IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Армения и Азербайджан се бият за Нагорни Карабах?

Планинският район, който е обитаван предимно от християнски арменци, се отдели от мюсюлманския Азербайджан през 1991 г. като "независима" република

08:15 | 29.09.20 г. 17
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<div>
	Разрушения в град Мартуни в самопровъзгласилата се Република Нагорни Карабах, 28 септември 2020 г.&nbsp;<em>Снимка: EPA/Hayk Baghdasaryan</em></div>
<div>
	&nbsp;</div>
Разрушения в град Мартуни в самопровъзгласилата се Република Нагорни Карабах, 28 септември 2020 г. Снимка: EPA/Hayk Baghdasaryan
 

Добрата новина за арменците: Ким Кардашиян застава зад своите сънародници. Американската риалити звезда призова правителството на САЩ да попречи на Турция да изпраща оръжия и бойци в Азербайджан и да подхранва войната в Кавказ. Кардашиян, от арменски произход и популярна по целия свят, заяви: "Армения е жертва на провокирани атаки от Азербайджан".

Лошата новина за арменците: Турция напълно застава зад Азербайджан. С оглед на решителността, с която президентът Реджеп Тайип Ердоган използва войските си в съседните страни като средство за външнополитически натиск, всичко се свежда до модификация на скандалния въпрос, зададен от кавказеца Йозеф Сталин: „И колко дивизии има Ким Кардашиян?“

Бушуващият от десетилетия конфликт в Южен Кавказ отново избухна през уикенда. Твърди се, че са убити десетки хора и са унищожени танкове и хеликоптери от двете страни. Азербайджан нареди частична мобилизация, Армения нареди на всички мъже в неделя да са в готовност. Конфликтът около планинския район е особено опасен, защото Турция е азербайджанският съюзник, Москва е арменският: Кремъл гледа на Кавказ като на “стратегически важен двор”, пише в свой анализ Süddeutsche Zeitung.

Арменци и азербайджанци се бият за Нагорни Карабах от срива на Съветския съюз; те бяха във война в началото на 90-те години. Планинският район, който е обитаван предимно от християнски арменци, се отдели от мюсюлманския Азербайджан през 1991 г.

С помощта на Армения тази „република“ е фактически независима, но не е призната съгласно международното право: Нагорни Карабах се намира на азербайджанска територия. Международната общност е загрижена, че конфликтът дестабилизира Южен Кавказ, откъдето протичат много нефтопроводи и газопроводи.

Както Турция, така и Русия гледат на региона като на зона на влияние

Анкара традиционно гледа на мюсюлманския и турскоговорящия Азербайджан като на съюзник, а освен това той доставя нефт и газ, тези суровини са изключително важни за Турция. Ердоган увери азербайджанския президент Илхам Алиев в "засилена" солидарност: "Регионът отново ще намери мир и спокойствие, ако Армения незабавно напусне азербайджанската земя, която е окупирала”. Турция застава на страната на Азербайджан "с всички средства и с цялото си сърце". „С всички средства“ очевидно означава и военно, поне косвено.


Очевидно на азербайджанска страна се бият и сирийски наемници, а в непотвърдени съобщения се посочва, че се използват турски бойни самолети и безпилотни летателни апарати. Според Сирийската организация за правата на човека, която е със седалище в Лондон и предоставя предимно надеждна информация за събитията в Сирия, милиционери от „Сирийската национална армия“, финансирана от Турция, са били вкарани в Азербайджан по време на сирийската гражданска война. Руските източници говорят за 4000 сирийци. Анкара използваше сирийски бойци и в либийската гражданска война. Твърди се, че се бият за около 2000 евро и са известни с бруталността си.

Ердоган може добре да продаде солидарността с поредната “братска държава"

По вътрешнополитически причини Ердоган определено се интересува от управляеми конфликти. В настроението на разгорещен национализъм, който е подкрепен от ислямските принципи, той може да продаде солидарността с поредната “братска държава". След изложената на показ роля на неоосманската сила в Сирия и Либия, след заплашителните жестове срещу Гърция и Кипър, конфликтът се вписва в картината. Следвайки познат модел, Анкара твърди, че “терористи" подкрепят Армения.

Ереван въоръжавал членове на “Асала", марксистка нелегална група. От 1975 г. до средата на 90-те години тя използвала терора за възстановяване на исторически арменските области в днешна Турция. Посланикът на Азербайджан в Анкара също заяви, че бойци от кюрдската ПКК са били призовани да се включат в битката.

Ердоган може да спечели от Кавказката война, стига да няма заплаха от конфликт между двете подкрепящи държави Турция и Русия: Москва снабдява както Армения, така и Азербайджан с оръжие, но поддържа военни бази в Армения и трудно може да понесе прекалено отслабване на съюзника си.

ЕС реагира по обичайния дипломатически начин - и от гледна точка на Турция вероятно неубедително. Говорител на представителя на външните работи Хосеп Борел определи развитието като “много тревожно". Нужни били преговори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 10 rate down comment 9
potten
преди 3 години
Едно е преобладаваща религия, например 40%, други е 80% че и 90%. В Армения е второто, както и в заобикалящите я държави. А в България мюсюлманите са не повече от 20-30%, въпреки че в някои райони са си на 90%, като отидеш и не можеш да се разбереш на български, например в кърджалийски и дуловско.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 8
mrynmryn
преди 3 години
Обикновено преобладаващата религия, се счита за основна. България също има доста чалмарство, но не е мюсюлманска държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 2
vzhekoff
преди 3 години
Явно пишещите не четат. Ще се изненадате да научите, но в Албания около 40% от албанците са мюсулмани и 35% са християни, останалите са 25% нерелигиозни и други. Не знам защо решихте, че е мюсулманска страна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 17
potten
преди 3 години
При Албания е много по-различно положението, там целият регион си е мюсюлмански, например Черна Гора и Косово, както и не малка част от Босна са си чисти мюсюлмани. Докато Армения си е заградена от мюсюлмански държави и седи откъсната зад Кавказ, т.е. не
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 4
mrynmryn
преди 3 години
А как е нормално за Албания? Единствената държава изцяло в Европа, която е мюсли.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 3
vzhekoff
преди 3 години
Йозеф Сталин ?Като превеждате с Гугъл поне четете след това !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 16
potten
преди 3 години
Проблемът с Арминия си е ясен. Не е нормално да има християнска държава в район, където масово съседите са си мюсюлмани, това си е проблема, останалото е резултат. Единствено Грузия е донякъде но не напълно християнска, но и тя е далеч на север. Може би трябва да се помисли за изселването на Армения в по-подходящ район, както е бил решен въпроса с анадолските гърци в началото на 20-ти век, когато са ги махнали от Анадола.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още