IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Байдън и Меркел обещаха общ фронт срещу Русия и Китай

Двамата са единни в убеждението си, че Москва не трябва да използва газа като оръжие

08:07 | 16.07.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Alex Edelman/CNP/Bloomberg</em></p>

Снимка: Alex Edelman/CNP/Bloomberg

Американският президент Джо Байдън и отиващият си от поста германски канцлер Ангела Меркел обещаха да работят заедно за защита срещу руската агресия и да се изправят заедно срещу недемократичните действия на Китай, предаде Ройтерс.

Байдън заяви, че отново е подчертал безпокойствата си относно газопровода "Северен поток" 2, който се строи от Русия до Германия под Балтийско море, но двамата с Меркел са единни в убеждението си, че Русия не трябва да използва газа като оръжие.

"Ние стоим един до друг и ще продължим са сме единни, за да защитим нашите съюзници от източния фланг на НАТО от руската агресия", заяви Байдън на съвместна пресконференция с Меркел.

Той каза още да се изправят и защитят демократичните принципи, когато Китай или друга страна се опитва да подкопае свободното и отворено общество.

байдън байдън

САЩ и Германия са ключови съюзници в НАТО, но отношенията им пострадаха по време на предишния американски президент Доналд Тръмп, отбелязва Ройтерс. Байдън и Меркел се познават и са работили заедно в продължение на години. И двамата обещаха да засилят връзките между двете страни в бъдеще.

Вашингтон се опасява, че газопроводът "Северен поток" 2 ще навреди на Украйна и ще увеличи зависимостта на Европа от руския газ. САЩ искат да намерят начин за гарантиране, че Русия няма да може да използва газопровода, за да навреди на Украйна или на други съюзници в Източна Европа.

Проектът на стойност 11 млрд. долара, който се очаква да бъде завършен през септември, ще заобикаля съюзничката на САЩ Украйна, лишавайки я потенциално от транзитни такси.

Меркел призна, че между Берлин и Вашингтон има разногласия по отношение на "Северен поток" 2, но изтъкна, че газопроводът трябва да допълва транзита на газ през Украйна, а не да го замества. Тя добави, че Европейският съюз има много инструменти за реакция в случай на спиране на транзита на руския газ през Украйна, посочва ТАСС.

меркел меркел

Германия и САЩ също така имат разногласия по отношение на това доколко е разумно партньорството с Китай по бизнес проекти. Байдън каза, че ситуацията в Хонконг се влошава и че китайското правителство не спазва обещанията, които е дало по отношение на този административен район.

Във връзка със ситуацията в Куба американският президент заяви, че има редица въпроси, които САЩ биха обмислили, за да помогнат на народа на Куба, ако има гаранции, че правителството няма да се възползва от това. Той добави, че Съединените щати проверяват дали имат технологичен капацитет да възобновят достъпа до интернет в Куба.

След тридневно прекъсване заради историческите протести в Куба в неделя, в сряда мобилният интернет в страната беше възстановен, но няма достъп до социалните мрежи и чат приложенията.

байдън байдън

Засягайки темата за ограниченията, които САЩ налагат на пътуващите от Европа заради пандемията, Байдън каза, че въпросът за премахването им "е в процес на решаване". Той добави, че вероятно ще може да отговори "в следващите няколко дни какво ще се случи". "Чакам да чуя от нашите Covid екипи кога може да бъде направено това".

Ограниченията бяха въведени през март 2020 г. по време на мандата на предишния президент Доналд Тръмп, напомня ТАСС.

(БТА)
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
0pk
преди 2 години
Има един много подходящ за случая нашенски лаф: "Хем боли, хем сърби" :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Тантето осмели ли се да попита Слaбoyмният: къде е американският втечнен газ, който уж щеше да освободи ЕС от "руската агресия"? В какво точно се състои тази "агресия" - в тома, че Газпром крепи енергийната система на Европа ли?Защо пък сега Русия е "лоша", защото отказва да подава за Европа газ НАД определените по договор количества, а стриктно изпълнява договорът? Щом Слабоyмния е толкова загрижен за украйна, защо не и върне част от милиардите, които открадна от нея с помощта на синчето си?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още