IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лукашенко и Путин накараха Европа да издигне новата Желязна завеса

Мигрантите се превърнаха в ново хибридно оръжие в стратегията на Минск и Москва срещу Брюксел, пише Андреас Клут в материал за Bloomberg

22:06 | 27.10.21 г. 11
<p>
	Александър Лукашенко и Владимир Путин по време на среща през 2015 г. <em>Снимка: Getty</em></p>

Александър Лукашенко и Владимир Путин по време на среща през 2015 г. Снимка: Getty

Изглежда че диктаторът в Минск и неговият ментор в Москва водят координирана хибридна война срещу Западна Европа. Тази тактика не е нова нито за беларуския президент Александър Лукашенко, нито за руския му колега Владимир Путин, пише колумнистът на Bloomberg Андреас Клут в материал.

Досега Путин бе известен с хибридните си методи на воюване със Запада – смесица от кибератаки, дезинформация и „малки зелени човечета“ – руски бойци с немаркирани униформи, които се инфилтрират на места като Крим. Този път Лукашенко, изглежда с благословията на Путин, използва някои от най-уязвимите групи хора в света като оръжие.

От месеци Лукашенко транспортира хора от различни краища на Близкия изток – Ирак, Афганистан, Сирия и др. – към Беларус, а оттам ги изпращя към съседните си държави членки на Европейския съюз и НАТО – Литва, Латвия и Полша. Попаднали на ничия земя, част от тези мъже, жени и деца се оказват между беларуските войски, от една страна, и тези на Полша или балтийските държави, от друга. Но с идването на зимата рисковете за здравето на тези хора се увеличават.

Други, подпомогнати от трафиканти, някак успяха да преминат границата на ЕС – припомняйки 2015 г. – и да стигнат до основната си крайна цел Германия. Властите там вече регистрираха над 6000 мигранти, които са дошли в страната по този начин, половината от които само този месец. Германският вътрешен министър обмисля затягане на контрола по полско-германската граница.

Гражданите на Полша и балтийските държави на свой ред издигат телени огради и планират да бъдат построени постоянни заграждения по границата с Беларус. Популисткото правителство във Варшава иска да бъде възприемано като твърдо както към мигрантите, така и към натиска от Минск и Москва. Тази седмица властите обявиха, че увеличават броя на войските, патрулиращи по беларуската граница до 10 хил.

Предизвиквайки подобни реакции, циничната кампания на Лукашенко хвърля светлина и разпалва още повече няколко вътрешноевропейски конфликта и слабости. Травмата от бежанската криза от 2015 г. все още не е заздравяла, но блокът така и не може да реформира напълно миграционния си режим, отчасти и заради съпротивата на Полша. Налице е и борбата между Брюксел и Варшава за върховенството на закона и други неща, които една стена по границата само би влошила.  Лукашенко и Путин накараха европейците да построят, на практика, нова Желязна завеса

Но има и още. Както латвийският външен министър и други посочиха, изглежда Беларус и Русия прекарват през европейската граница не само мигранти, но и граждани на двете страни, както и евентуални терористи. По всяка вероятност става въпрос за шпиони, провокатори или други престъпници. С две думи – малките зелени човечета смениха камуфлажа.

Това че Лукашенко и Путин действат заедно в тази тактика няма съмнение. Те вече на практика сляха въоръжените си сили, разположени край границата на ЕС(НАТО). Идеологическите братя неведнъж са обмисляли и да слеят териториите на страните си. Но макар някога Лукашенко да смяташе, че той би могъл да управлява евентуалния проект, то сега Путин е очевидният алфа. И за да може да остане на власт на фона на продемократични протести у дома и санкции от запад, Лукашенко се нуждае от влиятелния гръб на своя приятел.

Новата хибридна война няма да спре дотук. Може би вече засяга и руските доставки на газ за Европа. Но превръщането на мигрантите в оръжие е прекрачването на нова морална „червена линия“. Други автократи като турския президент Реджеп Ердоган също се опитаха да изнудват Европа с бежанци. Но организирането на международна логистична схема за довеждането на тези хора от военни зони в Европа, е нещо ново.

Като очевидна първа стъпка ЕС трябва да разшири санкциите си срещу всички авиолинии и други оператори – в Беларус или другаде по света – които участват в този трафик на хора. И независимо от вътрешния спор между Брюксел и Варшава блокът трябва да покаже солидарност с Полша и балтийските държави.

Но европейците, включително и тези, които в миналото подценяваха възможностите на Русия на Владимир Путин, също така трябва да преразгледат цялостната си стратегическа позиция в светлината на подобна тактика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още