IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Енергийните проблеми на Европа са предупреждение за САЩ

Европейските политики за борба с въглерода създадоха недостиг на изкопаеми горива

09:15 | 18.09.21 г. 31
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Цените на енергията в Европа растат и ефектите се предават отвъд Атлантическия океан. Обвинявайте анти-въглеродните политики от вида, който администрацията на Байдън иска да наложи в САЩ, пише Wall Street Journal в редакционен коментар.

Цените на електроенергията във Великобритания тази седмица скочиха до рекордните 354 паунда (490 долара) за мегаватчас, което е увеличение от 700% спрямо средната цена в периода 2010-2020 г. Германският ценови индекс на електроенергията се удвои тази година. Увеличението от 12,3% през август беше най -голямото от 1974 г. насам и допринесе за най-високата инфлация от 1993 г. И други икономики изпитват подобни скокове.

Европейските политики за борба с въглерода създадоха недостиг на изкопаеми горива. Правителствата субсидират силно възобновяемите енергийни източници като вятър и слънце и затварят въглищни централи, за да изпълнят ангажиментите си по Парижкото споразумение за климата. Но вятърната енергия това лято спадна, така че страните се борят за внос на повече изкопаеми горива, за да захранват своите електрически мрежи.

Европейските спот цени на природния газ са се увеличили петорно през последната година. Някои доставчици на енергия горят по-евтини въглища, но цената им се е утроила. Нарастващото потребление на изкопаеми горива доведе до покачване на търсенето и цените на въглеродните разрешителни по схемата за ограничаване и търговия на континента, което тласна цените на електроенергията още по-високо.

Русия експлоатира хаоса, като забавя доставките на газ, очевидно за да увеличи натиска върху Германия да завърши сертифицирането на газопровода „Северен поток 2“. Владимир Путин наскоро нападна „всезнайковците“ в Европейската комисия заради „пазарното“ ценообразуване, което увеличи конкуренцията при газа, включително от внос на втечнен природен газ от САЩ.

Путин може да разширява влиянието си в Европа, защото и останалата част от света се нуждае от неговия газ. Сушата намали хидроенергията в Азия, a производителите използват повече енергия, за да снабдяват Запада с повече стоки. Поради недостига на газ и въглища Китай въведе квоти за своите алуминиеви заводи и цените на алуминия тази седмица достигнаха 13-годишен връх.

САЩ са най-големият производител на газ в света, но не са имунизирани срещу сътресения на енергийните пазари. Спот цените на природния газ в САЩ се удвоиха през последната година отчасти защото производителите увеличиха износа за Европа и Азия. Експортът се е увеличил с повече от 40% през първите шест месеца на тази година на годишна база.

Това подчертава как изкопаемите горива са икономически и стратегически актив на САЩ. Планът на администрацията на Байдън за ограничаване на производството на нефт, газ и въглища чрез регулация ще облагодетелства противниците им, особено Русия, Иран и Китай, които са трите най-големи производители на газ в света след САЩ

Американците вече изпитват болката от покачващите се цени на енергията. Цените на електроенергията и битовия газ са се повишили съответно с 5,2% и 21,1% през последните 12 месеца до август. По-високите разходи за енергия помпат инфлацията. Някои анализатори прогнозират, че цените на газа могат да се удвоят тази зима, ако производството в САЩ не се увеличи и глобалното търсене остане високо.

