IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Енергийната ефективност: Поредният писък на европейския социализъм

Понятието „енергийна ефективност“ се превърна в мантра на екологичното движение, политиците и кръг от фирми, които виждат в него неограничен маркетинг, пише Боян Рашев

20:45 | 15.10.20 г. 11
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

В Брюксел са сметнали, че за да постигне целите на Зелената сделка, Европа трябва да инвестира 275 млрд. евро годишно за обновяване на сградите до 2030 г. Разбира се, оттам бързо са се сетили, че хората доброволно няма да инвестират тези пари в изолация и е била измислена нова регулация за задължителна енергийна ефективност на сградите. На пръв поглед звучи перфектно: стимулиране на сектора в криза, работни места, спестяване на разходи, енергия и внос, иновации, намаляване на енергийната бедност. Очевидно идеално решение. Как не сме се сетили по-рано, пита в свой коментар Боян Рашев, управляващ партньор в Denkstatt България.

През 21 век понятието „енергийна ефективност“ се превърна в мантра на екологичното движение, политиците и кръг от фирми, които виждат в него неограничен маркетинг. Не е рядкост да четем, че „непроизведената енергия е най-чиста“, „инвестициите в енергийна ефективност са най-печеливши“, „увеличават конкурентоспособността“ и т.н. И тъй като последното се приема аксиоматично, никой не може и думичка да изрече срещу лавината от нови регулации, правила и изисквания за енергийна ефективност на сгради, индустриални инсталации, телевизори и сешоари, която ЕК и страните членки генерират ежедневно.

Лесно се забелязва логическата непоследователност – ако инвестициите в енергийна ефективност бяха наистина толкова печеливши, едва ли щеше да има нужда от регулации, които да ги налагат. Всеки щеше да ги прави и да става по-силен на пазара. Да, ама не.

Всичко започна някак безобидно. ЕС реши, че трябва да популяризира ефективността като информира потребителите за енергийния разход на уреди и сгради. Екологичността на много неща започна да се свързва единствено с енергийната им ефективност. Звучи смислено, само че не е. Всъщност, някои от последиците са ужасни.

Благодарение на ефективността си дизеловите автомобили получиха „зелен“ имидж и преференции и днес са сред основните замърсители на въздуха. Изолирането на сгради се превърна в самоцел с всички последствия за здравето от ограничената вентилация. Последното се случи приоритетно в училища и детски градини. Чували сте за ръста на алергиите и астмата, нали?

Апетитът за регулиране обаче нарасна – бяха активирани едновременно морковът и тоягата. От една страна, се раздават субсидии за енергийна ефективност, чийто безспорен връх е схемата за 100% финансиране на реновирането на жилищни блокове в България – безпрецедентно по мащаб подаряване на общите пари на отделни индивиди. От друга страна, практически всички потребители на енергия биват задължавани да правят разни неща – като се започне от периодични енергийни одити за индустриалните консуматори, енергийни паспорти и стандарти за сгради и се стигне до абсурдни граници на мощността за прахосмукачки, забрани на цели технологии и пак енергийни одити за всеки голям магазин или ресторант. Естествено одити могат да бъдат извършвани само от държавно лицензирани фирми – току-виж станали твърде евтини, ако има свободна конкуренция.

Еманация на безумието е задължението на ЕРП да карат крайните си клиенти да инвестират в енергийна ефективност. От пазарни субекти се очаква да парвят така, че да намаляват продажбите си? Това води до създаване на изкуствен пазар за „спестена енергия“. Например, една банка закрива пет клона и продава постигнатите „спестявания“ на ЕРП-то, защото то трябва да намали продажбите, а хотелите отказват да се облепят със стиропор. Икономическа иновация!

Въпреки всичко сериозни инвестиции в енергийна ефективност правят почти само големите индустриални предприятия и търговски сгради, където енергията формира значима част от разходите. Всички останали се чудят как да избегнат тоягата и изобщо не се интересуват от моркова. И това на фона на безспорния факт, че в ЕС плащаме много по-високи цени за енергия в сравнение с целия свят. Затова ЕК и правителствата продължават да наливат милиарди евро в безсмислени кампании, схеми и промоции. А когато ефектите са недостатъчни за постигане на целите на политическата върхушка, идва ред и на законовите задължения.

Европейските политици на практика казват на гражданите и фирмите: „Ще харчите парите си за това, което ние решим“.

