IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Няма кой да работи… Brexit пропъди източноевропейците…

Много от работниците вече не отговарят на изискванията за дълготрайно пребиваване във Великобритания

08:32 | 23.06.21 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Строителен работник извършва ремонтна дейност в центъра на Лондон. <em>Снимка: Chris J. Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Строителен работник извършва ремонтна дейност в центъра на Лондон. Снимка: Chris J. Ratcliffe/Bloomberg

В предни години 20% от работниците по строежите във Великобритания са били от страни в Европейския съюз. В Лондон този дял е бил дори 30 на сто. Но Brexit и краят на свободното придвижване промениха това. Хиляди европейски работници се завърнаха обратно в Полша, Румъния, България и Латвия заради пандемията и новите правила за пребиваване на Острова. И навярно това ще е завинаги, коментира германският седмичник Die Zeit.

Пьотр, който е  от Украйна, изпитва ефектите от Brexit на собствения си гръб. Той е строителен инженер и работи в Лондон. В момента отговаря за строителството на три луксозни вили. Но проектите не напредват. “Не намирам работници. Където и да търся. Дори и в интернет”, оплаква се мъжът. Обикновено наемал плочкаджии, електротехници и други строителни работници от Полша, България, Румъния и Латвия. „На тях можеш да разчиташ, а и често са отлични работници“, казва Пьотр и признава, че никога досега не е изпитвал подобен недостиг на работна ръка.

Проблемът се корени в това, че много от работниците вече не отговарят на изискванията за дълготрайно пребиваване във Великобритания. Едно от тях е да си живял и плащал данъци там поне пет години.

Новите визови регламенти

На 30 юни изтича програмата, която позволява на живеещите във Великобритания граждани на ЕС и занапред да си осигурят право на престой и работа на Острова. „Всички, които не спазят крайната дата и нямат основателна причина за това, че са се забавили да кандидатстват, ще загубят моментално и безвъзвратно правото си на пребиваване”, обясняват от мозъчния тръст “Обединеното кралство в променяща се Европа”. Пропусналите срока са изправени пред опасността да бъдат експулсирани от страната. 

Визовите регламенти са умишлено разработени от британското правителство така, че евтините работници от ЕС да останат у дома си, доколкото е възможно. Много служители от ЕС не отговарят на условията на новата система за уседналост, която предоставя на гражданите на ЕС разрешение за пребиваване във Великобритания. Не всеки строителен работник от ЕС е живял и плащал данъци в Англия непрекъснато през последните пет години. Но това би било необходимо при новите условия.

Сега срокът за кандидатстване приключва след две седмици. Строго погледнато всеки, който няма разрешение за пребиваване, трябва да се прибере вкъщи. Трудно се намират работни визи за строителни работници и техните семейства. Заплатата, която трябва да се докаже пред властите, е 25 000 британски лири. Само през първото тримесечие на 2021 г. на 3294 граждани на ЕС е отказано влизане във Великобритания на границата - поради липса на правилната нужна виза, шест пъти повече, отколкото досега.

200 000 европейци са напуснали Великобритания

Новата британската миграционна система е точкова и облагодетелства висококвалифицираните експерти и хората с професии, в които има дефицит на кадри. Строителният бранш не е сред тях. В резултат на това от 2019 г. (когато свободното движение на работници в ЕС все още е в сила във Великобритания) до 2020 година броят на европейските граждани във Великобритания е спаднал с близо 200 хиляди души. 

Броят на хората от осемте по-млади държави-членки на ЕС като Полша, Естония, Латвия и Чехия е намалял със 125 000. Но точно тази група хора съставлява голяма част от чуждестранните строителни работници във Великобритания, чуждестранните шофьори на камиони и сезонните работници в селското стопанство. Строителната индустрия стене, че е загубила 46 процента от своите квалифицирани работници.

Brexit накара много семейства от ЕС да се замислят за бъдещето си във Великобритания, пише още Die Zeit. Защото то не винаги изглежда розово. Пьотр пътува по 1-2 часа в задръствания, докато стигне до строителната площадка. В родината си той няма да изпитва подобен стрес, нито пък семейството щеше да плаща скъпи места в детската градина.

Ксенофобията расте

Правителството на Обединеното кралство намали социалните помощи. Поради големия брой кандидати за убежище, семейството на Пьотр изпадна от списъка с чакащи за ново жилище.

„Разликата между богатите и бедните се увеличава. Тук вече няма средна класа и ние принадлежим към бедните”, казва той. Ксенофобията също се е увеличила рязко след излизането на Великобритания от ЕС. „Веднага щом чуят, че говоря на чужд език, чувам как казват зад гърба ми: ш...н чужденец”. Затова и много от приятелите на Пьотр вече са напуснали Великобритания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:43 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 7 rate down comment 3
Един Българин
преди 2 години
Имайте в предвид, че статията е поръчкова да се "види" каква голяма грешка допуснаха англичаните. Че е грешка съм съгласен, а дали е голяма бъдещето ще покаже. И преди съм се чудил на човек, който реши да живее и работи там - няма море, няма планини, сдухани сноби, грозни жени ... няма какво да се прави там :). Не случайно като пенсионери, а някои и преди това идват тук и къде ли не.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
Ivan N.
преди 2 години
Голям зор за Брексит беше, голям зор да изгонят чужденците и ето го резултата...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 0
khao
преди 2 години
да не ви пука много... Индия, Пакистан и Нигерия са бездънна яма за кадри... те не се водят чужденци на острова..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още