаващите провокации в Украйна.

Путин, от своя страна, гледа към Минск и вижда както рискове, така и възможности. Ако протестите в Беларус ескалират, те могат да се превърнат в поредната „цветна революция“, довела до следващата постсъветска сателитна държава, която се отдалечава от „руския свят“, който Путин иска да събере отново.

В този смисъл Лукашенко започва да напомня на Путин за Виктор Янукович - безразсъдният и корумпиран, но проруски бивш лидер на Украйна, който беше отстранен по време на протестите в страната през 2014 г. и по този начин стана безполезен за Москва. Това събитие подтикна Путин да завладее Крим и да унищожи украинската държавност с продължаваща война в източната част на страната.

Путин би могъл да се отнесе по подобен начин с Беларус. Населението на страната основно е проруско и говори руски.

Той би могъл да използва и друга доза от „ефекта Крим” у дома, където губи популярност. През 2014 г. руснаци се събраха около него патриотично, след като изпрати в Крим своите „малки зелени мъже“ - тежко въоръжени мъже в зелени униформи - и се загледа на Запад. За да има такава опция в Беларус, Путин изглежда вече е изпратил множество руски наемници, работещи за групата „Вагнер“.

В резултат на всичко това лидерите на ЕС могат да се окажат изправени пред позната дилема. Те знаят, че Лукашенко, колкото и да е авторитарен и корумпиран, е най-добрият гарант за независимостта на Беларус от Русия. В името на собствените си геополитически интереси ЕС трябва да го подкрепи, поне негласно.

В същото време лидерите на блока няма да могат да игнорират демократичните протести срещу Лукашенко, защото това би означавало предаване на европейските ценности и загуба на доверие в региона и извън него. Така че ЕС трябва да се застъпи и за опозицията.

Както показва този вероятен сценарий за пореден път ЕС изпитва трудности да води външната си политика само с меката сила на „ценностите“. За момента европейските лидери могат само да се надяват, че нещата в Беларус ще се развият по различен начин в неделя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:01 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 2
nobel
преди 3 години
При Плевнелиев бяхме напълно застраховани. При него мърдане нямаше. Защо го сменихме не знам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 2
ing5rov
преди 3 години
Ех , къде по-добре си беше с Плевелиев ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 4
Спящият бик
преди 3 години
А ние застраховани ли сме с пРЕЗИДЕНТ като нашия!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Горкия аxмак, това ли ти е логиката, бе? Че щом в Расия се продавали скъпи коли, значи заплатите били високи? Дали ти е ясно, че в България има коли за по 5 милиона лв. бройката? Бугати Широн и е името? Шепа олигарси в Расия опосква всичко, а на обикновените жители им остава само алкохолизма и мизерните заплати! Не си ходил, видно е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
IQ96
преди 3 години
лидерите на ЕС ... Те знаят, че Лукашенко, колкото и да е авторитарен и корумпиран, е най-добрият гарант за независимостта на Беларус от Русия.И какво излиза??? Опозицията на Лукашенко е проруска??? Пълен шит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 1
michaelis23
преди 3 години
Вaтникa я опрай тука това заглавие, че тия па са го преписали не как требе . Глей само кви глупости у Бензиноколоната ше ми купуат с песстин леа заплати некви си Ламборджинита ....----------------------------------------------------------------Най-скъпото Lamborghini Urus се продава в РусияДоработеният от ателието SCL Global Concept кросоувър е оценен на 334 000 евроhttps://automedia.investor.bg/a/2-***/42857-nay-skapoto-lamborghini-urus-se-prodava-v-rusiya?utm_source=investor&utm_medium=Home_page&utm_campaign=RSS_2019
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Спокойно, държавата бензиноколонка и нейните престъпления ще си получат заслуженото рано или късно.Скоро средната заплата в пPocия като стане 500 лева, ще се научат пак да ядат пушки, както Рейгън ги научи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
А,и на Донбас войната никак не е свършила!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 3
дядя Вова
преди 3 години
Ako Майдана в Украйна е заплаха за Европа ( около 6 милиона единици огнестрелно оръжие сега има у древните шумери), то да....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още