IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Следващият проблем на ЕС: Швейцария

Двете страни не са склонни на компромиси, за да предоговорят рамката за своето сътрудничество, и не могат да намерят изход

08:37 | 03.05.21 г. 18
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Един ден, малко след като се преместил в Берн, Швейцария, Михаел Флюгер, германският посланик в Швейцария, тръгва от резиденцията си към близка пекарна. На улицата той вижда крайно десен агитационен плакат, показващ мъж, носещ знаме на Европейския съюз (ЕС) като колан, седнал върху мъничко изображение на Швейцария и го смачкал под тежестта си.

„Бях шокиран“, казва той пред швейцарски вестник. По време на предишен пост в Женева той никога не е срещал такава вражда към ЕС, основният търговски партньор и съмишленик на Швейцария. Сега обаче „атмосферата около ЕС стана толкова негативна“, казва той. „В някои медии и социални мрежи ЕС се изобразява като чудовище“, допълва Флюгер.

Тази нарастваща враждебност служи като фон за първото официално посещение на швейцарския президент Ги Пармелин за важна среща с председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен. Тъй като Швейцария не може да приложи новото институционално споразумение с ЕС, отношенията между Берн и Брюксел стигнаха до задънена улица, пише онлайн изданието Foreign Policy.

Това ще бъде поредният стрес тест за двустранните отношения между тези две съседки, особено след Brexit, като ще се счита за индикация за това колко твърд ЕС иска да бъде с близките страни. Пармелин увери сънародниците си, че „няма да се прави на Борис Джонсън“ и да затръшва врати.

Сравнението с Brexit е съвсем оправдано, макар и малко неподходящо, защото докато Обединеното кралство се дистанцира от ЕС, Швейцария се приближава все повече.

Страната не е член на ЕС, но е нетърпелива да разшири обширните си отношения с 27-те страни членки. Проблемът е, че, подобно на Великобритания, Берн иска да запази суверенитета си, а това е трудно да се балансира и Брюксел няма да го толерира без насрещно поемате на задължения. Накратко казано – трети страни няма как да получават привилегиите, които дори членовете на блока нямат.

На фона на смутните времена обаче ЕС има голям интерес да поддържа добри отношения със съмишленици като Швейцария по различни причини.

На референдум през 1992 г. швейцареците отхвърлиха членство в ЕС. Скоро след това те договориха търговско споразумение с Брюксел и през годините го надграждат. В момента Берн и Брюксел имат поне 120 двустранни споразумения, които функционират добре. Те осигуряват достъп до пазара на швейцарски фармацевтични продукти, метали и химикали в замяна на спазването от Швейцария на правилата на вътрешния пазар и скромен финансов принос за бедните региони на ЕС.

Швейцария е член на Шенгенското пространство, в което няма граничен контрол. Страната участва в студентски обмен по програма Еразъм, в научни изследвания на ЕС и в полицейско сътрудничество. Достъпът до здравната система на ЕС и пазара на електроенергия са напред в списъка с желания на Швейцария.

Някои казват, че Швейцария взима най-доброто от два свята: достъп до най-големия единен пазар в света и свобода да играе го играе суверенна държава, когато пожелае.

Според проучване от 2019 г. никоя държава не печели повече от единния пазар на ЕС от Швейцария. Въпреки че добавената стойност за средния гражданин на ЕС е 1008 долара допълнително годишно, средният швейцарец получава 3 499 долара. В граничните райони на Швейцария в близост до Базел или Женева десетки хиляди граждани пътуват до работа от другата страна на границата. Болниците, ресторантите и други фирми разчитат на това. Някои твърдят, че Швейцария има един вид „пасивно членство в ЕС“.

В Брюксел обаче швейцарците са известни като трудни клиенти. Докато Норвегия, друга нечленка с широк достъп до пазара, никога не поставя под въпрос финансовия си принос за ЕС, Швейцария редовно я използва като инструмент за получаване на отговори във връзка с някакви въпроси.

Швейцарските референдуми също са източник на търкания. Гласуването за имиграционните квоти през 2014 г. например наруши двустранните споразумения с ЕС за защита на свободното движение на хора.

