IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Жилищната площ в Столична община расте над два пъти по-бързо от населението

София няма нужда от нови терени за жилищно строителство, а от масово обновяване на съществуващия жилищен фонд

16:53 | 17.02.21 г. 20
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През периода от 2010 до 2019 г. жилищната площ в Столична община е нараснала с 6%, докато през същия период населението на общината се е увеличило само с 2,5%, показват данни на НСИ, цитирани в анализ на жилищата в Столична община на общинското предприятие „Софияплан“. Анализът е част от поредица проучвания на актуалното състояние и тенденциите в развитието на икономиката, населението и обитаването в общината и е първият етап от подготовката на Програмата на София – новия план за интегрирано развитие на Столична община, който ще насочва програмно финансиране от ЕС за периода 2021-2027 г. Жилища1 Жилища1

Освен това коефициентът, изразяващ броя нови жилища на година на 1000 души за София през първите години след 2010 г. е под 1, но рязко се вдига, достигайки пик от 6,7 жилища на 1000 души през 2019 г., което е в пъти над средните стойности за други европейски градове, показват още данните от анализа.

Абсолютният брой жилища на 1000 души също се повишава през последните години от 426 през 2010 до 460 през 2019 г., като тези стойности гравитират около средните за ЕС.

В същото време според демографската прогноза населението на Столична община през 2050 г. ще бъде около 1 442 000. Това е с около 70 хил. души повече от настоящия брой. Тази допълнителна бройка обитатели би имала нужда от около 32 хил. жилища. При сегашния темп на строителство, около 8 000 започнати нови жилища годишно, тези жилища ще бъдат изградени за 4 вместо за 30 години, пишат от „Софияплан“ и допълват, че това е индикатор за риска от създаване на голям брой празни жилища и съответно имотен балон.

Според авторите на анализа София няма нужда от допълнителни нови терени за жилищно строителство „на зелено“, а от масово обновяване на съществуващия жилищен фонд и повишаване на неговата използваемост. Ако все пак има нужда от увеличаване на жилищния капацитет, фокусът и инвестициите следва да бъдат съсредоточени върху старите индустриални терени и множеството необитавани жилища.

150 хил. жилища в София са необитавани

Според различни данни почти една четвърт от жилищния фонд, или около 150 хил. жилища в София, са необитавани. Авторите на анализа посочват, че една от причините за това е предвидената възможност в действащия Общ устройствен план (ОУП) на столицата за голямо строителство на жилища, която се експлоатира вече десет години.

ОУП "дава възможност за застрояване на голяма площ нови зони за жилища, които при средния стандарт на обитаване за Столична община, който е 30 кв.м на жител, биха могли да приемат близо един милион нови жители. Въпреки че такъв голям брой хора надали ще мигрира към София в близкото бъдеще, възможността за строителството на такова голямо количество жилищна площ вече води до негативни ефекти за средата – празни жилища, липса на инфраструктура, проблеми с придвижването", се казва в анализа.

Трите квартала с най-много предвидена, но все още нереализирана, жилищна площ са "Малинова долина – Запад", "Манастирски ливади – Изток" и "Витоша – Лозенец". Някои от тези квартали вече са класифицирани като проблемни поради липсата на базова инфраструктура в тях – училища и детски градини, паркове, канализация, улици и градски транспорт, посочват от "Софияплан".

Според експертите е необходима целенасочена общинска политика за насочване на инвестиционния интерес към обновяване на съществуващите сгради вместо строителство на нови.

„Възможността за строителство на нови жилища е необходимо да бъде значително намалена, за да не бъде изгубена напълно стойността на вече изградените жилища, както и за да могат те да бъдат обслужени адекватно с публична инфраструктура“, се казва в анализа.