Европа показа глупостта на опита да се изчисти икономиката от въглерода. Без значение колко са субсидирани, възобновяемите енергийни източници не могат да заменят изкопаемите горива в съвременната икономика. Въпреки че домакинствата и предприятията се сблъскват с по-високи сметки за енергия, въглеродните емисиите се увеличават. Проблемите на Европа са предупреждение за САЩ, само ако демократите им обърнат внимание.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 5 rate down comment 2
Solar Power
преди 2 години
Аз така и не разбрах защо не си правим соларки ? Защо уж свободен пазар а пък когато излезнеш там ти добавят 20% задължения към обществото така,че цената да стане еднаква ? Как да има конкуренция ?България може абсолютно на 100% да използва само солар,вец,вятър и Козлодуй да попълва дупките. Как се прави ? Ами лесно вместо да пускате централи на земеделска земя трябваше да пуснете по 30кв. за хора които живеят в къщи. Така ще имате десетки хиляди ако не и стотици хиляди малки централи по цялата българска земя и всяко семейство щеше да има допълнителен доход примерно 400-500 лв. на месец. Иска се малко "пипе" :) И да човек може да бъде офгрид изцяло в България и да се топли на слънце включително и през зимата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 3
zelka007
преди 2 години
хаха ... не винаги му хващам мотивите зад епистоларните пледоарии в защита на фосилите . вероятно смята , че така влияе на взимането на решения в отговорните хора . вероятно предполага , че четът форума и от тук попиват първични факти и мнения на професионалисти ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 4 rate down comment 2
zelka007
преди 2 години
колкото теб са те взели токова и мен ... :))) ... продължаваш по въпросите за промишленото производство да демонстрираш завидна некомпетентност ... там заплатите са малко над нашите , но БВП им е 5 пъти повече ... бая тапи требва да дялкат ... всеки път като погледнеш някой сеат , или бус мерцедес , или някой аероплан да фърка в небето ... има португалски части в него ... не рассийски , китайски или севернокорейски , а португалски ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Митю Дребния е върл путинист и защитава всичко руско, защото май.ка му е пришла с еднопосочен билет, т.е. избягала от "рая". И понеже държавата- бензиноколонка произвежда основно суровини, е пръв защитник и на тая работа. Бъдещето е в слънчевата енергия и други възобновяеми източници, ако изобщо искаме да има живот на планетата, но такива, като плeшивия дребосък Митю, винаги е имало, същите са плюли по автомобилите, когато са се появили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 2 години
Тривиална статия. Първо и най-важо - колко трилиона се изляха като количествени улеснения и стимули? Голяма част от българите изхарчиха ковидните подаяния на морето. Енергията трябва да е евтина, за да се правят мушшмороците на бизнесмени или да отдъхват по 10 пъти на година неизморени хора? Няма да стане. Колкото до газта, високата и цена се дължи на желанието на путин да събори енергопакетите на ЕС. В момента СП-2 е едни големи празни приказки, защото газпром няма право да транзитира по него и грам природен газ. путин забрани на газпром да напълни своите хранилища в Европа, както са правили винаги и се появи дефицит. Може да постъпва както си желае, но това се нарича рекет и се наказва рано или късно. Даже наказанието тече в момента - руснаците продават на 220$ за 1000, а трейдърите я препродават на 800 долара. Не съм учител, но ще помоля ако е възможно руското посолство да предаде моята оценка - путин, опять двойка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 5
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Ее, ти до Уолстрийт едва ли ще стигнеш някога, дори и на екскурзия. С тия доходи на дребен продавач на застраховки, доработващ като третокласен вечерен даскал, най - много до колхоза в Урал, където живее баба ти по майчина линия, може да стигнеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 4
Императорът
преди 2 години
Сандидатствай за работа в Уолстрийт Джърнъл. Ще ти се зарадват. Не ме интересуват портогкалците, чиято икономика се състои основно от дялкане на коркени тапи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
хихи ... импе , виж системите на португалияи и испания как се оправят без въглища . останали са им само няколко въглищни централи , които почти не участват в микса вече и им предстои окончателно изключване в рамките на няколко години . имат ли сривове ... ?! спрела ли им е икономиката ... ?! да , малко поскъпичко е ... и кво от това ... ?! взимайте повече дивиденти , и нема да ви е скъпо ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
хаха ... щото разбираш ли в европа купували и ползвали по-малко въглища , растели световните цени на енергийните ресурси ... пхаха ... щото имало субсиидии за ВЕИ , а в усато нема субсидии за въглищните централи и после здравните системи не лекуват от един куп болести причинени от горенето на въглища ... :))) ... айде у лево и надолу ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 4
Императорът
преди 2 години
Това заслужават тия, дето се водят по акълът на дете-***-0тче... и да ндуги по-големи ***-0ти като тимерманс. От години предупреждавам, че зеленашеството ще съсипе енергийно Европа, ще срине икономиката и и ще я върне в средновековието - е - за нз кой път съм прав и това вече се случва. Не се гордея с точната си прогноза, но съм ужасен. Нужен е *** закон (какъвто имаше поне у нас когато още бяхме държава) - подравянето на икономиката да се третира като диверсия и саботаж и да се наказва жестоко !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още