IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Задава ли се водна криза в Източна България?

Критично е състоянието на язовирите "Тича", "Камчия" и "Ястребино"

14:00 | 23.08.20 г. 4
<p>
	Язовир Доспат.<em> Снимка: БГНЕС</em></p>

Язовир Доспат. Снимка: БГНЕС

Предстои поредна водна криза, ако няма валежи и сняг. Тежко е положението в Източна България, където язовирите „Тича”, „Камчия” и „Ястребино” са в критично състояние. Опасенията са, че на много места може да има водни режими, ако няма дъжд и сняг, съобщава Нова телевизия.

С просто око е видимо намаляването на водата в язовир „Тича”. Водоемът снабдява с вода Шумен, Търговище и Велики Преслав, както и още 3 по-малки населени места. Водата в него е спаднала с близо 20 милиона кубика само от началото на пролетта. При пълен обем от 311 милиона кубика – в него сега има 148. Според властите това количество би трябвало да стигне за следващите две години. По-бързо обаче може да се стигне до водна криза с язовир „Камчия”, ако няма валежи. Той дава вода на Бургас и Варна. Заради намаляващото му ниво са редуцирани подаваните водни обеми към двата морски града.

През седмицата екоминистърът Емил Димитров представи дори идея количествата вода от „Камчия”, които се подават към Варна, да бъдат намалени, за да може по-голям обем от водоема да се ползва за Южна България. Трябва да се търсят и алтернативни варианти за водоснабдяване. 

През пролетта на 2018 година се наложи контролирано изпускане на язовир „Тича“ заради прекалено високо ниво. „Този язовир действително има много голяма водосборна площ. Но са необходими обилни дъждове, каквито бяха през 2017, началото на 2018 година, когато имаше изпускане на язовира, когато преля язовира. От тогава – графикът за обема на язовира е само надолу”, коментира Стефан Желев, областен управител на Шумен.

По стария довеждащ водопровод често се налагат ремонти, които остават без вода над 120 000 души. Докато се чака изграждането на нов водопровод и пречиствателна станция за близо 126 милиона лева. „Няма да има загуби, водата ще преминава през пречиствателна, така че ако в язовира има замътване като това, което имаше през 2018 година – няма да се чувства тази мътност по тръбите. Това са неща, които кардинално подобряват ВиК сектора в Шумен”, каза още Стефан Желев.

Като алтернатива за водоснабдяването не само на Шумен и Търговище, но и на Нови пазар и Каспичан се разглежда недовършената система „Дунав“, която разчита на кладенци. „Тя е алтернативен водоизточник. Може да има около 50%, което е напълно достатъчно, ако възникне авария – да може да бъде отстранена. Може и да продължат тези години със суша, да падне водата. Докато в тези кладенци – проучването показва, че практически е неизчерпаема водата”, обясни областният управител на Шумен.

Нивото на язовир „Ястребино”, който захранва град Антоново, също е критично. При обем от 62 милиона кубика, в него има над 16 милиона. Анализът показва, че ако продължи потреблението и няма валежи, през октомври водоемът ще падне под полезния си обем. 

Притеснения буди и моментното състоянието на язовир "Копринка".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:18 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 2
Mechkata
преди 3 години
С предимство са питейно-битовите нужди, после за напояване...То прехраната и сега е от нарязан пакетиран хляб със съмнителен произход и турски/полски продукти по 2лв.кг, а не български от по 4лв/кг...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
Petar2015
преди 3 години
Когато не стига водата за хората, значи няма да стига и за посевите. Трябва да се вземат мерки за напояване, преди да се превърне пейзажа в пустинен. Иначе прехраната на многолюдното градско население ще зависи от вноса на ниско качествена земеделска продукция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 1
Nemezanimavai
преди 3 години
Имам етаж от къща в Търново втория етаж е купен от няква англичанка дето не е идвала от 15 години да погледне етажа преди 5,6 години имаше студена зима е се спукала главната тръба,100 пъти звънях и в общината и ВиК но никои не обръща внимание така си и тече!по калпав народ от нашия няма!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 0
petsto
преди 3 години
Ако се стои със скръстени ръце и не се предприема нищо, със сигурност ще има водна криза покрай морето. Лошото обаче е в това, че дебелогъзият държавен чиновник предпочита да се вайка, вместо да започне да прави нещо преди да е настъпила кризата. Като начало да види как се справят другите страни... Като Израел, например...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още