IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сорос: Сега е правилното време за вечни облигации

Доскоро подкрепях издаването на безсрочни облигации на ЕС, а не на държавите членки, но това не е възможно при настоящите обстоятелства, пише инвеститорът

13:45 | 18.01.21 г. 17
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Simon Dawson/Bloomberg</em></p>

Снимка: Simon Dawson/Bloomberg

Това не са нормални времена. Пандемията от Covid-19 създаде извънредна ситуация, тъй като властите не успяха да я овладеят достатъчно бързо, за да предотвратят глобалния икономически шок. Благодарение на забележителната демонстрация на сила в епидемиологията и медицината пандемията скоро ще бъде под контрол, пише в свой коментар за германския всекидневник Handelsblatt Джордж Сорос.

Различни ваксини ще бъдат широко достъпни в рамките на една година. Междувременно обаче вирусът нанесе икономически щети, по-лоши от финансовата криза след 2008 г. и това изисква твърда икономическа стратегия.

За съжаление, мерките, предприети от европейските политици, почти не бяха от полза. Причините за този провал могат да бъдат проследени до сложните отношения между централните органи на ЕС и неговите държави членки, пише Сорос.

Милиардерът признава, че отдавна е привърженик на вечните облигации. Това са облигации, които никога не трябва да се изплащат; трябва да се плаща само годишната лихва. Това може да звучи и като радикална идея за мнозина, но вечните облигации се използват от векове.

Великобритания издаде неограничени облигации, така наречените „Consols“, през 1752 г., а по-късно също използва неограничени „военни облигации“ за финансиране на наполеоновите войни. Съединените щати издават Consols през 1870-те години. Всъщност първите безсрочни облигации, емитирани от холандците през 1648 г., за да поддържат своите диги, все още са неизплатени; годишните лихвени плащания по тях обаче са толкова ниски, че едва ли някой знае за тяхното съществуване.

Вечните облигации трябва да бъдат въведени сега, след като международните лихвени проценти не могат да падат повече. Това би означавало, че това предимство ще бъде постоянно. Те могат да бъдат въведени постепенно, за да позволят на финансовите пазари да се запознаят с новия инструмент на финансовия пазар. Това не е проблем, тъй като недатираната облигация може лесно да се продава на траншове, пише още Сорос.

„Доскоро подкрепях издаването на безсрочни облигации на Европейския съюз, а не на държавите членки. Разбирам, че това не е възможно при настоящите обстоятелства. Въпреки редица големи политически пробиви ЕС не разполага с достатъчно данъчни приходи, за да осигури този вид фискални стимули, които биха били необходими за справяне с пандемията.

За да имат ефективна финансова политика в отговор на пандемията, европейските правителства трябва да разширят собственото си пространство за маневриране. Поради тази причина отделните държави трябва да издават вечни облигации, за да финансират разходите за борба с Covid-19, пише още инвеститорът милиардер.

Въпреки че не бе забелязано от широката общественост, Европейската централна банка (ЕЦБ) вече въведе безсрочни облигации. ЕЦБ купи огромни количества държавни облигации като част от програмата си за количествено облекчаване. Експертите знаят, че ЕЦБ няма друг избор, освен да запази този дълг завинаги.

Пазарната продажба на натрупаните облигации може да причини прекомерни пазарни сътресения, пише Сорос. Принуждаването на правителствата да ги изкупят обратно никога не би било осъществимо, тъй като би създало невъобразими финансови затруднения. Вместо това облигациите, притежавани от ЕЦБ, просто ще бъдат заменени с новоиздадени държавни облигации, когато им свърши падежът. Това преразпределение може да продължи вечно. По този начин количественото облекчаване на практика превърна срочните облигации във вечен дълг, пояснява още милиардерът от унгарски произход.

Има голяма разлика между вечните облигации, емитирани директно от правителствата, и вечния дълг, който се получава индиректно. Ако европейско правителство емитира вечни облигации, то ще фиксира ниските лихвени проценти завинаги. И обратно, ако правителството емитира нови традиционни облигации, за да попълни притежаваните от ЕЦБ облигации с падеж, може да се наложи да плати по-високи лихвени проценти.

Постоянните облигации, емитирани директно от европейските правителства, имат още едно изключително важно предимство: процесът е по-демократичен. В момента вечните облигации се създават от ЕЦБ, институция, която не действа под пряка отговорност спрямо електората на която и да е държава членка, пояснява Сорос.

„ЕЦБ се ръководи от строг мандат: поддържане на дългосрочна ценова стабилност в еврозоната. Това не е мандатът, който би трябвало да определя решенията за финансова политика на европейските правителства при извънредната ситуация  с Covid-19. Те са задължени пред своите граждани да се противопоставят на тази извънредна ситуация с всички необходими средства. Това включва издаване на безсрочни облигации поради присъщите им предимства“, заключава Сорос.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 3 rate down comment 5
korn
преди 3 години
Човекът легенда от който треперят всички русофили-все още не мога да разбера причината за това. Наскоро четох историята на Сорос. Става известен най вече с това че с брилянтен и коварен финансов ход събаря Английската банка и паунда. По това време мисля че Англия се готви да приеме еврото и ЕС да стане по интергриран. За това по ми се струва логично най вече англичаните да го мразят. Не не съм чел да предприел нещо срещу Русия. Ако някой знае за кво става въпрос да разясни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 0
studioaa
преди 3 години
Няма смисъл от такива безумия то и сега си има вечни облигации т.е всички облигации са вечни, защото има само 1 купувач на пазара им...Дано Господ го прибере по скоро сороса, защото тотално е тотално изкуфял...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
дядя Вова
преди 3 години
Доскоро подкрепях издаването на безсрочни облигации на ЕС, а не на държавите членки, но това не е възможно при настоящите обстоятелства, пише инвеститорът Бойче, ето ти коментар за "инвеститора".Буля Клинтъница рече (по смисъл):Всеки да си прерови мозъка и да изхвърли от там всичконеполиткоректно!Браво Бойче. Къде обаче в уравнението на инвеститора сакапиталите на ФЕД ?Huh ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
Господ да го прибира и поставя дето му е мястото на *** !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 5
zelka007
преди 3 години
замислих се ... ЕС има от доста време положителен търговски баланс със света и това е постоянна тенденция . независимо какво пишат туканка разни анти ЕС мишоци . дори без туризъм е така ... с едно-две изключения съюзът няма никакъв проблем да си дофинансира бюджетите , а изключенията могат да бъдат подкрепени от останалите членки . та въпросът е доста резонен , след като можем да си донапечатим необходимите заеми , и да преживеем инфлацията от това , защо трябва да се издават такива облигации на разни външни мераклии ... освен да им приберем кинтите ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 1
bgMan
преди 3 години
Това противно същество твърди, че ЕС нямал достатъчно приходи от данъци за да се справи с пандемията!?!?И хубаво говори за вечни облигации и дава исторически примери с тях но защо в статията няма последващ разбор как след време се е развила всяка една подобна авантюра в исторически аспект. Докато много удобно се цитират единствено холандските вечни облигации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 2
bgMan
преди 3 години
Това противно същество твърди, че ЕС нямал достатъчно приходи от данъци за да се справи с пандемията!?!?И хубаво говори за вечни облигации и дава исторически примери с тях но защо в статията няма последващ разбор как след време се е развила всяка една подобна авантюра в исторически аспект. Докато много удобно се цитират единствено холандските вечни облигации.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още