Впъпреки непрекъснато увеличаващия се брой новопростроени, но и празни жилища липсва общинска жилищна политика. Един от индикаторите за това е ниският дял на общински жилища (около 2% от целия жилищен сграден фонд), като броят им непрекъснато намалява, констатират авторите на анализа. Освен това съществуващият общински жилищен фонд е силно амортизиран и деградиращ. Моделите за управление, настаняване и поддържане са неефективни. Липсват механизми за жилищно подпомагане, включително и в частния сектор, насочено към най-нуждаещите се, но и уязвими групи и млади хора, допълват те.

Последна актуализация: 03:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 9 rate down comment 2
nikolovnn
преди 3 години
Аз помислех, че този анализ обхваща и 2019г. а графиката за "подобрената" финансова достъпност е до 2018г.Но имам един въпрос: "В случай на покупка един квадратен метър се равнява на около 100% от средната месечна заплата в София", сочи анализът." - това изречение какво "казва"?Това означава ли, че със средна заплата в София може да си купиш един квадратен метър площ. (колко струва този метър - 1000 ЛВ???) Но ми се струва, че "средната заплата" е като онова другото... Та колко човека в София получават тази заплата (един квадратен метър площ - средно) и колко от тях искат да си купят този един квадратен метър също е интересен въпрос.Говорим за "чистите" парички!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 0
Mirilai-lai
преди 3 години
между другото, снимката е романтика - дърветата са по-красиви от блока...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 0
novata_ikonomika
преди 3 години
*"реши" да се чете "ще е"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 16 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 3 години
Статия в сайта близнак Днес.БГ от понеделник "Общо 4076 жилища с обща площ от близо 414 хил. кв. м са били въведени в експлоатация в София през миналата година спрямо едва 1559 през 2019 г."Хайде да посмятаме и да се посмеем заедно колеги:В София 2019 са родени 13075 (НСИ). Умрели за 2019 15635 (НСИ)Две деца правят семейство и живеят в едно жилище = 6500 жилища са нужни на година. Обаче когато умират в София същия брой възрастни се освобождават 6600 жилища (ако приемем че почиват от едно семейство двамата)Значи - не са нужни тия 4076 и 1559 жилища. Ако приемем, че 13000 се раждат и 15000 умират значи настоящите жилища са достатъчни а новопостроените образуват натрупване на огромна наличност от празни жилища, което ще срине наемите до суми 300 лв в сегашни пари (или коригиране инфлация бъдеще пари) които реши е половин минимална заплата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 2
kane
преди 3 години
две неща:Всичко е пазар.Сградите също се амортизиат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
lefti
преди 3 години
Всичко е точно! За децата да има!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 3
Един Българин
преди 3 години
Необходимо е ОУП да преосмисли териториите за ново строителство и параметрите на застрояване в тях, като се съобрази с наличната инфраструктура. -- А добро утро! Да ме прощават хората в Манастирски ливади, Кръстова вада и Витоша ама да си купиш апартамент там наистина трябва да нямаш никакви пари и да не мислиш за бъдещето. Освен детски градини, улици, площадки и транспорт можеш спокойно на някои места да скочиш от твоя балкон в този на съседа.Да не говорим че "от 17 кв.м на жител през 2010 г. тя достига 26 кв.м на жител през 2018 г." - да но включва 30+% общи части защото делът на новото строителство за почва да има значителен дял. Т.е. същата работа. А за "действаща метростанция Хаджи Димитър" не ми се коментира. Няма да е действаща още много време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 2
Varfor
преди 3 години
То в момента не може да се продадат една голяма част от новопостроените жилища, след 2-3 години ще бъде още по-интересно положението. Но да си тече промиването на мозъците, че сега е моментът за апартамента. :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 11
abdul
преди 3 години
това е за туристите и преселението, не е за населението.споко, като забранят живеенето в офис студиа всичко ще си дойде на мястото с минимален нетен ефект за апартаментаджиите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 4
nkavrakov1982
преди 3 години
На вниманието на всички инвеститори в имоти и апартаменти....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още