Как точно ще убедите фирма, чиято сметка за енергия е 1% от всички разходи, да инвестира значими ресурси в енергийна ефективност? Или пък домакинство, което има малък бюджет и ясни приоритети – храна, образование, почивка? Има ли начин бюрократ да схване, че за всеки индивид, било то фирма или физическо лице, е много по-важно да се развива, създава и расте, отколкото да спестява несъществени разходи? Всеки човек с поне малко опит в реалния бизнес отлично знае, че новите знания и умения, новите пазари, продукти и услуги, по-качествените машини и оборудване са, и винаги ще бъдат, далеч по-важни за успеха на една фирма, отколкото спестяването на каквото и да е. Същото се отнася за успеха на всеки индивид в живота – неслучайно българинът инвестира мило и драго в образованието и уменията на децата си, а не в къртене и лепене.

Налагането на ефективността със закон „плюшкинизира“ икономиката – насочва жизнената й енергия, мисленето и инвестициите към действия, които я възпират. Страничните ефекти са буквално убийствени. Това е погрешна политика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 0
Zlato
преди 3 години
Не било социализъм, ами най-обикновен цоциализъм. Кметицата сигурно е изцоцала някой бакшиш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 2
unicornblade
преди 3 години
Това е на теория.На практика е още по-брутално: 500 000 лв за саниране на блок с 5 етажа в гр. Ивайловград. Пък в блака 2 населени апартамента. Останалите обезлюдени.Почти всички блокчета вече са санирани и дори кметицата взе миналата година наградата за "Кмет на Годината на ГЕРБ".Да бяха им построили и подарили по една нова къща на живеещите, щеше да е по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 3
Императорът
преди 3 години
ЕС е в ръцете на неокомунистически изр0ди, които са неизчислимо по-опасни и по-големи *** от някогашните к0мунисти в Източна Европа. Единственото спасение за Европа очевидно е нова буржоазна революция, изваждане на гилотината от музея и масово сечене на тимберици - като се почне от крeтeните урсура и тимерманс и после - наред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Който идва на власт с насилие ,преврат и убийства на 09.9.1944 си отива от власт по същия начин. Новите *** - "прогресивните" - зеленашите, феминистистите, лгбт активистите, които всъщност са децата и внуците на старите *** да внимават, защото те ще го отнесат, когато дойде момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
terziеv
преди 3 години
Баси, то имало и какво да се прочете в този сайт. Нищо, после ще го удавят в 20-30 статии за вятърни мелници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 3
studioaa
преди 3 години
Това в заглавието не отговаря истината, тук става въпрос за комунизъм, а не социализъм. ес е комунизъм, защото ес иска да премахне националните граници, ес всячески ограничава частната собственост чрез всевъзможни регулации и ес се опитва да строи утопично комунистическо общество базирано на митичната и безумна "социална справедливост", която всеки път значи нещо различно и непрекъснато се сменя с цел да се оправдае поредното безумие. Долу ес!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
evlogi
преди 3 години
И аз поздеавявам Инвестор за този материал.И Боян Рашев разбира се.Чудесно е периодично да се чува и гласът на разума , а не само лунатичните бълнувания на зелените екофашисти и полезните *** които им слугуват в левичарските медии,и които уверено водят Европа към икономическа нерелевантност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
тъй ... зад Energy Efficiency Directive на ЕС , която е от 2012 и включва така нареченият механизъм Energy Efficiency Obligations за която е ревът в материалът ... :))) ... се прилага в голяма част от хамериканските щати , в китай , в южна корея , в австралия ... вероятно авторът сега го открива в ЕС и е много впечатлен ... :)))енергийната ефективност на сградите ама въобще не е европейски патент ... :))) ... на повечето места по света има специални програми и строителни стандарти ... едно е да харчиш за една средно голяма къща 800-900-1000кВтч на месец друго си е да е почти 0 ... :))) ... еле па като го разхвърляш за 10-20 години в/у ипотека ... наскоро четох един материал , за сграда на хартиеният архив в един холандски град ... абсолютна 0 за консумация за отопление , ток и вода ... слънчеви панели за ток , отопление на ток , рециклиране и съхранение на дъждовна вода и употребата й ... и в нея работят хора , и има специални климатични изисквания за хартиеният архив ... мноооого измислена постройка ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
хаха ... ти еднакво безсмислени коментари под всякакви статтийки ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
ing5rov
преди 3 години
хаха , статийката е изтървана по грешка ... ше има наказания .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още