IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Голямата самозаблуда в САЩ

Републиканците отказват да отбележат 6 януари, а опозицията срещу Тръмп е обезсилена. Това поражда опасения за следващите избори

08:34 | 07.01.22 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Al Drago/Bloomberg</em></p>

Снимка: Al Drago/Bloomberg

В крайна сметка вероятно има един спомен, който ще остане от този 6 януари: Добре запълнените редове от едната страна на Камарата на представителите на САЩ и зеещите празни редове от другата. Докато членовете на Демократическата партия се събраха масово, за да почетат с минута мълчание паметта на жертвите на насилственото нападение срещу сградата на парламента преди година, републиканците демонстративно останаха встрани от събитието.

Всички с изключение на един: Конгресменката Лиз Чейни от Уайоминг, която отдавна се е превърнала в страшилище на собствената си партия заради публичното си противопоставяне на Доналд Тръмп и лъжата му за откраднатите изборите, е на първия ред. До нея е баща ѝ, бившият вицепрезидент Дик Чейни, който отдавна се е оттеглил от активната политика. Трети републиканец изпрати извиненията си: Конгресменът Адам Кинцингер написа в Туитър, че е бил „там духом“, но е останал вкъщи в Илинойс, защото със съпругата му очакват дете всеки момент, пише в свой анализ за Die Zeit Йоана Рот. 

Двама от 211 републикански конгресмени и нула от 50-те им сенатори. Не са ли стигали републиканците по-далеч в миналото? Малко преди встъпването в длъжност на Джо Байдън в края на януари 2021 г. например влиятелният сенатор Мич Макконъл, който почти докрай търпеше поведението на Тръмп, заяви, че „тълпата" в Капитолия е била „подхранена с лъжи" и „провокирана от президента". Кевин Маккарти, председател на републиканците в Камарата на представителите и досегашен привърженик на Тръмп, заяви в деня след нападението: „Президентът носи отговорност за това нападение“.

Без споменаване на Тръмп

Сега, една година по-късно, това изглежда забравено. Партията страни от възпоменанието на Капитолия, а повечето републиканци не се изказват по темата. Макконъл обаче разпространи съобщение за пресата. В него той признава, че 6 януари 2021 г. е бил „мрачен ден". Но и обвинението, че демократите ще „използват“ този ден, за да преследват партийно-политически цели, „които са съществували много преди тези събития". Не се споменава Тръмп.

От друга страна, Байдън произнесе реч, в която не назовава предшественика си по име, но го обвини още повече за „мрежата от лъжи", която все още заплашва американската демокрация. Той говори за „битката за душата на Америка“, пред която ще се изправи. И отправя думите си директно към поддръжниците на Тръмп: „Не можеш да обичаш страната си само когато печелиш“.

Това е силна реч, и, разбира се, е и политическа. Как да не е? По-малко от година след встъпването си в длъжност доверието към Байдън спада, администрацията му почти не успява да осъществи нито един от проектите си, а на междинните избори през ноември демократите трябва да се съобразяват и с това, че вероятно отново ще загубят мнозинството си в камарите на Конгреса. Действащият президент вече не може да се надява да си върне избирателките. Сега става въпрос да не разочарова собствените си избиратели и партията си, а да увери убедително, че ще направи всичко възможно, за да предпази американската демокрация от по-нататъшни щети. Това е основното му обещание, за това се кандидатира - дори много преди 6 януари, в това Макконъл не греши.

Тези щети сега са по-неизбежни от всякога и са свързани с властта, която предшественикът на Байдън все още има над републиканците. Дори ако тази власт изглеждаше крехка не толкова отдавна: „Поведението на бившия президент Тръмп в навечерието на погрома беше срамно неизпълнение на задълженията му" - това изречение можеше да дойде от Байдън. Каза го обаче Макконъл. През февруари демократите в Конгреса напразно се опитаха да импийчнат Тръмп със задна дата заради 6 януари.

По онова време Макконъл се опитваше да осъществи риторична игра, като, от една страна, красноречиво доказваше защо напускащият президент е нарушил задълженията си и е виновен за насилието в Капитолия, а от друга, твърдеше, че Тръмп не е нищо повече от обикновен гражданин и че следователно е толкова нелогично, колкото и противоконституционно да се провежда процедура по импийчмънт.

Подстрекавайки поддръжниците си да щурмуват сградата на парламента, Тръмп най-накрая отиде твърде далеч за партийните лидери. Задачата беше да се изпрати сигнал срещу това и да се намери минимален консенсус с новото правителство като основа за работа. А какво би било по-лесно от това да се заговори за вината на Тръмп? Но отстраняването му от длъжност - дори и след това, в символичен процес - би мобилизирало още повече поддръжниците му, това очевидно е било изчислението на републиканците. По онова време Макконъл може би е предполагал, че това ще отшуми с времето и хватката на Тръмп върху партията и електората ще отслабне.

Последна актуализация: 18:59 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 0 rate down comment 8
zelka007
преди 2 години
хех ... от сутринта си заредил акохвъргачът и фърляш ... :))) ... на джо байдън рейтингът в момента е 43% одобрение , на обама по същото време беше 50% , а на рижото недоразумение 36% ... немаш база за сравнение дори ... а колко деликатно да е , щом продава повече втечнен в ЕС отколкото вовата през тръбите си ... м/у другото и през словакия е намалял транзитът на газ , нещата си отиват на окончателно спиране на еврата за могучая . гответе се да работите с юани и рубли занапред в гъзпром ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Инвесторът, колкото и да повтаряте лъжите на тия, дето ви плащат, с нищо не може да промените очевидните факти. А те са, че година след като пcетата на превратаджиите стреляха срещу мирните американци, които без оръжие отидоха да си търсят правата и не разграбиха и подпалиха Капитолия, жалкото чучуло байдън се крие като хлебapка от собствения си народ... а Тръмп е СРЕД народа и навсякъде е посрещан от възторжени множества !!! Капитолия, до който не толкова отдавна всеки американец имаше достъп (да не се връщаме по-назад във времето, когато нашият Алеко и двамата му другари - тъмни балкански субекти - влязоха дори в Белият дом без някой да ги спира) е заграден с ПЕТМЕТРОВА стена !!! Рейтингът на чучулото се срина под 30%, реално може и под 20% да е - колкото бе на бившият му господар - обонгото - чак в края на втория мандат. В отчаянието си спящото джо провокира дори международно напрежение... само за да получи един деликатен ритник от Вова Путин. Цялата картинка отново и отново доказва, че "лъжите" на Тръмп са самата истина, че изборите бяха откраднати. Именно събитията от миналият шести януари го доказват достатъчно. Тоя сблъсък няма да се случи, ако Конгресът бе приел предложението на републиканците - да се направи честно, открито и прозрачно разследване на обвиненията в изборни машшшинации. Но "демократите" не го приеха, рискувайки гражданска война !!! Е, кой се бои от разследване - честният човек или КРАДЕЦЪТ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още