Последна актуализация: 13:53 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 5 rate down comment 1
korn
преди 2 години
Не само в Швейцария е така, и в други богати държави в Европа е същото. Това е цената, за да имаш добре функционираща и спретната държава, с добра инфраструктура, здравеопазване и долу горе сигурен и спокоен живот на населението. Но ние българите, и другите държави от бишвия комунистически блок, включително и Русия рядко го отбелязваме това. Ние искаме да имаме пари и държави като техните, но да си живеем по старому. И тъй като това не може да се случи, обвиняваме тях, Запада и кой ли още не за това. Бих прибавил и държави като Гърция, Испания и Италия, които също искат да си живеят охолно и безгрижно, но Севера да плати сметката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 2
michaelis23
преди 2 години
8.7млн. са колко от тях са албанци и Косовари сичките ли ко ? Ние кат сме 5 млн. нето и от тях половината са кюмури та що ? Кухий вместо да умуваш там има има едно от най високите GDP в света и има улици, образователна и прочее системи за разлика от нас ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 2 години
да мише тъъпо, точно така е... предимно са швейцарци от албания. и косово
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 3
khao
преди 2 години
налиии, дълбоката държава крие фактите от нас :))) Що па не земат да скъсат връзка с ЕС и да видим кво ще стане :)) аз принципно съм ЗА.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
michaelis23
преди 2 години
Следващият проблем на ЕС: Швейцария-------------------------------------------------ми проблем е щот там мaaнгycти не пускат, мултипедерализъм с жендаризъм не работи и на капак всичкото и отгоре не мое им откраднат парите, щот са най-военизирата страна в света мда да не Сашово не Израел ни С. Корея, а именно тез и ги разбирам щот държат/крадат парите на света, т.е. треа да могат да се защитават от ЛГБТ Атлантиски ***. Тез също не приемат заповеди от некви Некролози Байдъновци, Сашевски комунисти и Еврoгейcки Рептили просто не стаа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 3
michaelis23
преди 2 години
ми за тва си седи в Кочинната България в панелките пред разпад и ги остай тия да си живеят в егоизма и скъпотията, където държавата е подредена ... тва скъпо, онова скъпо ми явно според техните стандарти със минимална заплата от 4000 chf до над 25 000 chf на месец е нормално, то и у нас водата и тока са мега скъпи за заплатки от 700стин леа и кво от туй ? Такива заплати има ли у нас ? Май ньет няма и да има никогаш .... ако немате кво да кажете напреки специално тая държава дет е създадена от Венецианските банкери и окраде на света парите, то просто тишина в залата ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 3
deaf
преди 2 години
"Статията" премълчава половината факти истини,(което означава че лъже),а казва само тези факти и истини,които са и удобни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 2 години
бля,бля,бля... нали ако не напишеш 'огромна' някак си изказването ти щеше да звучи глуупаво :))... не че не е де... ае поне един път прочети статията и тогава пиши.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 1 rate down comment 4
deaf
преди 2 години
Швейцария (както и Норвегия) плащат огромна такса за правото да търгуват с ЕС. Преди 20-ет години Швейцария подаде молба за членство в ЕС,(Общност),но преди няколко години я оттегли,защото Брюксел настоя Швейцария да отмени правото на своите граждани да носят оръжие! Това беше капката,която преля чашата. И швейцарците биха дузпата на Меркел и ко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 2
elinelinov
преди 2 години
Преди си мислих,че Швейцария една от те старaните които са били еталон и казвахме ,че " България може да бъде като Швейцария".Повече от месец останах там и обикoлих цялата страна .Всичкото е много скъпо, хората с злобни и егоисти или прoсто казано - са ***.Особено Северната (от страна на Германия ) нямам думи да се изразя. Навсякъде- табели,предуpреждения,бариери,синджири (затворени по-нивите даже пътеките с бариери) надписи " private".Паркингите не само в града даже в парковете (края на града) болниците, моловете даже в гробищата се плаща (0.70 франка на час най-евтиното извън града в паркинга на ресторант.( 1Евро-1.16 Франка беше 2018 ноември месец).За един обяд (само порция) платих 87 Франка ни сит ни гладен станах от масата. Никога повече не бих отишъл там и в Албания.При най-малкото глоби (бях спрял във връзка с навигацията да проверя за няколко минути (двигателят работеше както и аварийната сигнализация не пречих на никого ) тъй като показваше погрешно( така си мислих) без обяснение полицията въобще не те слуша ми написаха 800 Франка глоба.(някои от нашите многознаещи веднага ще се нахвърли мислейки ,че там е "Рай" а България е "Ад" ,че ги критикувам - казвам истината )
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още