IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Юлиан Попов: На територията на България може да се изгради водороден хъб

Съдбата на въглищното производство в България ще се реши от икономически политики и финансови отчети, смята експертът

15:44 | 06.12.20 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

България може да се възползва от стратегията на Европейския съюз за увеличаване на офшорната вятърна енергия, тъй като страната ни има технически потенциал от 28 гигавата в Черно море. Това заяви Юлиан Попов, съветник на Европейската климатична фондация, в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria.

„Трябва да изучим много добре този потенциал и да работим със съседните страни“, допълни той.

Гостът коментира и новината, че Европейската комисия ще предяви иск пред Съда на ЕС срещу България заради мръсния въздух.

„Мерките, които са необходими за изчистването на въздуха, са доста непопулярни и трябва да се появи някой с голяма политическа решителност, за да наложи ограничения на отоплителни инсталации и стари автомобили, за да се вместим в нормите“.

По думите му твърдите горива трябва да излязат от употреба в даден момент.

„Много се говори за това, че трябва всичко да се замени с газ, но той категорично не е решение, тъй като самият газ е замърсител на въздуха. 28% от замърсяването на въздуха в Лондон е резултат от газовите инсталации“.

„Проблемите за внедряването на мерките за подобряването на качеството на въздуха са два – чисто административен и реакцията на самите хора“, заяви Попов.

По думите му съдбата на въглищното производство в България ще се реши от икономически политики и финансови отчети.

„С какво да се замени въглищното производство е един сложен въпрос, но има и решение. Първото, за което да си дадем сметка, е, че  с повишаването на възобновяемата енергия ние все по-малко говорим за базова енергия, защото нямаме нужда от нея, а имаме нужда от т.нар. диспечируема енергия“.

Относно плановете за преминаване към водород Попов заяви: „ Водородът не е енергия, а е носител на енергия и за да имаме водородна енергия трябва да имаме енергия, която да произвежда този водород“.

Гостът добави също така, че на територията на България може да се изгради водороден хъб, базиран на зелена енергия, където могат да се изградят соларни паркове и съответно да се привлекат инвестиции.

Целия разговор по тези и още теми вижте във видеото.

Видеа с всички гости на „Клуб Investor“може да видите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 0
khao
преди 3 години
Иван, Асен .... даже има и един Евлогидо един са с бекъп ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 0
evlogi
преди 3 години
Айде бе??Кой тоз всеки?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 1
evlogi
преди 3 години
Ми и с батерии не виждам как може да стане.Ето в града в който съм , вече три дена е мрачно, тва са 72 часа, ако потребяват дори само 5 квт мощност, тва е равно на поне 360 квтч , система за съхранение на 360 квтч, при сегашните цени от около 160 долара за киловатчас би струвала около 60 000 $.Ми ако се проточи тва мрачно време още няколко дни с кво ще се захранват?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 0 rate down comment 2
khao
преди 3 години
то няма вариант и да си само на мрежата, бе демагог!.. всеки е с дизелов генератор за бекъп.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
мда ... всичките са с батерии ... без изключение ... не пиша за хибридни системи , които са вероятно хиляди вече ... google --> къщи с автономни фотоволтаични системи ... :)))и хората го правят за да си намаляват сметките , а не да им излиза по-скъпо ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 4
ing5rov
преди 3 години
"със сигурност са 100тици вече ... " ъхъ , скоро и в други градове ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 2
evlogi
преди 3 години
Няма такъв вариант да са изкл напълно от мрежата,освен ако не ползват системи батерии за съхранение на излишната енергия,която да използват нощем или в мрачно време, но тогава ще им излезе направо не златно, ами диамантено..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 1
ivanrog
преди 3 години
За водороден хъб ми е трудно да се съглася - нито имаме наистина големи източници на "зелена енергия", греенето не е повече от по-голямата част на Европа, но е по-малко от южната част, нито пък имаме водни запаси(по-спомен предпоследно място в Европа), т.е. при двата основни компонента нямаме предимство.По отношение на замърсяването, съвсем наскоро излезе, че основната част е повторно разпръснат прах, т.е. едно просто чистене ще свърши достатъчно работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
аз знам за почти 30 автономни соларни обекта , абсолютно изключени от мрежата , три от тях са складове , че едините имат и хладилни камери ... мощност от 5-30кВт ... никой не се оплаква , че му липсва мрежата ... :)))със сигурност са 100тици вече ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още