IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мъск отново потопи биткойна

Причината е решението на Tesla да прекрати възможността за плащане на колите ѝ с криптовалутата поради екологични причини

08:36 | 13.05.21 г. 37
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg LP</em></p>

Снимка: Bloomberg LP

Главният изпълнителен директор на Tesla Inc. Илон Мъск заяви, че производителят на електрически превозни средства спира изплащанията на колите си с биткойн, което доведе до срив в цената на цифровата валута.

В публикация в Twitter в сряда Мъск цитира опасения относно „бързо нарастващото използване на изкопаеми горива за добива на биткойни и трансакции“, като същевременно сигнализира, че Tesla може да приеме други криптовалути, ако те са много по-малко енергоемки. Той поясни, че компанията няма да продава нито един от биткойните, които държи, предава Bloomberg.

 

„Криптовалутата е добра идея на много нива и ние вярваме в обещаващото ѝ бъдеще, но това не може да бъде за сметка на околната среда“, заяви Мъск. Tesla беше започнала да приема биткойни, за да продава своите електрически автомобили, едва през март. Това съобщение добави легитимност към криптовалутата като все по-приемлива форма на плащане и инвестиция, особено идващо от голям член на S&P 500, начело на който е високопоставен изпълнителен директор, който има много последователи сред инвеститорите на дребно и широката общественост.

Преди това компанията обяви закупуването на биткойни за 1,5 милиарда долара, което даде значителен тласък на най-старата и най-известната дигитална валута.

Биткойнът отдавна е критикуван от природозащитниците поради високата консумация на енергия, която изисква така нареченият майнинг - производството на валутни единици с помощта на енергоемки компютърни процеси.

Най-голямата криптовалута се обезцени с 15% до малко над 46 000 долара, преди да навакса част от отстъплението. Към момента понижението е с около 6% до 50 980 долара. Бързата разпродажба по-рано за кратко предизвика прекъсвания на някои борси с цифрови токени. Все пак за последната година биткойнът все още отчита сериозен ръст - повече от петкратен.

Уебсайтът на Tesla, който има страница за поддръжка, посветена на биткойн, отбеляза, че токенът е единствената криптовалута, която Tesla приема в континенталните САЩ.

Мъск също често пише в Twitter за Доуджкойн, криптовалута, стартирала на шега през 2013 г. На шега той се нарече "Dogefather" по време на участието си в шоуто "Saturday Night Live" на 8 май. А в Twitter във вторник попита: „Искате ли Tesla да приема Doge?"

Добавянето на биткойна към баланса на Tesla беше най-видимият катализатор по време на ралито на тази криптовалута през тази година. Биткойнът поскъпна с 16% този ден, което е най-голямемият еднодневен ръст, откакто избухването на Covid-19 предизвика волатилността на финансовите пазари през март 2020 г.

Оптимизмът за криптовалутата нарасна, след като Mastercard Inc., Bank of New York Mellon Corp. и други фирми решиха да улеснят клиентите да използват криптовалути, подхранвайки масовото възраждане, което отнесе цената на биткойна от около 29 000 долара в края на миналата година до почти 65 000 долара през април.

Копаенето на биткойни консумира 66 пъти повече електроенергия, отколкото в края на 2015 г., а свързаните с него въглеродни емисии вероятно ще бъдат подложени на все по-голям контрол, се твърди в неотдавнашен доклад на Citigroup Inc. 

Мъск не за първи път разглежда въпроса за въздействието на криптовалутите върху околната среда.

Ark Investment Management LLC публикува миналия месец доклад, в който се казва, че добивът на криптовалута може да стимулира инвестициите в слънчева енергия и да направи по-голяма част от възобновяемата енергия достъпна за мрежата. Джак Дорси от Twitter Inc. препубликува публикацията с коментара, че биткойнът „стимулира възобновяемата енергия“. Мъск отговори на туит на Дорси, като каза просто: „Вярно“.

Туитът на Мъск в сряда изненада мнозина в криптовалутната общност, включително Ник Картър, основател на Castle Island Ventures и водещ защитник на използването на енергия за биткойни.

„Със сигурност трябваше да си направи проверката, преди да започне да приема биткойн“, каза Картър. „Много странно и объркващо е да се види този бърз обрат“.

Не е ясно какво е предизвикало решението. Както Мъск, така и Захари Къркхорн, главен финансов директор на Tesla, не са отговорили веднага на запитване по имейл за коментар по темата на Bloomberg. През март Къркхорн добави към работната си длъжност и "Майстор на монети", става ясно от корпоративната документация.

