IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кирил Петков: Бих поел отговорността да съм премиер, но не задължително

Според "Продължаваме промяната" данъците не трябва да се пипат

10:42 | 05.10.21 г. 32
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Бившият икономически министър в служебното правителство Кирил Петков обяви, че би поел отговорността да стане премиер, но не би поставял такова условие. В същото време от „Продължаваме промяната” са абсолютно наясно, че бъдещото управление ще е коалиционно.

„Ние не държим всичко да е от нас, а най-големите капацитети да са министри. Ще седнем на коалиционна маса, ако избирателите така ни подредят, ще говорим кои са възможните кандидати и кой е с най-добрата квалификация. Аз бих поел отговорността да стана премиер, но не бих поставял условие към нашите партньори, защото може да има и по-добър кандидат“, заяви Кирил Петков по Нова телевизия.

С кого биха управлявали „Продължаваме промяната”

Петков отрече предварително да е разпределял министерски постове. „Трябва да спрем с идеята "едни наши хора на едни позиции"... Ние няма да спънем по име никого, ако усетим, че е по-добър капацитет от нас. Време е да вкараме експертиза и знания и държавата да тръгне напред”, посочи той. 

„В коалициите трябва да има и доза компромис. За ИТН вратата също ще бъде отворена“, посочи още Петков.

„Отказахме да бъдем техни министри, защото имаме различна визия за икономическо развитие. Там има доста различна концепция. Ние искаме висок растеж, свобода за бизнеса, да няма хора под линията на бедност, инвестиции в образованието и здравеопазването. Не ни е чак толкова важно, колкото на тях, бюджетът да бъде на плюс. Ние не влизаме в политиката с его - слагаме интереса над нашите лични чувства. Това, че са ни обиждали за фирми в парламента е отделно, това са други проблеми. Ще има хора, които ще използваме като мост от ИТН", каза Петков и посочи отново името на Мика Зайкова като мост между правителството и профсъюзите.

Според „Продължаваме промяната” данъците не трябва да се пипат - нито нагоре, нито надолу. Те се обявяват и за смяната на главния прокурор. „Големият капацитет на Лозан Панов е в прокуратурата и смятам, че той трябва да е главен прокурор. Президентът Румен Радев също трябва да остане на поста си”, каза Петков.

„КПКОНПИ трябва да започне да работи много по-силно. Имаме цялата нормативна база, но активността я няма. Ако искаме да говорим за нула корупция, то тази агенция трябва да работи различно”, каза Петков.

Казусът с канадското гражданство

„Аз вярвам, че важният момент в казуса е 21 април. Конституцията е спазена. Бих се радвал Конституционният съд да ме конституира като страна в това дело, за да представя цялата си аргументация”, обясни Петков.

"Бих се разочаровал, ако оттук нататък българи в чужбина, които правят всичко възможно да се върнат у нас, нямат право да влизат в управлението, докато не се приемат бележките от чуждите страни. Това за мен ще е леко предаване на суверенитета", посочи още Петков. 

Казусът „Досиетата Пандора

„Целият ми бизнес беше изцяло в България. Винаги съм смятал, че данъците ни са достатъчно ниски, за да си плащам всичко в България и да не мисля за допълнителни оптимизации. Има и инвеститори, които предпочитат различни юрисдикции”.

Според него фокусът около казуса „Досиетата Пандора” трябва да е друг. „Когато се знае, че офшорните компании не са нещо хубаво, а данъкът в България е нисък - трябва да използваме това. Можем да се превърнем в портал за европейските пазари. Тук те ще плащат ниски данъци, и то легално”, обясни Петков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 1 rate down comment 0
georgi_shum
преди 2 години
Коментара, на тая незадоволна ко.за най вероятно беше към мен :) Ама явно мечтаейки някои да я оправя я с 200,я с 300 се е превъзбудила и объркала.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 2 години
За Франция.. доколкото разбирам (щото това което намерих е пълбо с правни термини) така наречения "главен прокурор" е и обществен защитник (омбудсман) и е извъм съдебната система... и той е по скоро към изпълнителната власт.. Абе такъв уроод като нашето има само в русия и бившите *** републики!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 2 години
не манипулирам повече от теб ;) :) Така проверих за Италия:In Italy, there is no strict equivalent of an Attorney General and all comparisons risk being misleading due to the differences in the constitutional and legal systems. As a result, the very approximate equivalent of a U.S. Attorney General would be the Ministro della Giustizia who is a member of the government and head of the Italian Department of Justice.Тоест нямат главен прокурор! ... сега проверявам за Франция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 2 години
айде да се научим да четем първо и после ме нареждай на опашка пред мутрата ... става ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 4
serafima
преди 2 години
Ментално увредените българи са се наредили на опашка пред боковия пожарникарски мвек и къс маркуч с бухалка отстрани. Само ментарно увредени хора могат да пишат като твоите глупости. БЕгай в зайчарника, тиквата ще те ощастливи с 200.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 3
georgi_shum
преди 2 години
Не манипулирай. Споменах го по име 1 път, просто защото е той в момента. И във връзка с фиксацията на любимците ти към неговата личност и неистовия им зор да го сменят. И ти ми кажи Франция и Италия бананови републики ли са, че имат главни прокурори,които НЕ са част от изпълнителната власт.Киро се самодоказа. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 2 години
леко- по лека ще си кажеш :)) в първия ми пост споменах само главен прокурор... ти го разпозна като Гешев.. и сега ако кажеш повече подробности за тия "главни прокурори" дето са част от изпълнителната власт, ще се окаже че нямат нищо общо с нашата съвецка измишльотина... киро от кой съд е доказан престъпник?... може би от саракския съд, хаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 1 rate down comment 5
georgi_shum
преди 2 години
Брях тоз страх от Борисов дето го имат в САЩ, че досега да не са го включили. Смешен ставаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 4
georgi_shum
преди 2 години
Ни мутрата, ни Доган все още са доказани престъпници. Киро е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 3
georgi_shum
преди 2 години
Къде видя защита на Гешев? Въпроса ми е принципен. На мен лично въобще не ми пука кой е главен прокурор.И не, главен прокурор има на всякъде.В англосаксонската правна система, той е част правителство т. е от изпълнителната власт.В континенталната е част от съдебната власт. Италия и Франция бананови републики ли са, че имат главни прокурори?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още