IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай увеличава усилията да се освободи от американското технологично господство

Най-силната икономика в Азия може да се сблъска с катастрофални последици, ако Доналд Тръмп забрани на Intel да продава процесори на Пекин

11:01 | 24.08.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Akos Stiller/Bloomberg</em></p>

Снимка: Akos Stiller/Bloomberg

Тъй като „технологичната война“ между САЩ и Китай придобива все по-големи мащаби, инвеститорите залагат на усилията на Китай да замени американските технологии със свои за обособяване на мрежи в държавния сектор.

През последните месеци местните китайски власти и държавните компании, като China Telecom, обявиха планове и поръчки, насочени към насърчаване на местна технологична екосистема, която да измести технологиите на американски производители като Intel, Microsoft, Oracle и IBM, съобщава Ройтерс.

Индексът, следящ търговията с акции на китайските IT компании – CSIINT, се е повишил с близо 30% през тази година, удвоявайки стойността си спрямо показателя на сините чипове.

„Виждаме засилени действия на САЩ спрямо Китай и очертаваща се тенденция на „един свят, две системи“, коментира ситуацията Ву Кан от Soochow Securities Co, който инвестира в местни технологични компании, включително в China National Software & Service Co Ltd, China Greatwall Technology Group и Пекин Kingsoft Office софтуер. 

„Всеки сегмент, който е изправен пред рискове от загуба на синхрон, предоставя големи инвестиционни възможности“, посочва той.

Някои пазарни наблюдатели предупреждават, че на китайските технологични компании ще им трябват години, за да настигнат при търговията с акции утвърдените играчи от САЩ. Но Ву споделя, че ценовите нива на книжата на китайските компании са оправдани заради потенциала за растеж и пряката подкрепа на правителството.

Наскоро администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп задълбочи ограниченията за китайската телекомуникационна компания Huawei Technologies и санкционира азиатските приложения TikTok и WeChat. Вашингтон също така въведе инициатива „Чиста мрежа“ за изключване на китайските технологични компании, които се възприемат като заплаха за националната сигурност на САЩ.

На фона на американския натиск китайските доставчици са готови да се борят за по-голям дял от местния пазар, смята Дзи Лу, ръководител „Научни изследвания“ в Robeco.

"Китай ще увеличи инвестициите и интензивността на научноизследователската и развойна дейност за критични индустрии като полупроводниците", добавя Лу.

Dongxing Securities прогнозира, че преоборудването ще осигури около 1 трилион юана (144,46 млрд. долара) през следващите три години на местните доставчици.

Китайските власти бързат да създават индустриални сдружения, които да насърчават използването на технологиите за обработка, като Kunpeng на Huawei.

Миналата седмица дъщерното дружество на China Unicom Wuchang сключи партньорство с Huanghe Technology, което създава и поддържа сървъри и персонални компютри, използващи Kunpeng технологиите. През май IT дистрибуторът Digital China заяви, че изгражда съоръжения за производство на персонални компютри и сървъри, използващи процесори Kunpeng.

Също през май China Telecom заяви, че ще закупи до 56 314 сървъра през 2020 г., като една пета от тях използват чипове Kunpeng и Hygon Dhyana, които се конкурират с американските продукти на Intel и AMD.

„Китай трябва да насърчава местното заместване (на американски с китайски продукти), за да избегне задушаване дори и при факта, че сегашните технологии на страната да изостават значително“, изтъква Джан Чи от Xin Ding Capital.

Около 95% от китайските сървъри използват процесори на Intel.

Според Джан Китай ще се сблъска с катастрофални последици, ако „Тръмп забрани на Intel да продава процесори“ на азиатската страна.

Джан очаква китайските правителствени агенции да заменят всички компютри, които използват американски чипове, с китайски такива през следващите пет години.

National Software & Service, която произвежда операционни системи, конкуриращи се с Windows на Microsoft, и процесори, подобни на тези на IBM и Oracle, очаква приходите ѝ за тази година да се повишат със 70 на сто до 10 млрд. юана.

Beijing Kingsoft Office Software отчете тази седмица 143-процентен скок на печалбата за първата половина на 2020 г., като заяви, че необходимостта на Китай от информационна сигурност ѝ е помогнала да увеличи продажбите си.

В същото време Beijing Baolande Sotware Corp също вижда в правителството и представителите на финансовия сектор двигатели за растеж, които търсят начини за заместване на американските технологии с местни, което подтиква китайските технологични компании към по-сериозни инвестиции.

Но според Брайън Бандсма, портфолио мениджър във Vontobel Asset Management, възможностите за търсене на заместители са ограничени, като се има предвид по-малкото конкурентни китайски предложения и дългите процеси за усвояване на местните технологии.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 3 rate down comment 1
mrynmryn
преди 3 години
За разнообразие, вземи прочети някоя от статиите, че само тъпотии пишеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
michaelis23
преди 3 години
Най-силната икономика в Азия може да се сблъска с катастрофални последици, ако Доналд Тръмп забрани на Intel да продава процесори на Пекин-----------------------------------------------------------добрееем, а да видиме ....This Chinese CPU challenger is taking on Intel and AMD with Arm's helpChinese server chip designer goes after Intels low-power CPUs with FT-2000/4 -----------------------------------------------------------https://***.techradar.com/news/this-chinese-cpu-challenger-is-taking-on-intel-and-amd-with-arms-help
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Дедо вовчо няма почивка, няма уикенд, няма делник, няма празник, денонощно е на амбразурата да плюе редовните си глупости по Запада.Вовчо, ти си пенсионер със снимката на *** на стената, громящ развития свят и отглеждащ 12 кокошки, прасе и куче или обикновен ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Китай увеличава усилията да се освободи от американското технологично господство Господство? Пурко, има една такава работа, но в минало време.Сега за технологично господство е смешно, ако не и трагикомично....80% икономика на услугите Пурко, капиш?А което измислят като ново оръжие (що ще е предполагаемо 100% щатско)е недомаслено и ултраскъпо.Примери БОЛ !@!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още