IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нов газов проект в Аляска може да свие обема на азиатските парникови емисии

Компанията AGDC планира изграждането на тръбопровод и съоръжение за втечняване на газ, които трябва да бъдат финансирани от договор с потенциалните клиенти

22:00 | 07.10.21 г. 16
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Компанията Alaska Gasline Development Corp. (AGDC) обяви, че предложеният от нея проект за износ на втечнен природен газ (LNG) ще намали емисиите на парникови газове в Азия, като позволи на електроцентралите в региона да използват по-чисто гориво от доминиращите в сектора на енергетиката въглищата. 

AGDC публикува проучване, което заключава, че общите емисии на парникови газове от LNG от Аляска ще бъдат с 50% по-малко от изгарянето на въглища от китайските централи, намалявайки общите емисии на въглероден диоксид със 77 милиона тона годишно, съобщава Ройтерс.

Проучването, направено от експерти в областта на енергетиката и околната среда от EXP, SLR Consulting и ALG (Ashworth Leininger Group), също така показа, че газът от Аляска има по-малък интензитет на парникови газове в сравнение с други проекти за износ на LNG по бреговете на Мексиканския залив и Австралия.

„Когато погледнете ползите за околната среда, постигнати от завършването на нашия проект, това потвърждава нашата позиция“, изтъква Франк Ричардс, президент на AGDC.

Компанията разработва проекта за втечнен газ в Аляска за 38,7 млрд. долара, който включва съоръжение за втечняване на синьото гориво на полуостров Кенай и проектен тръбопровод с дължина от 807 мили (1299 километра), който ще транспортира газ.

AGDC извърши проучването, след като президентът на САЩ Джо Байдън нареди на Министерството на енергетиката да извърши анализ на жизнения цикъл на емисиите на парникови газове от проектите, които са били одобрени по време на бившия президент Доналд Тръмп.

Втечненият газ от Аляска, добиван от AGDC, е един от няколкото проекта за износ на газ в Северна Америка, които от години търсят клиенти за подписване на дългосрочни договори за доставка, с които се финансират самите проекти.

AGDC не планира да изгради тези съоръжения, а да съдейства на страни, които да направят това след сключване на договор.

Ричардс посочва, че AGDC вече се е договорила за изграждането на тръбопровода, като сега търси страна, която да реализира и проекта за завод за втечняване на газ.

За да подпомогне проекта, Конгресът на САЩ включи гаранции за заем на стойност 26 млрд. долара за проекта в Аляска в последния законопроект за стимулиране на американската инфраструктура.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:37 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 1
doba
преди 2 години
Зелков, 'обръщането на газ поне на час от ТЕЦ-овете е огромен плюс ... според мен' - тук съм съгласен с теб. НО според 'зеленакавите' и LPG-то било недопустимо?.. Това не е тра-ла-ла моята песничка :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
хмм ... вървиш в някакъв коловоз от постулати и не излизаш от него ... едни и същи твърдения претакаш , както дядя вова грижливо претаква качето със зеле ... чайници , индийци , пакистанци , южнокорейци , японци , индонезиици , филипинци строят с бясни темпове ВЕИ съоръжения и си декарбонизират икономиките с мащаб непознат в техническата нация на българите ... ама е далечко и като не го виждаш , смяташ че не съществува ... мдаа ... излез от коловоза на дир.бг и сега.бг и експертните им материали и се загледай поне в официалните им статистики ... обръщането на газ поне на час от ТЕЦ-овете е огромен плюс ... според мен слушат грета и изпълняват , та им пукат тъпанчетата от скоростта даже ... във всяка една държава поотделно от изброените мащабът на инсталации на геотермални/вятърни/фотоволтаични източници бие съвкупният такъв у нас ... а за петилетка , планираните и одобрени проекти , само за петилетка !! и то поотделно , бият всичкото инсталирано у нас капацитет със все атоми и въглища ... а при чайниците и индийците пък е умопомрачителен обемът допълнително ... но пък на теб ти харесва да си пееш тази песничка за нищонеправенето . ми пей си я , като цяло не пречи на никой ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
evlogi
преди 2 години
Правилният път за намаляване на емисиите трябваше да е насочен към ядрена енергетика като базов енергопроизводител, разумно количество ВЕИ, където условията са подходящи за тях, и балансиране на системата с хидро и газови централи...За съжаление зелените екстремисти тласнаха системата в съвсем друга посока, в резултат на което намалението на глобалните емисии на въглероден двуокис е символично, особено на фона натрилионите долари средства , които се прахосаха през последните 15-20 години...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
doba
преди 2 години
Зелков, те даже не са чули, че 'зеленакавите' заклеймиха LPG-то като въглероден враг! Дори не чуват Грета!!! ПП Гледат си печалбата хората, на кого му пука за 'зеленакави' приказки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 4
zelka007
преди 2 години
в аляска не са ли слушали и чели за газпром , силата на сибир и зануленият цар от кремля ... ?! ... явно не споделят аксиомите от форума на инвестора ... :))) ... туканка фанфари и маршове по темата . импа и жеков на амбразурата немедленно ... !! ... обяснете на заблудените хамериканци , че се набутват жестоко ... от предизвестеният им фалит ги дели само един указ за втора тръба по трасето на силата на сибир ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 7
дядя Вова
преди 2 години
Заради зеленобесието някои младежи вече не искали деца. Как ще повредели природата!!! А тия шистаци ще тровят ли тровят под дитирамбите на джурнаглистите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още