Резултатите на Tesla за първото тримесечие бяха подкрепени от продажбата на 10% от нейните активи в биткойн. През миналия месец Мъск заяви, че продажбата им е била предназначена да демонстрира ликвидността на токена и добави, че е запазил личната си инвестиция в криптовалутата. Къркхорн каза по време на разговора с анализаторите, че компанията вярва в дългосрочната стойност на биткойна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

27
rate up comment 2 rate down comment 4
evlogi
преди 2 години
Забавен пич.За копаенето на биткойни отивала много електроенергия, която била добивана основно от термални централи.Лошо.Но явно това не важи за употребата на автомобили Тесла, според логиката на господин Мъск.Което не знам как се връзва с факта, че една доста голяма част от автомобилите му се продават в Китай,където потребяват електроенергия, добивана основно от въглищни електроцентрали.Дали се дължи на синдрома на Аспергер, от който Мъск си призна, че страда,или е обикновена манипулация, не бих се наел да кажа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 1 rate down comment 5
cherney
преди 2 години
The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking. Нейният автор е Сайфедин Амус, но не мисля, че си достатъчно умен, за да си чел, каквото и да е от него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 2 rate down comment 5
Solar Power
преди 2 години
Ако държиш да чуваш долари то обръщаш си парите в BUSD държиш си ги на 10% лихва в картата и си ги харчиш пак от там за бира. Нищо не се копае, не се замърсява планетата и не харчим ток и топло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 5
Solar Power
преди 2 години
Нямам проблем изобщо с бирата. Имам си binance card с достатъчно BNB-та за 5% кеш бек. Отивам в магазина или на кино и си купувам бира и плащам изцяло с бнб-та и на всичкото отгоре на всеки 100лв. ми връщат 5лв. Златото не може да го сравниш с дефлационна валута като BNB или дори BTC. Относно bnb на всеки 3 месеца се прави изгаряне последния път беше равно на 500 милиона долара. Реално bnb в обращение намалят и вече са само 154 милиона от първоначалните 200 милиона. Няма ги. Златото е инфлационна стока. Копаем на Земята ... като го изкопаем ще намерим на други планети и пак ще копаем тоест може да се счита за безкрайно. BTC и BNB не са такива. Единствената заплаха за тях е крипто компютър, но до тогава ще има допълнителни защити. Да BTC се копае и остават около 3 милиона и да харчим ток здраво, но пък BNB е изкопано изцяло и няма нужда да се прави нищо. Други валути като eth/doge са инфлационни. Всяка година разработчика си добавя примерно 2% етери или догета. Считай,го ,че все едно да си напечатами юани, евро или долари.Това беше кратко въведение от мен :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 6
bgMan
преди 2 години
Още преди 3 години се пазаруваше с карти вързани към сметка с BTC отвсякъде където има ПОС терминал. Колеги от hardwarebg forum даже си купуваха зеленчуци и всякакви дреболии от квартални магазини в България освен хардуер. Revolut и iCard са първите но има още много след тях. И вървят на доста места. Не само бира, всичко може да си купиш защото има компании предоставящи финансови услуги срещу сметка с BTC открита при тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 2
mrynmryn
преди 2 години
Да, ама има един проблем, аз искам да отида и да си купя бира от магазина, ама не приемали биткойни. И зад златото не стои никоя държава, никой не те спира да вземеш една лопата и да го копаеш, да не говорим, че е по-лесно да го продадеш, защото е пълно със заложни къщи.Ако никой не иска да ти обмени биткойна в долари, мислиш ли, че ще "струва" толкова?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 9 rate down comment 1
khao
преди 2 години
The bitcoin standard ... хахаха, това все едно е книга писана от Иван Митев.. там ще намерим грешката от прилагане на парите и защо централните банки ни обират .... нали ? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 1 rate down comment 6
Solar Power
преди 2 години
Друга подобна валута е BNB. Всичко е изкопано , нищо не се копае :)Няма инфлация както eter,us dollar, юан, euro и т.н. също като биткойна само,че не се копае, трансферите могат да бъдат милиони в секунда и има ограничени бройки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 1 rate down comment 9
Solar Power
преди 2 години
"в който не можеш да ги замениш за друга валута, зад която стои някоя държава" - точно това е част от красотата просто никой не стои зад биткойна ! Нито една държава не може да си "разиграва коня". Нещо като неутрална валута удобна за всички: китайци,американци,европейци и всякакви други.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 2
khao
преди 2 години
поне той наистина ще ги инвестира тия пари в нещо смислено ... я развойна дейност, я завод... така че... евала, да ги дере още ако може !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още